Edo. G – Intelligence & Ignorance

5.2. 2013
Envision Entertainment
www.ed-og.com

Bostonskej pes Edo G vydává svoje čtvrté řadové album, celkově desáté. Edo je ve hře od roku 1991, kdy vydal svojí první desku a od té doby se drží pořád svého kopyta, tzn. kvalitní boombap, prvotřídní rap, flow, která tě nutí dávat pozor na každé slovo, prostě trueskool ve svojí nejlepší podobě a k tomu spolupráce s mnoha respektovanými jmény jako Pete Rock nebo DJ Premier.

Poslední dvě desky – "Arts and Entertainment" (2009) s Masta Ace a sólovka "A Face in The Crowd" (2011) byly více než podařené, sklidily samou chválu, Edo "protouroval celý svět", a i když to zní neuvěřitelně, i v roce 2013 má pořád svoje fanoušky a to ne z nostalgie, ale protože tenhle člověk prostě je hip-hop.V podstatě mě moc nebaví pořád opěvovat stará jména, na druhou stranu lidi jako Masta Ace nebo Edo G jsou jednoduše stále relevantní, protože dělají kvalitu. Tečka.

Nová deska "Intelligence and Ignorance" je Edo G tak, jak ho známe, hudebně tu hodně navazuje na "Face In The Crowd", klidnější  boompap, občas v soulovějším
a procítěnějším hávu, beaty jsou až na jednu výjimku vzácně vyrovnané. Název "Intelligence and Ignorance" poukazuje na současnou situaci v hip-hopu, který se nachází právě mezi dvěma zmíněnými slovy – kvalitní umělci jsou tu pořád, vydávají, na jejich koncerty chodí spousta lidí, na druhou stranu v televizi nebo rádiu jede jenom prázdná mainstream vymejvárna, která nenabízí žádnou alternativu…

Právě proto je třeba uznávat lidi jako Edo G, kteří dělají poctivé věci po léta,
a nemusí sklouzávat k laciné podbízivosti. Tohle téma albem prosakuje, Edo zabíjí v úderné represent pecce "Power", kde vysvětluje co má za sebou,

"this is hardcore rap, ain´t nuttin feminin".

Na albu je hodně vyměklejších věcí, z nichž mě hodně baví "Easy", která je asi nejpolitičtější trackem na desce, Edo vypráví o situaci v ghettu, ale tak trochu jinak, než jak jsme zvyklí z obvyklých gangsta klišé:

"I love Obama, but he ain´t the savior?/ no love in my community, we don´t love thy neighbor."

Song o lidech, kteří chtějí rychle peníze, ale nechtějí pro to nic dělat, o bílé Americe, která nechápe černochy a vůbec: "you speakin for money, i´m speakin my mind".

Tohle album jako by bylo psáno pro mladé, taková učebnice hip-hopu o pokoře a práci. "Love I Need" je další vyklidněnost, hudebně jiná je tady bouncárna "Give It To Me" s cheesy refrénem, která je dalším zabíjecím reprezentem.

Na dvou věcech zpívá Noel Gourdin, který mě moc baví v textově revoluční "Change", kde Edo nakládá o roli černochů v dnešní americké společnosti. Co se týče producentů – všechno zůstalo v undergroundové  rodině – 4 věci uvařil Microphono, úvodní pecku pak Oh No, z hostů je tu jediný rapper a to Freestyle z Arsonists. Jediná nevýhoda tohoto alba je jeho krátká stopáž, 32 minut uplyne hrozně rychle a tak jste hodně brzo u poslední pecky "Hold U", kde jsou v závěru vyjmenována zásadní jména černé hudby – Johna Coltrane, Stevie Wonder, Chuck D, Biz Markie, Miles Davis, Run DMC, George Clinton, Prince, Ella Fitgerald a mnoho dalších.

Edo G vydal album, které je o jeho oddanosti a lásce k černé hudbě, plné kvalitních textů a příjemných beatů. Asi to není dostatečně SWAG, ale je to sakra dobrý.

1. "Done Talking" (prod. Oh No)

2. "What They Say" (prod. Microphono)

3. "Power" (prod. Microphono)

4. "Easy" (prod. Microphono)

5. "Love I Need" (prod. Microphono, feat. Freestyle (of Arsonists)

6. "Bags & Shoes" (prod. RMG)

7. "Give It To Me" (prod. Max Mostley)

8. "Can´t Wait" (prod. Max Mostley, feat. Noel Gourdin)

9. "Change" (prod. Cam Bluff, feat. Noel Gourdin)

10. "Hold U" (prod. Microphono)

Edo. G – Intelligence & Ignorance – iTunes, CD

další recenze:

Rapper Big Pooh – Fat Boy Fresh vol.2

A$AP Rocky – Long.Live.A$AP

9th Wonder & Buckshot – The Solution

Apollo Brown & Guilty Simpson – Dice Game

Kendrick Lamar – Good Kid, m.A.A.d City

 


 


 

Share

Napsat komentář