BLOG by RADIM – 2013

Stejně jako loni se potkáváme na Cream.cz, kde si můžete přečíst seznam deseti alb/tracků, které mi nejvíce rotovaly přehrávačem v uplynulém roce. Stejně jako loni je to dost schyzofrení, ale asi to u mě nemůže bejt jiný. A stejně jako loni, i letos doufám, že třeba díky tomuhle "žebříčku" narazíte na nějakou zajímavou muziku, která vám v roce 2013 unikla, nebo jste na ní nenarazili. Bez pořadí.

A$AP Rocky – LONG.LIVE.A$AP
Už loni jsem se na tuhe desku hrozně těšil, minimálně díky mixtapu Live.Love.A$AP a singlu Goldie, které patřili mezi moje nejoblíbenější věci roku 2012. A deska LONG.LIVE.A$AP potvrdila očekávaní. Takhle si představuju současnej hiphop s nádechem 90 let. Minimum slabejch momentů a dokonce i Skrillex mi nijak nevadí.

Juicy J – Stay Trippy
První sólo po odchodu z Three 6 Mafia nemohlo dopadnout lépe. Pro mě hrozný překvapení, sám bych nečekal, že by mě tolik bavila nějaká deska z Jihu. Ale je to tak. I přes velký množství hvězdnejch hostů stojí celá deska na bedrech Juicyho J.

MRC Riddims + Karaoke Tundra
New York versus Trnava. 12" split vinyl, kterej vyšel na českym labelu Lokal Rekorc. Svym způsobem takovej nehezkej release, hodně syrovej. Spousta dunících basů. Nejčastěji posloucháno v pražskym MHD, protože tam mě ta muzika prostě sedla nejvíc. 

O.S.T.R & Hades – HAOS
Další překvapivá položka v tomhle seznamu. Polskej rap mě dlouhodobě dost míjí, ale shodou okolností jsem narazil na album legedárního O.S.T.R., který mě vrátilo do minulosti. Poctivá boombap nahrávka s nádechem Premiérovejch beatů. Opět posloucháno především v nočních tramvajích, atmo jak blázen.

Mayer Hawthorne – Where Does This Door Go
Třetí sólo Mayera, kterého sleduju už od začátku jeho "pěvěcké" kariéry. Pro mnoho lidí byla letošní deska zklamáním – jednoduše nezní jako jeho předchozí nahrávky, je víc "popová", víc přistupná pro masy, méně soulová. Ale i přesto jsem si na ní našel spoustu favoritů, i když mi často přijde, že Mayer Hawthorne zpívá jako Snoop Dogg.

Renk – Forrest Drum
Jedinej čistě českej release, kterej jsem chtěl zmínit. Rozebírat, proč mě jiný český desky neoslovily, na tomhle místě určitě nemá cenu, ale Renk byl fakt vlastně jedinej. Jeho zelený vinylový 2LP jsem jel hodně často. Dobře se to poslouchá jako celek, v žádném případě neskipovat, přišly byste o tu perfektní celistvost. Původně jsem vůbec nechápal, proč je nakonec rapovenej track, ale i ten mi tam prostě ve finále sedí.

Tim Remis
Desetipalec fousáče s banjem, kterej mi v digitální podobě dělal společnost při běhání. Přesně při takovýhle muzice se mi daří nejlépe vypnout hlavu a na nic nemyslet. Vinyl vyšel taky na Lokal Rekorc.

Dâm-Funk & Snoopzilla – 7 Days of Funk
Překvapení konce letošního roku. Společnej projekt nu-funkovýho krále Dâm-Funka a starýho psa Snoop Dogga, kterej na tomhle EP vystupuje jako Snoopzilla. Hutný basy a vyhulenej Snoop, tohle prostě nemohlo dopadnout špatně.

A$AP Mob feat. A$AP Nast & Method Man – Trillmatic
Další šok. Čistej boombapovej návrat do 90. let v podání A$AP Mob. Naprosto skvělý video, basketbalový hriště, mobily s anténama, kulečník, dresy, etc.

J Dilla – Trucks
Ačkoliv je tenhle track určitě staršího data vydání, než 2013, tak právě v tomhle roce poprvé vyšel oficiální cestou. Ultra tvrdá věc, kterou jsem letos poslouchal pravidelně třeba hodinu v kuse a pořád mě neomrzela.

 

čti také:

BLOG by RADIM – 2012

 


 


 

 

 
Reklamy
Share

Napsat komentář