inc-baseinc-base22 REFLECTION ETERNAL - Revolutions Per Minute (Blacksmith Records) - Cream
INFO - DB|userid:|username:|msg:UPDATE articles SET art_readers_count = art_readers_count + 1 WHERE art_seo_uri_cz = 'reflection-eternal-revolutions-per' AND art_date_from <= NOW() AND (art_date_to <= NOW() OR art_date_to IS NULL) AND art_view = 1 AND art_deleted = 0
REFLECTION ETERNAL - Revolutions Per Minute (Blacksmith Records)

Autorovo hodnocení:
  4.5/5Talib Kweli & Hi-Tek

Talib Kweli & Hi-Tek

Talib Kweli & Hi-Tek

REFLECTION ETERNAL - Revolutions Per Minute (Blacksmith Records)


18/05/2010
Blacksmith Records / Rawkus Records
www.myspace.com/reflectioneternal

Je rok 2000, vychází album "Reflection Eternal" od dvojice Talib Kweli a Hi-Tek a klasika žánru je na světě - Kweliho uvědomělé rýmy, Hi-Tek a jeho emociální beaty, několik hitů, ale za všechny "The Blast". O deset let později vychází druhé album od této dvojice pod názvem "Revolutions Per Minute". Talib i Hi-Tek si mezitím vybudovali svoje pevné místo na scéně, Talib především díky klasice ve dvojici s Mos Defem aka Blackstar a spoustě vynikajích sólo alb, za všechny alespoň "Quality"; Hi-Tek si vydával svoje Hi-Teknology alba (už 3 pokračování, tento rok má vyjít čtyřka) a produkoval pro kdekoho - od G-Unit, Snoopa, Gamea po Little Brother a spoustu dalších.

Čti dále:
Měl bys slyšet : Reflection Eternal - In This World
Souboj týdne: Talib Kweli & Hi-Tek vs. Nas & Damian Marley
Live video dne: Reflection Eternal - Blast & Midnight Hour feat. Estelle

Takže "RPM" je tady a už od první skladby je jasno! Samozřejmě, je rok 2010, ale Hi-Tek pořád dělá ty svoje příjemné, jakoby zasněné beaty, no a Talib na majku zraje jako víno - vykládá s přehledem, v klidu, když potřebuje, přitlačí na pilu, trošku pomentoruje, vysvětlí, ale všechno s nadhledem; v jeho škatulce mu v současnosti může konkurovat jedině Black Thought z The Roots.

Ještě než se dostanu k jednotlivým skladbám, je nutno podotknout, že tohle je opravdu celistvé album, ne 2 singly a zbytek vata. Musím říct, že sem si lámal hlavu nad tím, jak se Reflection Eternal za deset let posunou, jestli to vůbec jde, pánové mohli předvést standard a vymalováno. Hi-Tek ale připravil beaty, které jsou ideálním podkresem pro Taliba a jeho flow. Chemie mezi nimi stále funguje a to je především dobře pro nemocný hip-hop, který album jako "RPM" moc potřebuje.Nejsilnější skladbou je pro mě bezesporu "Ballad of The Black Gold", která vznikla díky Kweliho cestě po Africe, přesněji kvůli návštěve Nigérie. Kweli popisuje jak funguje ropný byznys v Africe, jaké důsledky přináší pro místní lidi, chování bezohledných ropných společností, do toho zneklidňující Hi-Tek na beatu. Trochu se nabízí srovnání s "Diamonds from Sierra Leone" od Kanye Westa, ale vzhledem k tomu, že Talib se podobným tématům věnuje téměř celou rapovou kariéru, zní tahle skladba mnohem upřímněji než v podání Westa.

5 pecek z "RPM" jsme znali už z parádního mixtapeu Reflection Eternal od Statik Selektah, čímž se trochu vytrácí překvapení v podobě úplně nových skladeb na albu. Úvodní singl "Back Again" je typická Hi-Tekova práce, zajímavým klipem opatřená pecka "In This World" je Kweliho posse track a dokážu si jí představit i v narvanym klubu. Mezi vrcholy alba patří i soul bomba "Just Begun", kde na majku řádí i Mos Def nebo Jay Electronica. Najde se tu i nesmlouvavá rapová kejvačka "So Good", kde se Talib cítí "so good". Na albu hostuje i soul brotha Bilal v pecce "Ends", kde pěje jako za starých časů. Hodně vydařená je i závěrečná "My Life", kde Talib skládá účty a přemýšlí o tom, že fanoušci pořád řeší, že je nedoceněný, ale pro něj je důležité, že zůstává real a spokojený se svým místem na scéně. Jediná pecka mi na "RPM" opravdu leze krkem je "Midnight Hour" s Estelle. Song, který jako by patřil na jiné album. Současný trend soul reunionu 60. let mi přijde trochu mimo, na druhou stranu klip na tuhle věc bude asi úspěšný.Jinak je album "RPM" od dvojky Talib Kweli a Hi-Tek kvalitní muzika v té nejčistší podobě, bez kalkulu. Talibovy inteligentní texty podmalované Hi-Tekovou produkcí dělají z "RPM"kandidáta na album roku.

Reflection Eternal - Revolutions Per Minute
1. RPM´s
2. City Playgrounds
3. Back Again feat. Res
4. Strangers feat. Bun B
5. In This World
6. Got Work (Fame)
7. Midnight Hour feat. Estelle
8. Lift´in Off
9. In the Red
10. Black Gold Intro (The Black Gold Countdown)
11. Ballad of the Black Gold
12. Just Begun feat. Jay Electronica, J. Cole and Mos Def
13. Long Hot Summer
14. Get Loose feat. Chester French
15. So Good
16. Ends feat. Bilal
17. Outro

Čti dále:
LITTLE BROTHER - Leftback (Hall of Justus Records)
MURS & 9TH WONDER - Fornever (SMC Recordings)
RAEKWON - Only Built 4 Cuban Linx Pt. II. (Think Differently)


Autor: Panther49, Rubrika: recenze
1. 6. 2010

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se nejdříve zaregistrovat a poté přihlásit (je nutné mít povoleny cookies).


Zapomněl jsem heslo


e-mail
heslo

Ramel

7. 6. 2010 - 07:13:53 (62.168.10.90)

Suohlas...bez debat!

Ramel

7. 6. 2010 - 07:13:53 (62.168.10.90)

Suohlas...bez debat!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů. Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.