02/02/2010
Show Off Records
www.showoffhiphop.com

Eastcoast producent Statik Selektah vydal na začátku února svojí třetí řadovou desku”100 Proof (The Hangover)”. Statik Selektah spolupracoval za svojí kariéru s mnoha kvalitními lidmi v čele s hrdinou jménem Talib Kweli, takže se dalo očekávat kvalitní undergroundové album.

Čti dále:
Statik Selektah posílá první singl z nové desky
Statik Selektah posouvá vydání třetí desky, fanoušci však ochuzeni nebudou
Co všechno už poodhalil Statik Selektah z nové desky?


Po prvním poslechu jsem ale hodně zpozorněl, protože tahle producentská deska se opravdu hodně povedla. Mohl bych tady v klidu popisovat track po tracku, protože moc slabých míst na albu není.
Úvodní pecka “So Close, So Far” navodí hodně příjemnou, vyklidněnou atmosféru, pohodu, Bun B a Wale předvádí svůj kvalitní standard a Colin Munroe to celé doplňuje na refrénu – parádní chillout. Vůbec
téhle desce vévodí spíš pomalejší věci, které dokáže Statikova produkce dobře procítit, mezi nejpovedenější patří “Come Around”, která trochu připomíná klasiku od 9th Wondera, do toho skreče od turntablist machra jménem Statik Selektah. V “Come Around” podává výborný výkon na mikrofonu postavou malý Termanology, který se na desce objevuje v celkem třech peckách a je nepřeslechnutelný. Doplňuje ho Royce da 5´9″, který tvrdí, že on a hip-hop k sobě patří jako svastika k nacistům – no to je prostě Royce; kdo ho viděl předskakovat Little Brother v Lucerně tak ví o čem píšu… “Drunken Nights” – tři MCs vypráví svoje alkohol story, baví mě hlavně člen Justus League Joe Scudda, minimalistický beat, který ale parádně sedí a navozuje opileckou atmosféru. Nejlepší song na albu je úvodní singl “The Thrill is Gone” s hostem jménem Talib Kweli, kterého
doplňuje Styles P. Jazzy boombap beat, který se nese v duchu práce některých klasiků ze zlatých devadesátek, v refrénu geniálně vysamplovaný Biggie. Styles P říká, že “rap potřebuje new PE, Fight The Power and be free!” Tohle se dá poslouchat pořád dokola.

Za zaznamenání stojí i “Get Out”, kde řádí pořád se lepšící Skyzoo, kterého doplňuje Torae, no a když tomu nasadí korunu svojí flow Rapper Big Pooh, tak se tahle naléhavá pecka stává další mordou. Statik Selektah dokáže piánkem vytvořit osudovou atmosféru a dostává se tak mezi pár producentů, jejichž hudba dokáže
mluvit i bez rapu nebo zpěvu. Za westcoast na albu zvedají vlajku Souls of Mischief, ale hlavně dream team ve složení Fashawn, Evidence a Kali v pecce “The Coast”. Evidence snad ani neumí zklamat a Fashawn je po své první hodně povedené sólové desce ve formě, k tomu šlapající beat a je tu další hitovka.

Čti dále:
Stáhni si mixtape Beat Kings od dua Statik Selektah & Mathematics (Wu-Tang Clan´s DJ)
STATIK SELEKTAH: „Mimse i Esoterica respektuji úplně stejně.“
STATIK SELEKTAH – Spell My Name Right (Showoff & Brick)


Statik Selektah ale neuvařil jenom pohodové produkce, povedla se mu i jedna hororová přebasovaná vražda, do které rapuje dvojka Smif N Wessun. Kromě téhle obsahuje album i pár našláplejších pecek jako “Critically Aclaimed”, což je klasický boombap, který je ale hodně monotónní, do toho tady rapuje Lil Fame z M.O.P. se svojí vyřvanou flow, která je už léta stejná a zdá se mi být mimo mísu.
Song zachraňuje Saigon a především pan spolehlivý alias Sean P, ale přesto se jedná o průměrnou pecku stejně jako “Do It 2 Death”, která se nese ve stejném duchu a k tomu tu opět rapuje Lil Fame. Tyhle ráznější věci albu nic nepřináší, Statikova síla je spíše v procítěných jazzy soulových instrumentálkách, jako je třeba “Fake Love (Yes Man)”.

U většiny producentských alb dochází k tomu, že deska začně po chvíli nudit, protože producent si jede pořád jeden svůj styl. Nebo se naopak snaží udělat party pecky, něco pomalejšího, prostě od všeho něco, čímž pádem se ale ztrácí autorův rukopis – Statik Selektah tohle zvládnul, našel si svůj styl a udělal vynikající rozmanité album, které ale drží při sobě a ukazuje sílu klasického hip-hopu, kterak se dělá v roce 2010. Je to tak, Nas neměl pravdu.

Statik Selektah – 100 Proof (The Hangover)

1.”Inside A Change (Intro)” 1:08
2.”So Close, So Far” (feat. Bun B, Wale, Colin Munroe) 3:02
3.”Critically Acclaimed” (feat. Lil´ Fame, Saigo, Sean Price) 3:25
4.”Night People” (feat. Freeway, Red Cafe, Masspike Miles) 3:45
5.”Follow Me” (feat. Smif-n-Wessun) 3:31
6.”Do It 2 Death” (feat. Lil´ Fame, Havoc, Kool G Rap) 3:21
7.”Come Around” (feat. Termanology, Royce Da 5´9´”) 3:22
8.”Drunk Nights” (feat. Reks, Joe Scudda and JFK) 3:12
9.”Life Is Short” (feat. Consequence) 2:57
10.”100 Proof (Interlude)” (feat. JFK) 1:05
11.”The Thrill Is Gone” (feat. Styles P, Talib Kweli) 4:11
12.”Get Out” (feat. Skyzoo, Rapper Big Pooh, Torae, Lee Wilson) 3:47
13.”Laughin” (feat. Souls of Mischief) 3:40
14.”The Coast” (feat. Evidence, Fashawn, Kali) 3:37
15.”Fake Love (Yes Man)” (feat.Reks, Kali, Termanology, Good Brotha) 3:29
16.”Eight-Two” (feat. Termanology) 2:23
17.”Walking Away” (feat. Kali and Novel) 5:02

Čti dále:
RAKIM – The Seventh Seal (RA Records)
FASHAWN – Boy Meets World (Hecktit Management LLC)
SKYZOO – The Salvation (Duckdown Records)

Reklamy