Apollo Brown & OC – Trophies

26.4.2012
Mello Music Group
mellomusicgroup.com

Nezávislý label Mello Music Group byl založen v roce 2007 a spojuje undergroundové umělce jako je Oddisee, Georgia Anne Muldrow,Kenn Starr nebo 14 KT. Mezi umělce z labelu patří i producent Apollo Brown z Detroitu a brooklynský veterán, těžký kalibr aka rapper OC. Všechny zmíněné hudebníky spojuje láska k undergroundu, to neznamená, že by nechtěli prodávat, ale jejich přístup je poctivý, vrací se ke kořenům a v dnešní záplavě různých komediantů a šašků, kteří se hlásí k hip-hopu, je jejich hudba nadějí, že to přece jenom půjde.

  

Apollo Brown byl svého času tak znechucen ze stavu scény, že na dva roky přestal dělat beaty, protože nechtěl "vyrábět" sériové sračky, ale chtěl produkovat svůj  boombap, o který nebyl zájem. Nakonec se ale rozhodl, že bude dělat co ho baví a spolu s O.C. vydali skvělé album. O.C. patří k zakládajícím členům D.I.T.C., je to respektovaný rapper, který si jede léta svoje a k vidění byl v roce 2006 i v Čechách na Urban Rapublic festivalu, kde mě jeho koncert potěšil i pobavil.

DJ Premier album téhle dvojice chválí všude, kde může a po pravdě, od prvního songu do posledního je to jízda. Nemám rád rapová klišé, ale tohle je back inna dayz, kdy producent a MC udělají album, které má koncept, skvělý zvuk a nula hostů na majku. Proč se deska se jmenuje "Trophies" ti vysvětlí hned intro: "Každý chce svou trofej. K čemu to je, to znamená, že jsi něco udělal?? Nepotřebuju žádný zatracený trofeje, ocenění nebo uznání, dělám to, protože to chci dělat!! Všechny ty dnešní mladý děcka musí mít nějakou nablejskanou sračku, která ukazuje, že něco dělají, musí mít svojí trofej, musí mít pěknou holku, auto, pěkný ráfky a zlatej řetěz. Nepotřebuju vědět, že si něco udělal, prostě to udělej!"

   

Apollo Brown připravil skvělé boombap beaty, ale neni to žádné vykrádání devadesátek, tohle je jeho vlastní styl, pro mě je to takovej syrovej detroitskej 9th Wonder, piáno, housle, vyklidněná atmosféra. Hrozně těžko se tu hodnotí, která je věc je ta nejlepší, protože tohle album se opravdu MUSÍ poslouchat od začátku do konce, nekoná se žádná slabší chvilka, Apollo si jde pro to svoje, dělá to, co má rád a lze to slyšet. O.C. nakládá od prvního songu a přestože je mu 37, je hladovej jako mladej začínající MC. Celou kariéru v podstatě musí dokazovat, že je jeden z nejlepších ve hře, ale nikdy se nedočkal velkého úspěchu.
Jeho oldskoolový projev je radost poslouchat, klade důraz na každou slabiku a hlavně texty jsou opravdové texty a ne rádiové plácání do beatu. "Prove Me Wrong" je hymna, ve které ze sebe dostává O.C. příběh svojí kariéry, je tu cítit hořkost z mašinérie showbyznysu. Striktnější je temná boombap reprezent pecka "Nautica", kde se O.C. přirovnává k hurikánu. Rapper ukazuje i svoji druhou stránku, z lásky k hulení se vyznává v melancholické pecce "Anotha One". Apollo dodal úžasný podklad v bombě "The Formula", což je taková retrospektiva O.C.ho života. Mohl bych psát o každé pecce zvlášť, ale na tomhle albu je opravdu důležitý celek. Často se říká něco jako: "doposlouchal jsem to album, dobrý, ale neni tam žádnej hit, kterej bych si zapamatoval…"

Po poslechu "Trophies" si pamatuju atmosféru, ne, tohle opravdu není o jednom singlu. Album "Trophies" mě vrátilo do doby, kdy jsem si koupil novou kazetu, vložil jí do walkmana, vyrazil pěšky doměsta a hltal každý beat, každé slovo rappera – jo, už si vzpomínám, říkalo se tomu tenkrát hip-hop.

1. Trophies (Intro)
2. The Pursuit
3. Prove Me Wrong
4. Nautica
5. Anotha One
6. Disclaimer
7. We The People
8. Signs
9. The First 48
10.Angels Sing
11.Just Walk
12.The Formula
13.People´s Champ
14.Options
15.Caught Up
16.Fantastic
     

 


 


 

Share

Napsat komentář