BLOG by BBARAN – Grammy 2014

Nejsledovanější hudební záležitost roku je tu. Hudební ceny Grammy buď můžete sledovat, s nervozitou očekávat jak dopadnou vaši favorité, nebo třeba celou snobskou událost ignorovat. Tak či tak, karty pro letošní 56 ročník byly rozdány a nic už nebrání tomu, aby se v neděli rozhodlo o tom, kdo si odnese ten tolik opěvovaný zlatý gramofon.

Všechny oceňované kategorie najdete přímo na stránkách Grammy, já se ale pro dnešek zaměřím na ty nejzajímavější, co mají pro směr našeho webu své opodstatnění. Bude to souboj velikánů a já už s netrpělivostí čekám, kdo si to pomyslené nej vystaví na svou poličku.

Record Of The Year

Get Lucky – Daft Punk & Pharrell Williams
Radioactive – Imagine Dragons
Royals – Lorde
Locked Out Of Heaven – Bruno Mars
Blurred Lines – Robin Thicke f/ T.I. & Pharrell Williams

Na odlehčení začneme nejlepší nahrávkou roku. Nominace mě sice stihla pohoršit, našel jsem si zde však velkého favorita, který by mohl a snad i měl tuto kategorii ovládnout. Příjde mi, že singl Get Lucky možná předčil celý návrat dvojky Daft Punk a rozdíl mezi tak úspěšnou nahrávkou která v podvědomí lidí rotovala nekratákou dobu a zbytkem desky byl velký. To ale nemění nic na tom, že chytlavá pecka se správně vsunutým Pharrellem je skutečnou jedničkou této kategorie.
Best New Artist

James Blake
Kendrick Lamar
Macklemore & Ryan Lewis
Kacey Musgraves
Ed Sheeran

Tak co myslíte? Já mám o aspirantovi na nejlepšího nováčka (či hudebníka, chcete-li) jasno od začátku. Average Joe z Comptonu zažil v posledních letech opravdu velký skok, například od mixtapu O(verly) D(edicated) ze kterého tato skladba pochází a je na místě tuhle jeho pouť završit i s co nejvíce oceněními. Stejně třeba tak jako Kanye se svojí deskou Graduation v roce 2008.
Album of the Year

The Blessed Unrest – Sara Bareilles
Random Access Memories – Daft Punk
good kid m.A.A.d. city – Kendrick Lamar
The Heist – Macklemore & Ryan Lewis
Red – Taylor Swift

A tedy, zvládne to Kendrick Lamar i napříč různým hudebním stylům? Bude to těžké. Taková Taylor Swift, velká oblíbeknyně nejen na domácí půdě ve Státech je se svým albem Red však těžkým protivníkem. Více než 1.28 miliónů prodaných kopií v prvním týdnu v USA, číslo jedna v Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu nebo Anglii je však jasný a neprůstřelný argument oblíbenosti.
Best Rap Performance

Started From The Bottom – Drake
Berzerk – Eminem
Tom Ford – Jay Z
Swimming Pools (Drank) – Kendrick Lamar
Thrift Shop – Macklemore & Ryan Lewis

A souboj titánů může začít. Skutečně kvalitou a úspěchy natřískaná kategorie pro nejlepší rapové "vystoupení" bude do posledního okamžiku určitě nerozhodným závodem bez favorita. Do užšího výběru se dostaly opravdu velké skladby a vybrat jen jednu je křivdou pro ty další. Kdyby ale na cedulce v porotě stálo BBARAN, zvolil bych Started From The Bottom.

Best Rap/Sung Collaboration

Power Trip – J. Cole f/ Miguel
Part II (On The Run) – Jay Z f/ Beyoncé
Holy Grail – Jay Z f/ Justin Timberlake
Now Or Never – Kendrick Lamar f/ Mary J. Blige
Remember You – Wiz Khalifa f/ The Weeknd

J. Cole by si pro svou výbornou desku Born Sinner jistě zasloužil více než jednu nominaci. Ve velké konkurenci to však jde těžko. Kdybych ale zvolil pro číslo jedna v rapově/zpívané kategorii jeho nepřekonatelný singl Power Trip s létajícím Miguelem, určitě by nešlo co namítat. Tak snad se to podaří.

Best Rap Song

F***in’ Problems – ASAP Rocky Featuring Drake, 2 Chainz & Kendrick Lamar
Holy Grail – Jay Z Featuring Justin Timberlake
New Slaves – Kanye West
Started From The Bottom – Drake
Thrift Shop – Macklemore & Ryan Lewis

A kde je prosím Pusha T? Jistě, znovu tady máme plno a velká jména. Nicméně i to by pro mě předčil okamžik, kdy jsem poprvé slyšel dělobuch Numbers On The Board, coby nejsyrovější záležitost minulého roku. Bohužel, kucíí na mě asi nedají a tak z výše zuženého seznamu rozhodně volím New Slaves.


Best Rap Album

Nothing Was The Same – Drake
Magna Carta…Holy Grail – Jay Z
good kid, m.A.A.d. city – Kendrick Lamar
The Heist – Macklemore & Ryan Lewis
Yeezus – Kanye West

Aniž bych znehodnocoval povedené sólo desky velkých hráčů jako je Kanye a Jay Z, ogaři si to vybrali už minule se společnou deskou Watch The Throne. A jestli je dobré předat štafetu pro mladší zástupce, jistě by to měl letos být Kendrick Lamar. Jednoduché, jeho konceptuální deska good kid, m.A.A.d. city hýbala společností jako dlouho žádná jiná.

Best Dance/Electronica Album

Random Access Memories – Daft Punk
Settle – Disclosure
18 Months – Calvin Harris
Atmosphere – Kaskade
A Color Map Of The Sun – Pretty Lights

Na závěr si dnešní blog můžeme odlehčit kategorií věnovanou pro taneční či elektronické desky. Můj favorit pochází z rukou talentované bratrské dvojky (ročník 92 a 94) a nikoho bych neviděl na stupni vítězů raději než právě Disclosure. Jejich debutové album Settle si to jistě zaslouží, stejně tak jako vaši případnou pozornost.

A kdo jsou vaši favorité? Dejte nám vědět.

 


 


 

 
Reklamy
Share

Napsat komentář