FAT JOE – The Elephant in the Room

Fat Joe nikdy nebyl nejúspěšnější MC, ale nedá se mu upřít, že za skoro 15 let na scéně je pořád relevantní. Zatímco v 90. letech bylo jeho jméno zárukou tvrdého rapu, dnes se pravidelně s každým albem připomíná coby autor klubových hitů jako "Lean Back" nebo "What’s Luv". Rap o hustlení a cracku pro něj ale pořád zůstává hlavní doménou.

Nejinak je tomu i na nové desce "The Elephant in the Room". Nenechte se zmást vyměklým singlem "I Won’t Tell" s kňourajícím J. Holidayem. Ten je tady naštěstí osamocen a Fat Joe dobře ví, že mu tahle věc zajistí lepší prodeje, bez ohledu na to že se vůbec nehodí ke zbytku tracklistu. Dalších jedenáct tracků už je typický Fat Joe, který dealuje crack, vydělává prachy, je král ulic a se svýma haters se moc nemazlí. Moc nového se toho od něj nedovíme. Fat Joe sice hrdě říká, že už si píše texty sám, na jejich úrovni je to ale znát. Má snad tak málo nápadů, že musí skládat tolik rýmů o cracku, které mu už stejně nikdo nevěří?

Podle téhle desky to vypadá, že ano. Přesto je tu pár tracků, u kterých se vyplatí dávat pozor. Hned v úvodní "The Fugitive" se Joe rozpovídá o všemožných tématech, k nimž má co říct, jako jsou jeho začátky, vysmívání major labelům ("Major label mě vykopnul, co jsem udělal? Zbohatnul jsem.") nebo kritika, která se na něj snáší za používání slova "negr". Textovou úrovní nad ostatními tracky vyčnívá "My Conscience", kde Joe svádí rozhovor se svým vnitřním hlasem, které zastupuje hostující KRS-One, o svých zásluhách a o tom, čím si v minulosti prošel. Škoda, že Fat Joe neměl víc takovýhle nápadů.

Jinak vám ale nic zajímavého neunikne, pokud si tohle LP pustíte jako kulisu a budete ho vnímat jen napůl. Jeho největším plusem jsou totiž silné beaty, které celkový dojem z alba napravujou. Stačí se podívat na seznam producentů: Swizz Beatz, Cool & Dre, Scott Storch, DJ Premier, DJ Khaled, Danja, The Alchemist, Street Runner a The Hitmen. Je vidět, respektive slyšet, že svou zálibu v jižanském zvuku Fat Joe neopustil, ale jako vždy má i něco pro klub a nezapomíná ani na ulice, které ocení obvzlášť Alchemistovu a Primovu práci.

Zatímco Lupe Fiasco nebo třeba Nas jsou mistři v psaní textů, ale nedokážou vybrat správné beaty, Fat Joe má opačný problém. Kdo neumí moc anglicky nebo mu nezáleží na textech, tomu se "The Elephant in the Room" bude líbit. Pro ty ostatní je škoda, že se Fat Joe nedokázal vyhrabat ze svého stereotypu. Nemusel by ani opouštět svá oblíbená témata, stačilo by, kdyby je zkusil podat trochu originálněji a zajímavěji.

Fat Joe – The Elephant in the Room:
01. The Fugitive
02. You Ain’t Saying Nothin’ ft. Dre & Plies
03. The Crackhouse ft. Lil Wayne
04. Cocababy
05. Get It For Life ft. DJ Khaled & Pooh Bear
06. Drop
07. I Won’t Tell ft. J. Holiday
08. K.A.R. (Kill All Rats)
09. 300 Brolic ft. Opera Steve
10. Preacher On A Sunday Morning ft. Pooh Bear
11. My Conscience ft. KRS-One
12. That White

Reklamy
Share

Napsat komentář