Jelikož na tuzemské scéně nevychází v podstatě zhola nic, každý jednotlivý release je podroben důkladným pohledem fanoušků a kritiky. Nejinak je tomu i v případě producenta z Moravské Třebové, člena Blind Deaf a v posledních letech velmi vytíženého Emerese. Ten po dlouhém oddalování vydal svou sólo producentskou prvotinu s názvem "Mount Emerest". Co od této desky vlastně čekat? Zkusím nadhodit několik otázek, na které si každý z nás může dle svého vlastního uvážení odpovědět. Výsledkem by mělo být rozhodnutí, jestli jít do obchodu a koupit si "Mount Emerest" nebo ne.

Přináší "Mount Emerest" něco nového?
Producentské desky, na kterých figurovala valná část aktivních z tuzemské scény, tu již byly. Namátkou můžeme zmínit Dje Wiche a jeho "Time Is Now", nebo třeba Markovo LP "Velmi nebezpečné známosti". Wich byl s takovým konceptem první, Marko zase těžil na oblíbených kytarových riffech. S čím ale přichází Emeres?

Má "Mount Emerest" nějaký koncept? Je něčím originální?
Obecně má Emeresova produkce jednoduchý problém. Většina jeho beats zní stejně, ničím se neliší. Ano, jeho skladby se sice dají rozpoznat na první poslech, leč to Wichovy také, ale přece jen ty od Golden Touche zní vždycky originálně. "Mount Emerest" tak může ztrácet v tom, že od první do poslední skladby dostanete necelistvou hudební smyčku, ze které Vás dokáže probudit jen nějaký nadprůměrný výkon někoho z přizvaných hostů.

Nebude problémem "Mount Emerest" sestava pozvaných hostů?

Opět se nedokážu vyhnout srovnání s první deskou svého druhu u nás "Time Is Now". Wich si nepozval celou českou a slovenskou scénu. Vybral jen to nejlepší, co je u nás k mání. Na "Mount Emerest" bude však jistě spokojen ten, který má rád všechny místní umělce. V tracklistu onoho LP totiž naleznete opravdu skoro všechny, kteří u nás hrdě prohlašují to, že jsou rappeři. Jenže ne nadarmo se říká, že kvantita kvalitu nenahradí. Pohledu nezaujatého fanouška jistě neunikne srovnání Moma a Pio Squad, Supy a Davida Steela či Radikala a Jamese Colea. Dobří hosté tu jistě jsou, ale mezi nimi najdete i takové, kteří by měli mikrofon přenechat jiným.

Je Emeres opravdu taková hvězda, jak se tváří a jak ho berou fanoušci?
Splnění maloměšťátského snu, kdy se o někom mluví i za hranicemi rodného města je věc jedna, status celebrity věc druhá. Marně hledám odpověď na to, proč je vlastně Emeres tak populární. Kolik dobrých beats, které by se daly označit jako zaručené hitovky, ktery budou bavit i po několika letech od vydání, Emeres udělal? Čím je Emeres natolik dobrý, že převyšuje zbytek scény? Jsou hudební posluchači v Čechách natolik líní, že opravdu sežerou každé hovno, které jim kdo předloží až před nos?

Odpovězte si sami, jestli Vás "Mount Emerest" zajímá nebo ne. A jestli ano, dejte v diskuzi vědět, co Vás přinutilo si toto CD koupit. Jaké jsou Vaše konkrétní potřeby k splnění Vašich hudebních představ o dobré desce?

Reklamy