Common – The Dreamer, The Believer (Warner Bros)

20.12.2011

Warner Bros.

www.thinkcommon.com

www.warnerbrosrecords.com

 

 1994 – Common vydává svoje druhé řadové album "Resurrection", které celé produkuje chicagský No I.D. Tak trochu jiná deska, přemýšlivé texty, vynikající beaty, nesmrtelná pecka „I Used To Love Her“ a plno dalších, klasika.

 

 2011 – Common vydává svojí devátou řadovku „The Dreamer The Believer“, mezitím se několik jeho dalších desek jako „Like Water For a Chocolate“ (2000) nebo „Be“ (2005) zařadilo do zlaté pokladnice hip-hopu. Chicagský rodák začal točit filmy, několikrát jsme ho mohli vidět po boku „kámoše“ Baracka Obamy, jeho hvězda stoupala, ale poslední, uvolněné album „Universal Mind Control“ (2008) bylo tak trochu skok mimo, Common jako by chtěl vyskočit ze škatulky conscious rappera. No I.D. zatím „vyučil“ Kanye Westa, dělal beaty pro kde koho a stal se viceprezidentem Def Jam Recordings.

 

Na nové desce došlo k opětovnému spojení obou chicagských veteránů, No I.D. opět zprodukoval celé album a jako by se oba chtěli předvést, že ještě neřekli poslední slovo. První dojem z alba je radost – 39letý Common evidentně prožívá dobré životní období, je uvolněný, užívá si každou slabiku a snaží se nám dokázat, že je prostě „hopeless hip-hop romantic“ („The Dreamer“). Od první pecky do poslední tu funguje chemie mezi producentem a rapperem a musím se přiznat, že tohle album má všechno, aby OPRAVDU USPĚLO. The Roots nebo M.E.D. vydali skvělé desky, ale rozhodně s nimi nezažijí komerční úspěch, pro běžného posluchače to bude bohužel pořád těžko stravitelné.

 

 

Deska „The Dreamer The Beliver“ ukazuje všechny stránky rappera Commona, ale jedna věc tu ční nade všechno – hip-hop. Tohle je hip-hopové album se vším všudy, které nabízí striktní rapové pecky jako „Ghetto Dreams“ s Nasem nebo disstrack „Sweet“. „Ghetto Dreams“ s povedeným textem je pouliční obdoba „Bandit Queen“ od Looptroop – zatímco Common chce holku, která bude dobře vypadat a vařit, Nas pořád hledá svojí africkou královnu, boombap beat, žádné složitosti, jde se na věc! Na rok 2012 se plánuje jejich společná deska „Nas.Com“. Bomba „Sweet“ připomíná slavný beef mezi Commonem a Ice Cubem, který ukončil Common peckou „The Bitch In You“. Tentokrát si vzal Common na paškál mladou pušku Drakea a i když zní hodně rozezleně, stejně tam pořád cítim hodně ironie, nadhledu, teď jenom počkat jakou odpověď připraví „zpěvák“ Drake…

 

 

Jasná hitovka do rádia je „Blue Sky“, pomalý nájezd, příjemný refrén, skvělé frázovaní, No I. D.  vysamploval Electric Light Orchestra, tak třeba to Evropa 2 za pár let objeví. Nebyl by to Common, aby se tu neobjevilo hned několik tracků o něžném pohlaví, které podává jako vždy z pozice uhlazeného gentlemana. Je tu povedená soulovka „Lovin´I Lost“ nebo „Cloth“, kde mi ten refrén připadá už moc cheesy. Asi nejvíc z celého alba mě baví pohodovka „Celebrate“ opatřená vlasteneckým videoklipem, party song o tom, že je třeba slavit, když je co slavit. Common si vystačil na celém albu se třemi hosty – legendární pročernošská aktivistka Maya Angelou, Nas a John Legend, který na „The Beliver“ zajel svůj standard. Poslední song je jako vždy ve znamení Commonova otce, takže trocha zamyšlení od Popse o životě a o snech.
 Common vydal album, které se příjemně poslouchá, a které by mohlo spojit baťůžkáře i komerční posluchače. Hip-hop takovou desku potřeboval…

 

1. "The Dreamer" (featuring Maya Angelou)
2. "Ghetto Dreams" (featuring Nas)
3. "Blue Sky“
4. "Sweet"
5. "Gold"
6. "Lovin´ I Lost" 
7. "Raw (How You Like It)"
8. "Cloth" 
9. "Celebrate" 
10. "Windows"  
11. "The Believer" (featuring John Legend)
12. "Pops Belief" (featuring Lonnie "Pops" Lynn)

 

 

další recenze:

The Roots – undum (Def Jam)

MED – Classic (Stones Throw Records)

Evidence – Cats & Dogs (Rhymesayers)

Phonte – Charity Starts At Home (Foreign Exchange Music)9th Wonder – The Wonder Years (It´s A Wonderful World Music Group)

 

 


 

Reklamy
Share

Napsat komentář