23/06/2009
Ubiquity Records
www.myspace.com/saramusic

Když vyslovím trojici jmen Taz Arnold, Om´Mas Keith a Shafiq Husayn, věřím, že většina z Vás na mě bude nechápavě hledět, o kom že je vůbec řeč. Když vyslovím jméno Sa-Ra Creative Partners, někteří již jistě zpozorní a s trochou štěstí se jim vybaví předloňský opus těchto nadžánrových hudebníků "The Hollywood Recordings". I přesto, že zmiňovaná prvotina této kapely z Los Angeles patřila k tomu nejlepšímu, co nám nabídnul rok 2007, zůstávají Sa-Ra stále extrémně přehlíženou kapelou, která ale absolutně mění pořádky současné hudby, ačkoli by si toho někdo vůbec všimnul.

Poslechni si pilotní singl "The Bong Song" : Sa-Ra nabízí druhou ukázku z nové desky, která by mohla aspirovat na titul LP roku

Je to případ jak "Hollywood Recordings", tak aktuálního LP "Nuclear Evolution: The Age of Love". Sa-Ra se drží svého vlastního přístupu k věci. Mění zažité pořádky v hiphopu, R&B a soulu (což jsou škatulky, do kterých bychom Sa-Ra s přimhouřením jednoho oka mohli zařadit), vytváří vlastní zvuk a vlastní kategorii těchto hudebních stylů a transformují je do edice pro nové tisíciletí. Na "Nuclear Evolution: The Age of Love" zajisté uslyšíte ovlivnění starým jazzem, stejně jako funkem George Clintona, ale vše předělané do aktuálního a zároveň pro Sa-Ra specifického vlastního zvuku. Sa-Ra jsou totiž vlastně futurističtí visionáři, kteří přicházejí s hudbou budoucnosti, jíž možná neoceníte teď, ale za deset let nebudete považovat nic tak geniálního, jako toto LP.

Produkce Sa-Ra je naprosto nadčasová, ovšem pro běžného posluchače možná není tolik přijatelná, z toho důvodu, že tohle není hudba pro běžného posluchače. Na "Nuclear Evolution: The Age of Love" si musíte udělat čas, musíte vnímat všechny jednotlivé tóny, které dohromady tvoří barevnou mozaiku. Až po několikátém poslechnu onoho LP naleznete další a další záchvěty geniality Sa-Ra, ať už se jedná o jeden samotný sampl, o jedno samotné cinknutí, nebo o poslední díl skládanky, díky němuž Vám celá skladba začne dávat smysl.

A až se zorientujete v té směsi melodií, jistě začnete vnímat i samotné vokály, které na "Nuclear Evolution: The Age of Love" naleznete přirozeně také. Slovo láska není v názvu alba bezdůvodně. Toto téma se prolíná celou deskou a to na všechny způsoby. A tím se dostáváme možná k jedinému malému negativu "Nuclear Evolution: The Age of Love". Na toto téma se totiž musí hrozně opatrně, v hiphopu se s ním musí nakládat velmi pomalu a obezřetně a Sa-Ra to vzali letem světem od upřímné lásky až k prostituci, aniž by se nad každou s podob lásky zamysleli více do hloubky.

Hledat nějaké výrazné momenty na "Nuclear Evolution: The Age of Love" nemá vůbec cenu, jelikož kdyby jste hledali adepta na nejvyváženější desku roku, zde byste našli horkého favorita. Skladby jsou zde krátké i velmi dlouhé a proto doporučuji poslechnout si tento hodinu a půl dlouhý hudební zážitek od začátku až do konce. Tlačítko skip můžete s klidným svědomím poslat na dovolenou, protože Sa-Ra Vás přikovou k židli, k posteli, nebo k jakémukoliv místu, kde budete jejich nové album poslouchat tak pevně, že se necháte pouze unášet na příjemných melodiích od Sa-Ra Creative Partners. A když už Vás něco přece jen ze židle dostane, tak to bude na samotném konci tracklistu, kdy Vás roztančí funková bomba "Death of a Star (Supernova)" a o adeptovi na desku roku budete mít rozhodnuto.

Sa-Ra Creative Partners – Nuclear Evolution: The Age of Love

Disc 1 :

01. Spacefruit Feat. Debi Nova
02. Dirty Beauty Feat. Erykah Badu
03. I Swear Feat. Noni Limar
04. Melodee N’mynor
05. He Say She Say
06. Traffika
07. Souls Brother
08. Bitch Baby
09. Love Czars
10. Gemini´s Rising Feat. Rozzi Daime
11. The Bone Song
12. White Cloud Feat. Rozzie Daime & Lil’ Kenny
13. Move Your Ass
14. Love Today
15. Can I Get You Hi
16. My Star Feat. Erika Rose
17. Cosmic Ball Feat. The Gary Bartz Quartet

Disc 2:

01. Spaceways Theme
02. Just Like A Baby
03. Double Dutch (Co Co Pops)
04. Death Of A Star (Supernova)
05. Powder Bump
06. Hangin By A String

Související články:
Sa-Ra

Reklamy