Funk v Polsku? To je Daniel Drumz, Mr. Krime i Soul Service!

Funk je záležitostí celosvětovou, a proto se v něm člověk občas ztrácí. Pokud ale chceme mluvit o funku v kontextu Polska, pak určitě musíme vycházet z těchto tří jmen: Daniel Drumz, Mr. Krime a Soul Service, kteří o sobě v minulých měsících dali zase vědět. Někdy mě mrzí, že toho o našich severovýchodních sousedech víme tak málo. Přitom polská kulturní scéna byla vždy ve srovnání s tou českou o tolik napřed, že se jí můžeme nechat nejen inspirovat, ale také se přímo učit. Když odbočím od muziky, tak vynikající autorkou je Dorota Maslowska, jejíž „rapová“ kniha Královnina šavle vyšla v českém překladu před dvěma lety, a já ji nemohu než doporučit! Nicméně zpět k funku.

 

Daniel Drumz a Mr. Krime jsou jedněmi z nejslavnějších DJs v Polsku. Zatímco Mr. Krime je známý nejen jako zkušený turntablista a Daniel Drumz coby koncertní DJ a zčásti producent Elda, oba dva jsou význačnými zástupci tamější, a řekl bych, že i celkově evropské, funkové scény. Mr. Krime vyhrál několik titulů, hrál živě s několika skvělými soubory, tvoří projekt Space Infaders se scratcharem Epromem a zároveň je společně s Danielem Drumz a Jimem Dunloopem členem mezinárodní funkové crew Mako Boko. Taktéž Daniela Drumze provází zvučná reputace. Na kontě má hned několik jedinečných mixtapů, přičemž ten nejaktuálnější dal dohromady právě s Krimem. Jmenuje se „Music for Night People“ a po delší době očekávání vyšel začátkem letošního února v nákladu 750 kusů. Jestli po tomto jedinečném mixu funku, soulu, latina, jazzu a samozřejmě turntablismu toužíte, radím vám, abyste si pospíšili. Prodává se rychle a reedice se neplánuje.

 

 

 

Soul Service je čtyřčlenná sestava fajnšmekrů do muziky, kterou tvoří DJové, promotéři, producenti, vydavatelé atd. Burn Reynolds, Captain Sparky, DJ Misty a Papa Zura. Během svých životů toho stihli více než dost, ale do historie funku se zapsali zejména svým cratediggingem. Totiž, Soul Service jsou autoři pověstných „Polish Funk“ kompilací, jež mapují polskou funkovou scénu v období šedesátých až osmdesátých let dvacátého století. K dnešnímu dni vyšly celkem čtyři díly těchto jedinečných kompilací, poslední z nich v loňském roce. Oblibu si získaly u těch nejzvučnějších jmen soudobého funku. Takže pokud jste se s nimi ještě neseznámili, vřele doporučuju. Zajímavým bodem diskografie Soul Service je Why Not Samba: Hot Coctail of Tropical Grooves from Cold War Poland. Já myslím, že název sám o sobě říká vše. Zatím jsem sice neměl možnost si to poslechnout, ale ukázky z myspace  znějí velmi zajímavě.

 

Co vy na to?

 

P.S. Jestliže vás zajímají tito muzikanti, rozhodně zavítejte na jejich oficiální stránky, kde si můžete stáhnout různé sety, mixtapy, poslechnout ukázky, zkouknout videa a obecně se dozvědět spoustu zajímavých informací.

 

 

Music for Night People Tracklist:

01. Lee Dorsey – Night People
02. Mandrill – Mango Meat
03. The Bacao Rhytm & Steel Band – Look-a-py-py
04. James Taylor´s 4th Dimension – Dead Leg
05. Ozomatli Skit
06. Mahagon – Prameny Poznáni
07. Bernard Purdie – Heavy Soul Slinger
08. A Bossa Eletrica – Núcleo Urbano
09. Césars Salad – Batucada Surgin
10. Direct Fly – Earwitness
11. Emilio Santiago – Bananeira
12. Macky Feary Band – A Million Stars
13. Marcina Arnold – Blues for Jean Charles Menezes
14. Jazzmataz – No Time to Play
15. Don Blackman – Hearts Desire
16. Za Chwilę Dalszy Ciąg Piosenki
17. Hubert Laws – Family
18. Mark E – Sun Shadow
19. Art Blakey Percussion Ensemble – Cubano Chant
20. Roy Ayers – We Live in Brooklyn, Baby
21. Assembly Line vs Motion Picture – Nocturnal Animals
22. Mr Scruff – Bunch of Keys

 

Reklamy
Share

Napsat komentář