BLOG by RADIM – Vladis, Lumír, náckové, atd.

Propojení hiphopu a krajního pravicového neonacismu není bohužel v zahraničí žádnou novinkou. V tuzemském měřítku se naštěstí nic podobného vysledovat zatím nepodařilo, ovšem na sousedním Slovensku je situace poněkud jiná.

V tuto chvíli se nedá říct, že by se na slovenské hiphopové scéně objevil nějaký krajně pravicový rapper, který by mluvil o bílé rase a podobných vyhraněných názorech, ale několik náznaků o propojení rapperů a neonacistické scény zde je. Případem v tuto chvíli nejjasnějším a v České republice asi nepříliš známým je kauza rappera z formace 2H+ Vladise. Ten aktuálně vydal 2LP s názvem "Generácia", což v tento moment není zas až tolik důležité. Důležitější v ohledu tohoto článku je ovšem fakt, že Vladis v rozhovoru na hip-hop.sk otevřeně přiznal, že ho sponzoruje bratislavský Street Wear Shop, s jehož majitelem se velice dobře zná. Majitelem je ovšem známý slovenský neonacista jménem Andrej Vitko, který je distributorem neonacistických materiálů na Slovensku a který ve svém volném čase běžně organizuje koncerty s tématikou white power music. Doporučuji Vám přečíst rozhovor s Vladisem na hip-hop.sk a především i následnou diskuzi pod článkem, v níž se dozvíte mnohem více o všech zainteresovaných a ve které "exceluje" hlavně šéfredaktor hip-hop.sk Lumír, který doslovně říká "nebudem hodnotit vladovho „sponzora“ na zaklade niekoho reci, ked ho nepoznam. nebudem odsudzovat niekoho len preto, ze ma iny nazor ako ja, ze sa mu paci nieco ine ako mne."

A já se na závěr jen ptám: Proč taková krátkozrakost? Proč rapeři ignorují to, že svým oblečením supportují neonacistickou scénu? Proč šéfredaktor největšího slovenského hiphopového média Vladise ještě obhajuje? Opravdu je pro hiphopera normální nechat se sponzorovat náckem? Nebo snad chcete, aby neonacisté chodili na rapové mejdany?

Čtěte rozhovor s Vladisem, následnou diskuzi a udělejte si obrázek sami.

Share

Napsat komentář