APOKA: „Je tady spousta jiných skříní, který je třeba otevřít.“

Apoka, člen Naší Věci, jejíž členové mají na 99 % prsty v tom, co se v Brně vydalo, vypustil před rokem svůj první sólo počin "Kodex Orthodox". Od té doby už uběhla nějaká doba a myslím, že je na čase se zeptat, co se mezitím událo, co můžeme očekávat a jestli to byl jen výstřel do tmy nebo jestli Kodex byl jen rozjezd.

 

Již delší dobu je tvoje deska "Kodex Orthodox" venku. Jak to dnes zpětně hodnotíš, jsi spokojen se svým prvním sólo buřtem? Byl to jen začátek tvé cesty, nebo to zůstane na jednom zářezu? Jelikož jsi avizoval, že dvojka, potažmo třeba i tvůj klip, nenechá na sebe dlouho čekat.

 Na klip se bude ještě chvíli čekat, ale už se něco rýsuje. Už s novou peckou a novým materiálem, který pomalu chystám. Kodex je rok stará historie, ale pro mě /a moje fans/ první krok kupředu.

 

Máš už tedy nějaký bližší plán na druhou desku? Kdy by mohla vylézt a co od ní máme očekávat?

Těšte se, hajzlové, bude to pekelný pojeb!!!

 

Vím, že každý tvrdí, že nekouká na kritiku, názory, diskuze. Jak jsi to měl ty a jak jsi to vnímal?

Mně to nevadí a pozitiva i negativa budou vždycky, takový je život..hh.eh.eh.Za tu dobu, co mám mikrofon v ruce, sem si už vyslechl všelico. Ale poslední dobou se bavím spíš tím, jak píšou recenze na hiphopový desky chlapci, co mají naposlouchanýho tak MC Hammera a jako vrchol kritiky je pro ně určení rozdílu mezi slovy lesní hip hop a rybý diskotéka heheh… Navíc teď každej chce smažit pimp království, jak kdyby nic jiného neexistovalo, ale na to já jebu – to radši budu pořád dostávat míň bodů v recenzích než pedoFini a lá recenze na můj KOX buřt v časopise Street. 

 

Co se týče recenzí a názorů na tvou desku, tak jsem zaznamenal celkem dobrý ohlas mimo rap Orthodox fans a na druhou stranu je pro lidi prý těžko stravitelné a že se zbytečně snažíš nacpat do řádků víc, než se vejde.

To je těžký, mně zas píše spousta fans, který tvrdí, že tohle přesně jim na scéně chybělo. Já nehodlám jet to, co se podbízí jenom proto, že Supercroo udělali průvan s koolkeithstylem, a ani se nezačnu učit boxovat, abych mohl víc křičet do mikrofonu. Jak už jsem jednou řekl – je tady spousta jiných skříní, který je třeba otevřít. A né zas všechno cpát do stejného šatníku. Tohle je klasická česká povaha.

 

Jak jsi teď vlastně spokojený, čekal jsi od toho víc? Jako větší zájem, víc koncertů atd. nebo to je začátek, od kterého se chceš odrazit? Je jasný, že mnoho lidí zná Naší Věc, ale pod jménem Apoka se jim nic možná nevybavuje.

Já sem čekal platinovou desku, ovace ve stoje v lucerně + potřepání ruky s Luckou Bílou a zazpívání duetu s Božským Karlem. Nevím, vole. Jsme v Čechách, takže sem čekal větší třesk okolo toho, ale teď jsem zjistil, že jsem měl předtím asi vydissovat nějakého provařeného rappera anebo udělat featuring s nějakou zahraniční hvězdou. A na dobrým zvuku svého jména právě teď makám, bylo by asi divný čekat, že se každý posere jenom proto, že sem se prostě rozhodl vůbec něco dělat sám. Čeká mě ještě dlouhá cesta.

 

Myslíš, že je teď doba, ve které rozhoduje kvalita nebo stačí jen nějakej skandál, dětskej disstrack nebo mít za sebou solidní firmu a dobré známosti?

K nutnosti ztropit nějakej skandálek při vydání desky sem už mluvil a vše co si teď uvedl, hmmm, já bych řekl, že jestli chceš bejt raper, kterýmu budou děti lízat koule, pak je na čase aby si tyhle všechny + dalších 50 pičovin skloubil do koktejlu, kterým budeš polívat lidi tak 3 týdny před vydáním tvé desky. Vždycky rozhoduje kvalita, ale tu musíš nějak opepřit, jinak tě to smete s dalšíma novinkami typu – nové mikiny za 500,-. Podívej se, kolik zoufalců tenhle koktejl už namíchalo a myslím, že jim to docela vychází, jmenovat je nebudu, reklamu antirapperům nedělám.

 

Tak odjakživa fungujou jako nejlepší promo kvalitní koncerty, tam se hlavně buduje jméno, pokud se náhodou nedostaneš do vily. Čili nejsou koncerty, není prodej. Co bys vzkázal všem promotérům, proč zrovna tvoji show uspořádat?

Jestli chceš vidět zpocenej klub, hype do stropu a kvalitní show, tak piš na můj žhavej hot mejl apoka@centrum.cz nebo 732/55 76 92.

 

V jaké vlastně jezdíš sestavě, viděl sem tvojí show, kde ti záda kryl Opia a taky snad jednou s Dupem coby hypemanem.

 Bud jezdím sám nebo s DJ Opiou.

 

Jak to momentálně vypadá v Brno sektor. Naše Věc v produkčním půstu, Colektiv byl jen snem, Tafrob se nudí a opírá se do svých donedávna parťáků na pódiu, Janek jančí a Disgrafix stále točí klipy, takže toho teď od vás moc nevylezlo, kromě 12“ Tafroba a Opiův "Cutalogue".

V Brno sektor je totální zatuchlej klid. Opět krom nás /*Apoka – Kox, Opia – Cutalogue. Je mi  k smíchu, když slyším, jak třeba Tafrob chčije do lidí, jak je to tu na piču a tváří se, že na všechny Nu shits má patent, ale to, že my o tom mluvíme už tak 4 roky, jak je to u nás v piči, to se jaksi ztratilo. Mě zajímaj výsledky, ale děti mají rády kref, takže Pavel jim ji poskytl, i když říká věci, který sou sto let venku. Ale sem rád i za něj, i když se mi jeho a celej ZW styl nelíbí a přijde mi, jak plácání kýblem o zem, držím mu palec. Jinak věřím tady pár jménům, ale už fakt nevím. Kromě Vylovenýho Pluta, pro mě nudnýho Tafroba a Disgrafix nevím bohužel o ničem, co by svítilo v budoucnu v Brně – bohužel, samozřejmě kromě mě a mojí crew.. Haterz ať píšou vzkazy, he he he….a ještě něco, vem si všechny věci, co vylezly z Brna a spočítej, kolik procent je z naší crew… pak se musíš smát, protože je to tu fakt zoufalý, málo CD nosičů, ale u kotle fronta to-pičů.

 

Nemyslíš právě, že spousta lidí se bojí mluvit, otevřít ty dveře a říct co nebo kdo tě sere? Čím víc lidí nenávidí, tím víc lidí miluje.

Nevím, je to každýho problém, já sem v životě nikomu nelezl do prdele, abych byl v nějaký klice, kde je víc příležitostí, ale vím o spoustě lidech v týhle scéně, který se bojí říkat, co si skutečně myslí. Mně to problém nedělá. 

 

Vím, že jsi měl mít na Opiovi též jeden track, proč tam nakonec není?

Sešlo z toho. Víc k tomu nelze dodat. Neproběhla žádná negace, ale track nebyl 100%ní.

 

A co ty říkáš na Opiovo album? Nepřevládlo kamarádství ve prospěch kvality některých hostů a celkové vyrovnanosti desky?

Vím, že se hodně mluvilo o malé kvalitě českých resp. brněnských MC´s. Co se mne týče, zabíjí mě tam produkce a v tom Opia splnil svoji úlohu na 100%, ale je pravda, že mě tam skoro nikdo po rapové stránce nezaujal. To je realita, ale nezbývá než  se otřepat a jít dál.

 

Když už se ptám na českou produkci, co se tobě zamlouvá nebo tě oslovuje?

Nebudu zmiňovat už mramorový jména českého hip hopu, těch je sotva na prstech jedné ruky, z nových ksichtů se těším na produkci Fatteho a Deckla.

 

Je něco v Brně, nová naděje o které bychom měli vědět?

Doufám že je, ale já o ní bohužel nevím.

Vzkazy?

Kupuj Kodex, Chtěj Kodex ve svým městě a kopni 100 na 100 do p****e.

 

Díky za rozhovor

Reklamy
Share

Napsat komentář