BLACK MILK – Album of the Year (Fat Beats)

14/09/10
Fat Beats
www.blackmilk.biz

Jmenuje se Curtis Cross aka Black Milk, hrdě reprezentuje Detroit, produkuje pro spoustu lidí underground smetánky jako Sean P, Guilty Simpson, Fat Ray nebo Elzhi a právě vydal své čtvrté řadové album. Black Milk za poslední desku "Tronic" sklidil záplavu uznání, takže nové album si klidně mohl dovolit nazvat trochu provokativně "Album of the Year".
   
"Deska roku" je hudebně i textově trochu temnější, je ovlivněna tím, co se Black Milkovi přihodilo za poslední rok v osobním životě – smrt kámoše Baatina ze Slum Village, úmrtí v rodině a mozková příhoda jeho manažera Hex Murdy. Proto Black Milk v jednom z rozhovorů k nové desce na otázku k jeho velké hudební produktivitě odpovídá – "nikdy nevíš co bude zítra, proto se snažim makat na sobě" – a rozhodně to nezní jako fráze.

Na poslední desce "Tronic" začal Black Milk jako producent více experimentovat, živé nástroje, synťáky, elektro, soulové samply, jeho poznávacím znamením ale zůstalo true hip-hopové cítění a především odkaz na starou školu. Na novém "Album of the year"  svůj styl posunul opět dál a dal mu název v předposledním songu alba – "Gospel Psychedelic Rock", ve kterém tohle všechno skvěle jede. Jestli je tohle budoucnost hip-hopu, pak o něj nemám obavy. Melanie Rutherford s AB parádně zpívají v refrénu, do toho živé "gospel" kytary, nabušené bicí, a Black Milk s příběhem svého života, jedna z nejlepších věcí na albu.
   
Téma smrti se nese celým albem, které jede v detroitském, syrovém zvuku. Už na prvním songu "365" Black vysvětluje, že název "Album Of The Year" není o jeho namyšlenosti, ale o jeho prožitých posledních 365 dnech roku. Mezi nejlepší songy tady patří úvodní singl "Welcome (Gotta Go)", který nese jednoduchý motiv jakéhosi nánanána… a kde Black Milk kraluje na mikrofonu. Black nikdy nepatřil mezi nejlepší MCs, nedisponuje nejzajímavějším hlasem a jeho rapy se většinou omezovaly na klasické reprezent chvástání, které na tomhle albu najdeš taky, ale je tu i plno zajímavých témat, kterým vévodí smrt, odchody, nové začátky, naděje.


   
"Deadly Medley" je morda prvního stupně, kde řádí tři hladoví MCs – Black Milk, Royce da 5´9´ a Elzhi, u mě osobně v tomhle "battlu" vítězí Royce. "Deadly Medley" je produkční skvost Black Milka, tyhle bicí jsou jeho poznávací značka. "Distortion" je klidnější věc, kde pěje Melanie Rutherford a kde se Black vyrapovává z nečekané ztráty svých blízkých, tenhle text musel bolet. Závěrečná "Closed Chapter" se nese ve znamení bilancování, vzpomínání na padlé vojáky:

"Wish my nigga Proof was living to see this / Wish that nigga Dilla could hear this new shit / Set out all my dreams, set out all my goals / Wished for a lot of things, came for what I asked for / Only God knows where this roller coaster ride goes / But reaching those dreams the only thing I know"

Black Milk vydal vynikající desku se skvělou hudbou, kvalitním rapem a nelehkými tématy. I když téhle "Desce roku" vévodí téma ztráty blízkých, po jejím poslechu se rozhodně netopím v depresi, naopak mám chuť se zvednout a udělat všechno co sem ještě neudělal, ale udělat chci. "Album Of The Year" (na koncertech s live bandem!!) je další Milkovo skvělé album, a budu se opakovat, ale Detroit jede!!!!!!
 

Black Milk – Album of the Year

1. "365"
2. "Welcome (Gotta Go)"
3. "Keep Going"
4. "Oh Girl" (feat. AB)
5. "Deadly Medley" (feat. Royce da 5´9" & Elzhi)
6. "Distortion" (feat. Melanie Rutherford)
7. "Over Again" (feat. Monica Blaire)
8. "Round of Applause"
9. "Black and Brown" (feat. Danny Brown)
10. "Warning (Keep Bouncing)"
11. "Gospel Psychedelic Rock" (feat. Melanie Rutherford & AB)[2]
12. "Closed Chapter" (featuring Mr. Porter)

Čti dále:
DWELE – W.ants W.orld W.omen. (E1 Music)
FRANK NITT – Jewels in my Backpack (Delicious Vinyl)
J DILLA – Jay Stay Paid (Nature Sounds)

Reklamy
Share

Napsat komentář