9th Wonder & Buckshot – The Solution

13.11. 2012
Duck Down
duckdown.com

>

"Vědci" 9th Wonder a Buckshot se sešli potřetí v laboratoři (Chemistry – 2005, The Formula – 2008), kde se snažili najít tajemný hip-hopový lektvar, z kterého vyústilo album "The Solution". Trochu si říkám, pro koho to tak chlapí vydávají? Lidí, kteří vyrůstali na Buckshotovi, který je ve hře už od roku 1990 a pořád poslouchají rap, už asi moc nebude a mladí posluchači si poctivý boombap tak nějak moc nejedou, no a zbytek hledá něco v "alternativě"….

Na druhou  stranu, tohle album zní hodně zajímavě a to především díky beatům od superproducenta 9th Wondera, který tentokrát nezní úplně tak "jako vždycky", ale zamakal na tom, aby se jeho  soulful "formula" trochu posunula. Samozřejmě, kdo si jede 9th Wondera delší dobu, ten ho na 100 procent pozná, protože to jednoduše je producent, který si vytvořil svůj specifický zvuk.

Deska "The Solution" ale ubíhá a poslech je to opravdu moc příjemný. 9th Wonder občas trochu přitvrdí jako na "What I Gotta Say", bicí na "Stop Rapping" se taky hodně povedly, ale nechybí ani klasická soulovka, poznávací znamení 9th Wondera aneb rozjíždějící se sampl a beat – "The Feeling" nebo "Sam", kde se žádné překvapení nekoná, ale pokud bude takové věci dělat 9th až do mého důchodu, můžu to poslouchat pořád, tohle se neoposlouchá, protože to jede. Na albu nechybí ani funkovka, hravá pecka "Keep It Going" nebo stupňovaná "The Change Up".
   

Problémem téhle desky jsou texty, Buckshot je samozřejmě kvalitní rapper, ale na 80 procentech desky plácá jenom chvástavé reprezenty, protože on je ve hře už 20 let, má spoustu zásluh, což mu nemůže nikdo odepřít, na druhou stranu se to po nějaké době oposlouchá… Ve chvíli, kdy přijde se zajímavým námětem jako v pecce "Shorty Left", je to hned textově iné kafe – vysvětluje problémy se vztahy, protože rapový  život a rodina tak nějak nejdou moc dohromady. Skvěle tu nakládá za ženskou stranu female MC Rapsody, která mě v současnosti baví nejvíc ze všech žen za mikrofonem. Zajímavou lyriku předvede i na bombě "Pat Em Down", která je o kámošovi, z kterého se stal policejní informátor aka krysa. Bohužel, zbytek textů se nese ve vynášení svých zásluh a vysvětlování jak by to mělo v rapovém byznysu chodit.

Na rozdíl od Murse s 9th Wonderem, Buckshot s 9them není v takovém souznění, asi i proto, že není schopen do jemnějších beatů dát trochu víc ze sebe. "The Solution" patří k tomu lepšímu co letos vyšlo, dobrých trueskoolových desek není nikdy dost.

) The Big Bang
2) What I Gotta Say
3) Stop Rapping
4) Crazy
5) The Feeling
6) SAM
7) Pat Em Down
8) Keep It Going
9) The Change Up
10) Shorty Left (Feat. Rapsody)
11) You (feat. DyMe-A-DuZin)
12) The Solution       

 

čti také:

Murs & 9th Wonder – The Final Adventure

Sean Price – Mike Tyson

Apollo Brown & Guilty Simpson – Dice Game

 


 


 

Share

Napsat komentář