A další deep funk nálož – Kutiman se ocitl v padesáti Times

Naposledy bych chtěl při této příležitosti poděkovat všem, kteří mi poslali pozitivní ohlasy na článek Po stopách Deep Funku. Jak víme, člověk je ze své povahy tvor nedokonalý a v mnoha ohledech uspěchaný. Proto ani tak obsáhlý článek nemohl zůstat bez vad na kráse. Jednou z nich je určitě opomenutí jedné z největších postav deepfunkové scény, izraelského muzikanta a producenta Kutimana, o němž je v poslední době opět hodně slyšet.

 

Důvodem je především zařazení Kutimanova počinu ThruYOU do hitparády padesáti nejlepších invencí tohoto roku, kterou dal dohromady renomovaný časopis Time a ve které můžete o finálním pořadí rozhodnout také vy. Umístí se na prvním místě nové rakety NASA, anebo nové úsporné žárovky Phillips, jež by mohly americkým domácnostem ušetřit až sedmnáct a půl milionů ročně? A kde skončí Kutiman a o co vlastně šlo?

 

Vezměme si to pěkně popořadě. Kutiman, vlastním jménem Ophir Kutiel, studoval na jazz na Rimon Music College v Tel Avivu a zároveň propadl lásce s Jamesem Brownem a především Felou Kutim, podle něhož si také zvolil svůj umělecký pseudonym. Po svém návratu z Jamajky, kde tvořil se synym Marleyovými, se těšil ze značného úspěchu jeho debutového singlu No Groove Where I From a pak také ze stejnojmenného alba, které v roce 2007 vyšlo, stejně jako debut Marca Hypea a Jima Dunloopa, u Melting Pot Music a které obdrželo neuvěřitelně vysoká hodnocení hudební kritiky.

 

Skutečný zlom v jeho kariéře nicméně přišel až v letošním roce spolu s dvouměsíčním projektem ThruYOU. Tento, jak jej Time označil, YouTube Funk sklidil neuvěřitelnou pozornost, a to přirozeně i daleko za hranicemi deepfunkové scény. Jednalo se totiž o naprostou revoluci v copyrightem posedlém světě zábavního průmyslu. Kutiman vzal nejrozmanitější hudební stopy amatérských muzikantů, kteří své improvizace či skladby nahráli na YouTube, spojil je a výsledkem byla nápaditá audio-vizuální koláž, která potvrdila, že celek je více než prostý souhrn jeho jednotlivých částí.

 

Kutiman se stal hvězdou nejen v oblasti hudebních muzikantů, ale jeho nekonvenční postupy oslovily také politické aktivisty, kteří pochopili, že jednou z hlavních výzev současného světa je potřeba změnit systém patentů. Ten totiž v současnosti neomezuje pouze uměleckou kreativitu, ale také zčásti stojí za nezlepšující se situací v zemích takzvaného třetího světa. Více o tom v knize Matta Masona Pirátovo Dilema (stahuj zde )

 

dalsi info:

http://mpmsite.com/index.php?area=artists&view=detail&id=247
http://www.myspace.com/kutiman

 

Reklamy
Share

Napsat komentář