29/09/2009
Duckdown Records
www.myspace.com/skyzoo

29. září vyšlo na labelu JamLa-DuckDown Records debutové album rapperovi Skyzoo – The Salvation. Brooklynský resident Skyzoo, který podle svých slov začal rapovat už v devíti, na sebe v předchozích letech upozornil několika povedenými mixtapy, ale hlavně spoluprací s takovými jmény jako Jay Dee, 9th Wonder, potažmo partou okolo Justus League. S 9th Wonderem vydal v roce 2006 povedené album Present Cloud 9: The 3 Day High, které ale bylo ceněné spíše kvůli vynikajícím beatům než kvůli rapu. Skyzoo sice rozhodně nepatří mezi špatné MCs, jeho velkým handicapem je ale hlas. Poznávacím znamením každého velkého MC je hlas – pokud si poslechnete nový song od Mos Defa, Snoopa nebo KRSe, ihned poznáte, kdo že to rapuje, Skyzoo ale nedisponuje tak mocným hlasem, a proto se musí snažit zaujmout i něčím jiným, což jsou především kvalitní texty a výběr beatů.

Čti dále:
Stáhni si výběr toho nejlepšího, co za poslední dobu vyšlo na Duckdown Records!
Co nám nadělil měsíc červenec? Skyzoo, Guilty Simpson, Rakim a mnoho dalších
Illmindovo remixové album volně ke stažení

Na albu The Salvation se nachází 16 vyrovnaných tracků bez jediné hostovačky na mikrofonu. První, co mě při poslechu napadne, je dospělost. Takhle zní dospělý rap pro dospělé lidi. Zatímco desky vydávají 15tileté děti, které vyprávějí o „svejch hustejch životních zkušenostech“, Skyzoo si se svým debutem počkal do 26ti, což mi evokuje dobu, kdy Chuck D vydal svojí první desku s Public Enemy a byl už dospělej chlap, tím pádem ty texty měly hlavu a patu. Zdá se, že se Skyzoo opravdu poctivě soustředil na to, aby ve svém debutu prodal všechno co v něm je.

Pozitiva – na prvním místě musim jmenovat produkci, sešlo se tu 9 producentů – od starých známých jako 9th Wonder, Just Blaze, Black Milk nebo Illmind až po méně známé jako Cyrus Tha Great nebo Eric G. Celá deska zní hodně vyrovnaně, těžko najít slabý hudební podklad. Není to album typu „dáme jeden partytrack, jednu pecku o rozchodu, něco rychlejšího, tzn. aby si každý něco našel“, to rozhodně ne, z The Salvation je cítit poctivý přístup, a to tak poctivý, až se divim, že si v roce 2009 někdo ještě zachovává takový pure styl. Z producentů tady opět zaperlil 9th Wonder a to jako za starých Little Brother časů, na svědomí má hned 5 pecek, z nichž za nejpovedenější považuji The Beatiful Decay, na kterou byl natočen příjemný pouliční videoklip. Just Blaze dodal na poměry alba „skočnější“ boombap beat do tracku Return of The Real, s temnějším podkladem do pecky The Shooters Soundtrack přišel Cyrus The Great. Za nejpovedenější song na The Salvation pokládám těžce melancholickou Maintain, kde se povedlo vytvořit Nottzovi tak smutnej podklad, až mě to hřeje u srdce a říkám si, zase bude líp. Lyricky je Skyzoo hodně přesvědčivej, snaží se prodat, co všechno na svojí cestě životem zažil, a i když to zní jako tisíckrát ohrané klišé, je to tak. Skyzoo reprezentuje Brooklyn, New York, takže se zde dozvíš něco o těžkym životě na ulici v tomhle městě – The Neccessary Evils,  dojde i na oslavu pouličního života v NY – The Beautiful Decay, něco o vztazích a jak těžký je makat na sobě – Under Pressure. Tématicky se drží reality svého života, čímž se snaží navázat na svoje slavnějsí předchůdce ze začátku 90. let kalibru Nase.

Negativa – ačkoli se Skyzoo vydává ze všech sil a na rozdíl od některých předchozích projektů jeho hlas nepostrádá naléhavost, nic naplat – jeho hlas prostě nedosahuje těch nejvyšších měřítek. V některých peckách se úplně netrefuje do beatu, technicky to prostě není úplně ono. Faktem je, že ve většině kritických chvílích album zachraňuje nadstandardní produkce.

Dokážu si představit, že někteří lidé nebudou spokojeni s určitou monotóností alba, tady se naráží na to, co čekáš od poslechu. Pokud očekáváš okamžité uspokojení, vrtění koček na party, pak seš na špatný adrese. Pokud tě zajímá hlubší poslech, kvalitní boombap-soulová produkce, pouliční texty od poctivce jménem Skyzoo, tak si tě tahle deska získá na svou stranu.

Skyzoo – The Salvation
1. The Opener (produced by Cyrus Tha Great)
2. Return Of The Real (produced by Just Blaze)
3. The Beautiful Decay (produced by 9th Wonder)
4. My Interpretation (produced by Best Kept Secret)
5. Popularity (produced by Nottz)
6. Like A Marathon (produced by 9th Wonder)
7. The Shooter’s Soundtrack (produced by Cyrus Tha Great)
8. Under Pressure (produced by 9th Wonder)
9. Penmanship (produced by Black Milk)
10. Dear Whoever (produced by Illmind)
11. For What It’s Worth ((produced by Eric G)
12. The Necessary Evils (produced by Needlz)
13. Easy To Fly featuring Carlitta Durand (produced by 9th Wonder)
14. Bottom Line (produced by Eric G)
15. Metal Hearts (produced by 9th Wonder)
16. Maintain (produced by Nottz)

Čti dále:
KRS-ONE & BUCKSHOT – Survival Skills (Duckdown Records)
J DILLA – Jay Stay Paid (Nature Sounds)
MARCO POLO & TORAE – Double Barrel (Duckdown Records)