Bývá tradicí, že jednotlivé články kdejaké formace se po časech společných vždy dají i na sólo dráhu. Nejinak tomu je i v případě Cypress Hill a především jejich leadera s kolíčkem na nosu, B-Realem. No jo, ale když ten očekávaný debut přichází až po 18ti letech na scéně, kdy Vaše formace má na kontě i všechny možné "bestofky" a Vaše první skladby mají již více jak dekádu status "legendární", ono očekávání je přece jen poněkud větší. A ono klasické a obávané očekávání pak může svazovat takovým způsobem, že může dojít lehce k propadáku.

To se však legendy západopobřežní scény netýká. B-Real čekal s debutem "Smoke N Mirrors" pořádně dlouho a nejednoho by napadlo, že by se dalo čekat takové osobní zadostiučinění či uvolnění, že by se také mohlo jednat o klasiku žánru. Jenže B-Real už je starý pes a jak už to se starými psy bývá, nových kousků jich těžko naučíš a proto pokud jste čekali, že Váš oblíbený latino rapper přinese něco nového a osobního, budete bohužel zklamaní, jelikož pokud by B-Real chtěl vydat album, na kterém by si chtěl vylít srdíčko, měl to udělat před deseti lety.

A proto se můžete těšit na to, na co jste byli zvyklí na řadovkách Cypress Hill. B-Real jen výjimečně odchází od svých klasických témat, se kterými to umí nejlépe. I když je mu už táhne na 40, trávu si zahulí pořád velmi rád, stejně tak ho můžete vidět se svými kamarády v klubech, kdy popíjí ten nejlepší chlast a jednoduše si užívá života.

Obrázek o celém "Smoke N Mirror" si můžete udělat hned podle úvodní "Dont Ya Dare Laugh", ve které krom tradičního west coast jezdce Pimp My Ride Xzibita uslyšíte ještě Young Deho, nasednete do lowrideru, který se při zemi rozhodně nedrží, do ruky dostanete jedno gramový a na klasickém "dreovském" klavírku se povezete po slunných ulicích Cali.

Když jsem mluvil o lyrice hlavního hrdiny, tak při faktu, že lyricky nás překvapit už moc nemůže, stojí celé "Smoke N Mirrors" především na hudební stránce věci. Protože když se B-Real netrefí do beatů, ani jeho charakteristický hlas a flow nic nezachrání. A díky Bohu, B-Real vedle nesáhnul tolikrát. Spoustu prostoru dostal J Turner, jehož práci bych vyzdvihnul především v "When Were Fucking", kde se ve společnosti týmu ve složení B-Real, Young De, Kurupt a Too Short přenesete během čtyř a půl minuty na pláže L.A. i přesto, že za okny Vašeho panelového 2+kk prší a prší. Jistým překvapením pro někoho může být skutečnost, že dobré dvě záležitosti si zde vystřihnul i B-Real of the Hill a když bych zmínil ještě dvojitou porci od Scoop Devilleho, obrázek o poměrně slušné produkci si můžete už pomalu udělat i Vy.

I přesto, jak dlouho se na tuhle desku čekalo, B-Real určitě nezklamal. Vzhledem k tomu, že po tak dlouhé době, co jeho kolíček na nose úřaduje na hudební scéně se nedalo moc čekat nějaké větší překvapení, tak B-Real jistě potěšil celou svou početnou základnu fans a i přesto, že jeho čas už asi odešel, prostě a jednoduše nahrál poctivou desku plnou klasického west coast rapu.

Tracklist:
1. Smoke N Mirros feat. Bo Roc
2. Gangsta Music feat. Bo Roc
3. Dont Ya Dare Laugh feat. Young De
4. Everything U Want feat. Buckshot
5. 6 Minutes feat. Young De, Tek
6. Psycho Realm Revolution feat. Sick Jacken
7. FIRE feat. Damian Marley
8. 10 Steps Behind feat. Young De, Tek
9. Get That Dough feat. Mimi
10. Dr. Hyphenstein feat. Snoop Dogg, Young De, Trace Midas
11. Stack n Paper
12. 1 Life feat. Sen Dog, Mal Verde
13. Dude vs. Homie
14. When They Hate You feat. Mimi
15. When Were Fucking feat. Too Short, Kurupt, Young De