DAVE CHAPPELLE- Block Party

DAVE CHAPPELLE – Block Party (film)

Blue Sky Film
2005
 

Letošní rok má české publikum první oficiální šanci seznámit se s jedním z nejlepších amerických bavičů současnosti.

 

Dave Chappelle, komik, který již několik let nutí fanoušky po celém světě brečet smíchy nad jeho humorem plným rasových otázek, politiky i rapu. Jeho shows a potažmo celé sezóny Chappelle´s show jsou pověstné stejně jako jeho stand-up vystoupení Killing ´Em Softly nebo For What´s Worth.

 

Block Party, ačkoli má jako žánr uvedeno hudební komedii, se svými prvky spíše blíží dokumentárnímu filmu. Hudba i vtip zde ale hrají hlavní roli. Block Party v podstatě popisuje Chappellův nápad uspořádat v Brooklynu velký koncert. Děj začíná vybíráním lokality a také Davovým náborem příchozích, kdy rozdává lístky náhodným kolemjdoucím i známým v domovském Ohiu. Pak už se rozjede celý večer a vy si můžete vychutnat vystoupení od Kanye Westa, Commona, Taliba Kweliho, Mos Defa, Dead Prez a dalších. Samozřejmě vždy tak 2 minuty, pak bývají mezi vystoupení vloženy záběry z příprav a rozhovory s vystupujícími.

 

Vrchol večera přichází na úplném konci, kdy Dave oznámí, že Columbia Records bohužel nedovolili vystoupit Lauryn Hill, a proto musí přijít náhradní řešení – The Fugees. I když vše vidíte jen na plátně, tak vás z toho okamžiku mrazí. Jak následně říká Talib Kweli: „Když začala Lauryn zpívat Killing Me Softly, málem jsem brečel,“ shrnuje pocity dokonale.

 

Osobně považuji Block Party za špičkový film. Bohužel se však obávám, že humor Chappella bude lidem překážkou ke kladnému hodnocení. Zvláště rasové narážky, zkousne běžný český dovák asi jen těžko. Člověk ale musí brát vše s nadsázkou, zvlášť když třeba Chappelle říká vtip: „Víte, kolik je potřeba bílých k vyměnění žárovky? Žádného, zavolají negra, aby to udělal.“ Další sranda je, když mluví Questlove z The Roots a Chappelle mu skočí do řeči: „Řekni jim to, řekni jim, co jsem tvrdil o tom sniperovi, co střílel ve Washingtonu.“ Questlove pokračuje: „Ano, Dave předpověděl, že ten sniper je černoch.“ „A víte proč,“ říká Chappelle, „protože si bral volno o víkendech a střílel jen v týdnu.“

 

Podobného humoru je ve filmu dost a jeden se až diví, jak vtipně a pohotově dokáže Chappelle reagovat a improvizovat. 21. září se Block Party chystá do kin a to dokonce i do multiplexů, takže pokud chcete vidět známé rappery a pořádně se pobavit, vyražte do svého oblíbeného biografu.

http://www.blockparty.cz/ – oficiální české stránky

Reklamy
Share

Napsat komentář