Black Milk – No Poison No Paradise

Black Milk – No Poison No Paradise

15.10.2013
Computer Ugly, Fat Beats Records
fatbeats.com, blackmilk.biz/

Black Milk si s sebou dlouho nesl zařazení do škatulky mladý, talentovaný rapper, producent z Detroitu. Čas ale běží, Mlíčňákovi bylo tenhle rok 30 a vydává svojí pátou sólovou desku. Mezitím se zařadil mezi top respektované, nezávislé producenty, spolupracoval s mnoha zajímavými lidmi a hlavně, i když to zní v roce 2013 jako klišé (Vzhledem k tomu jak je Dillův odkaz v současnosti znásilňován), navazuje na to nejlepší z detroitského zvuku – soulful cítění, Dillův odkaz a zároveň syrovost, která k Detroitu tak nějak patří.

Projekt „No Poison No Paradise“ zaujme psychedelicko metalovým obalem, který
by jste mezi rapovými deskami těžko hledali. Deska je tentokrát trochu jiná než předchozí
alba od Black Milka a to především ústředním tématem – BM vytvořil svoje alter ego jménem Sonny, jehož příběhy tvoří celé album, které se tak stává jedním velkým příběhem. Jednotlivé pecky rozplétají Sonnyho život, klasika jako vyrůstání v hoodu, život na ulici s kámošema, pozdější přeměna z děcka do muže. Zajímavé je i téma rozdílu mezi křesťanskou výchovou od rodičů a srovnání se životem lidí na ulici. Sonny ví, že je možná o něco talentovanější než ostatní v hoodu, chce uspět a to co nejdřív, ale vidí, že nic nejde moc rychle, prostě nejdřív je trénink, pak teprv ženy a show. Pecka „Dismal“ je skvělý příběh o tom, jak člověk vyletí rychle nahoru, užije si 15 minut slávy, ale ten pád dolů je tak jednoduchý a strašně rychlý.

Hudebně je tahle deska hodně rozmanitá a hlavně, má naprosto vynikající zvuk.Na tomhle albu nejsou jednoduše nasekané beaty od „tvého“ rapového producenta, tohle
jsou skladby, které tě nutí poslouchat album mnohokrát, až ho dostaneš totálně pod kůži
a budeš si slastně užívat každou další notu. Od začátku je to jízda, úderná „Interpret Sabotage“ přes mojí, asi nejoblíbenější skladbu „Deion´s House“, která příjemně plyne a Black Milk v textu skvěle rozehrává vzpomínky na vyrůstání a flákání se s kámošema:

„Tell Sonny we waiting
Outside meet us at Don´s house
Around the block, meet at Deion´s house
Have him back at his crib before Mom Dukes finds out
Cause lord knows nothing gets past Ms. Jones
Like before when she smelled marijuana on our clothes“

Striktní rapovka je „Codes & Cab Fare“, kde navíc (jako už tolikrát) zabíjí Black Thought z The Roots, hodně striktní a přísná věc. Track „Sonny Jr.“ je zase rozmáchlý najazzlý opus, kde kraluje můj oblíbenec Dwele a rozjetý Robert Glasper, hned další pecka „Sunday´s Best“ s hodně příjemnou atmosférou, Black Milk skvěle frázuje a k tomu příběh svátečního nedělního rána v kostele. Takhle se dá pokračovat, na tomhle albu má každá skladba svoje místo, ale ještě si neodpustím upozornit na pecku „Parellels“, která je jednoduše čistá dillovina. Na desce je jasně cítit Black Milkův rapový progres, zatímco na svých prvních albech jel textově reprezenty, tady se pouští do příběhů, pocitů, vykreslování atmosféry.

„No Poison No Paradise“ je rozhodně nejlepší album od Black Milka a to ty předešlé
desky rozhodně nebyly vůbec špatné. Vynikající texty, rozmanitá produkce, která je ale sevřená, pro mě jednoznačně zatím nejlepší rapové album roku 2013. Black Milk si dělá pořád to svoje a je v tom čím dál tím lepší a to je fajn. D!
1. „Interpret Sabotage“ (prod. Black Milk, feat. Mel)
2. „Deion´s House“ (prod. Will Sessions)
3. „Codes & Cab Fare“ (prod. Black Milk, feat. Black Thought & Marquise Porter)
4. „Ghetto Demf“ (prod. Black Milk, feat. Quelle Chris)
5. „Sonny Jr. (Dreams)“ (prod. Black Milk, feat. Robert Glasper & Dwele)
6. „Sunday´s Best“ (prod. Black Milk)
7. „Monday´s Worst“ (prod. Black Milk)
8. „Perfected on Puritan Ave.“ (prod. Black Milk)
9. „Dismal“ (prod. Black Milk)
10. „Parallels“ (prod. Black Milk, feat. Ab)
11. „X Chords“ (prod. Black Milk)
12. „Black Sabbath“ (prod. Black Milk, feat. Tone Trezure)
13. „Money Bags (Paradise)“  (prod. Black Milk)

dašlí recenze:

The Foreign Exchange – Love In Flying Colors

Ugly Heroes (Apollo Brown, Verbal Kent & Red Pill) – Ugly Heroes

Talib Kweli – Prisoner Of Conscious

 

 


 

Reklamy
Share

Napsat komentář