Bilal konečně v Praze! (středa 5.11, Futurum)

5. listopadu vystoupí v pražském Futuru Bilal, který se tak KONEČNĚ dostane i k nám. Vynikajích rnb, jazzy soulových interpretů jezdí do Čech opravdu hodně málo a potažmo když už dorazí, tak jsou většinou hodně za svým vrcholem. Tentokrát k nám ale přijíždí člověk, který vydal skvělé desky, spolupracoval s téměr celou scénou, JMÉNY jako J Dilla, The Roots, Talib Kweli, Erykah Badu, The Clipse, Little Brother, The Game, Jay-Z, Musiq, Beyoncé nebo Robert Glasper a pokračovat by se dalo dál a dál, a abych nezapomněl, je na vrcholu svojí kariéry.

Bilala jsem poprvé zaregistroval někdy v roce 2001, kdy se ke mně dostala Commonova
legendární deska „Like A Water For Chocolate“ , kde Bilal exceloval v pecce „The 6th Sense“, kterou produkoval DJ Premier. Zbytek alba se nesl v produkci Soulquarians – J Dilla, Ahmir Questlove a další – tahle deska pro mě znamenala zlom. Od té doby jsem začal pečlivě sledovat všechny lidi z téhle party a v podstatě to tak dělám dodnes, protože zvuk těchto umělců mi přijde jako to nejlepší, co v černé hudbě vzniklo za posledních 15 let. V roce 2002 vyšlo Talibovi album „Quality“, kde Bilal zabodoval svým partem v pecce „"Waitin` for the DJ". Ve videu v téhle skladbě jsou snad všichni – Dilated Peoples, Black Thought, Michael Rapaport.

Bilalův charakteristický vokál, vystupování ve stylu „jsem tak trochu mimo“, to všechno ho odlišovalo od zbytku sterilních soul, rnb zpěváků té doby. Bilal byl pak ke slyšení i na třetím pokračování Jazzmatazz od Gurua v Dillově produkci a v roce 2002 jsem ve Francii konečně našel jeho první sólovku „1st Born Second“ a její poslech mě ihned zasáhnul. Produkce od J Dilly, Dr. Dre nebo Raphaela Saadiqa, samozřejmě i Questlove a James Poyser a hostovačka Mos Defa s Commonem v bombě „Reminisce“, tohle bylo komplexní album a debut, který ukázal Bilalovo schopnosti. Bilal měl navíc vždycky co říct a jeho texty jednoduše stojí za to – samozřejmě jsou plné vztahů, ale tak nějak jinak, tady se nikdy nejednalo o žádné bitchin…

Bilal se pak bohužel odmlčel, slyšet o něm bylo jenom na pár hostovačkách, které se ale
dobře poslouchaly – zbytek z party si jel svoje kariéry, ale pořád jako by fungovali dohromady, alespoň to je cítit ze všech alb Taliba, Commona, The Roots, Mos Defa, Badu a dalších, ačkoli se rozjeli hudebně do všech stran, minimálně tu jednu hostovačku si vždycky dali.Bilal měl bohužel spoustu problémů s labely a tak skvělá deska „Love For Sale“ bohužel nikdy nevyšla, všechno se ale spravilo albem „Airtight ́s Revenge“, kterým Bilal navázal na svůj debut, jiný zvuk – heavy jazz, soul, pro mě rozhodně nejlepší album roku 2010. Další deska „Love For Sale“ z roku 2013 a Bilal pokračuje dál. Nádherný hlas, zajímavé texty, tohle je umělec, který si jel vždycky svoje a nikdy „nezradil“, jestli mi jako rozumíš. Už dlouho jsem se na žádný koncert tolik netěšil jako na ten Bilalovo, viděl jsem už téměř všechny interprety, kteří mě baví, ale středa 5.11. pro mě bude spojená s nervozitou už od rána, přemejšlením čím začne a obrovským natěšením, až tam Bilal konečně naběhne. Taková věc se mi už u mnoha interpretů nestává, no a třeba tenhle koncertní zážitek přebije i Little Brother z Lucerny.

Každopádně slyšet naživo „Soul Sista“, „Reminisce“, „Love It“, „All Matter“ nebo „Back To Love“ s kapelou. Jestli tohle není koncert roku, tak nevim. Tentokrát nebudou ruce nahoře, ale bude se vlnit, protože tohle je from the soul, y`all.


čti také:

Bilal – Sirens II (Produced by Adrian Younge and Ali Shaheed Muhammad)

Video: Bilal – Butterfly feat. Robert Glasper

[Recenze] Bilal – A Love Surreal

Měl bys slyšet: Bilal – Flying (J Rocc Remix)

[Recenze] BILAL – Airtight´s Revenge (Plug Research)

 


 


 

 
Reklamy
Share

Napsat komentář