Hledat kvalitní muziku je v této přesycené době pořád složitější a složitější. Abyste se dostali k něčemu opravdu zajímavému, musíte opravdu důkladně hledat. A hluboko pod povrchem pak naleznete opravdové skvosty. Jedním z takových případů je i kanadské trio Keys N Krates.

Keys N Krates jsou zajímavým hudebním úkazem. Jejich frontmanem není žádný rapper, který by na promo fotkách zaujímal čelní pozice. Keys N Krates jsou trojka, za kterou mluví jejich nástroje a um. Vydali se cestou remixování známých skladeb, které hrají naživo na koncertech v sestavě bicí, klávesy a gramofony. Abyste pochopili o co přesně jde, dopuručuji si u čtení následujícího rozhovoru pustit veškeré přiložené audio a video.

Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v tomto rozhovoru uslyší spousta lidí Vaše jméno poprvé. Pojďme tedy začít povinnou otázku – Kdo jsou Keys N Krates?
Matisse
: Keys N Krate jsou Adam Tune – bicí, Dj Jr Flo – gramofony a Matisse – klávesy.

Již z Vašeho názvu je jasné, co je hlavním obsahem Vaší show. Jaký je proces vzniku jednotlivých skladeb?
Tune
: Až dosud to vždy začínalo jenom jedním samplem, okolo kterého jsme budovali všechno ostatní, ale teď už děláme vlastní muziku, takže to může začít čímkoliv. Může to začít klávesovým riffem Matisse, nějakými bicími, nebo prostě jeden z nás dostane nějaký nápad na celou skladbu a dáme to dohromady.
Matisse: Obvykle přijde Flo s nějakým samplem, který odněkud vytáhne a všichni se pak rozhodneme, jestli je to právě ten směr, kterým bychom se chtěli vydat právě teď. Jestliže to jde, obvykle na to začnu nabalovat na klávesách nějaké akordy, které by mohli pod tím pasovat. V té samé chvíli Tune vždycky zkouší nějakou sestavu bicích do té doby, než najdeme finální aranžmá, které cítíme všichni dohromady nejlépe.

Čti dále:
Měl bys vidět – Keys N Krates

Jak vybíráte věci, které chtete remixovat? Berete v potaz to, že většina posluchačů nejlépe reaguje na motivy z klasických a populárních skladeb, nebo remixujete cokoliv, co se Vám líbí, bez ohledu na to, jak je to známé?
Jr Flo
: Rádi děláme věci, o kterých si myslíme, že je můžeme nějak oživit. Doteď jsme remixovali spoustu pop music, se kterou je super zábava, protože to představuje skvělou výzvu, jak inovovat a oživit skladby, které znají úplně všichni a jsou už z nich znudění. Začínáme teď ale trochu riskovat na neprošlapaných cestách, troufáme si totiž i na zcela nové samply.
Matisse: Od každého něco. Osobně mám radši, když můžu dělat se samplem, který mě zajímá a baví hlavně jako fanouška hudby. A může to být kterýkoliv sample – populární, nebo ne. Pokud je na to nějaký nápad, tak jdu do toho.

Měli jste hned od začátku jasno, že budete dělat remixy a ne pouze lehce upravovat skladby, tak jako to dělají třeba J. Rawls & Liquid Crystal Project?
Jr Flo
: Jasně, z počátku to bylo pouze o opravdových bláznivých kompozicích a remixech, které můžeš slyšet pouze pokud přijdeš na naší live show. Nakonec si ale chtěli lidi ten zážitek z naší live show vzít s sebou domů, aby to mohli v klidu poslouchat a tak jsme udělali “Live Re-Mix EP” s několika živými remixy z našeho představení. Jmenuje se to nakonec “Live Re-Mixing 101” a je to takový 30ti minutový mix našeho živáče. Bylo opravdu skvělé to slyšet nahrané, ale teď začínáme vytvářet živé remixy s mnohem větším zvukem, které nebudeme jen hrát živě na koncertech, ale budeme je hlavně i nahrávat, aby to bylo hratelné pro Dje v klubech. Tyhle věci začínají znít trochu méně živě a jsou trochu více produkované, ale tak jako tak to hrajeme všechno na živé nástroje a to je celá ta krutá věc! Příští rok uvidíte dj´s po celém světě, jak hrají naše remixy v klubech a nebudou vůbec tušit, že my to hrajeme celé naživo (smích)! Strašně se na to těšíme!
Matisse: Upravené verze, které dělá třeba J. Rawls s věcmi od Dilly, je trochu jiný přístup, než nad kterým jsme vždycky přemýšleli. Chtěli jsme vytvářet živé remixy a chceme být známí díky svému živému remixování.

Čti dále:
Cream.cz doporučuje: Před rozhovorem s Keys N Krates si dej jejich live mix a videa!


Máte v plánu produkovat vlastní skladby bez jakýchkoliv remixů?
Tune
: Srandovní věc je to, že se naše remixy začaly měnit na naše vlastní skladby podle našeho vkusu, i přesto, že obsahují nějaký známý sampl.
Tak jako tak, začínáme pracovat na vlastní muzice, která bude už 100%ní originál. Hrozně se na to těšíme. Vyjde to někdy příští rok jako vinyl singl nebo EP. To ještě teď není jasné.

Matisse: Přesně tak. Dali jsme se přesně touhle cestou. Nejsme nějak limitovaní tím, že bychom dělali jenom remixy. To byl opravdu jenom první krok. Vyvíjíme se a chceme zkusit překonat další hranice.

Projezdili jste celou Kanadu a teď hodně jezdíte po Spojených Státech. Jaké jsou reakce a jak byste popsali Vaši show? Proč byste lidem doporučili, aby se na Vás šli podívat?
Matisse
: Naše koncerty míchají do sebe turntablism, samplování, živé bicí, syntetickou produkci, živou show a opravdovou párty. Vše v jednom. Reakce na naše koncertou jsou vždycky velmi energické a nadšené. Lidé tancují a chtějí zpívat do našich remixů. Doporučil bych naši show každému, kdo viděl svou oblíbenou kapelu a byl trochu zklamán z energie a vášně, kterou na pódiu předvedli. Všichni tři do toho jdeme na pódiu velmi tvrdě. Můžeme také říct, že milujeme to, co děláme!

Bude někdy v blízké budoucnosti možnost Vás vidět v Evropě?
Jr Flo
: Skvěle jsme si zahráli v Berlíně a několika dalších německých městěch letos v červnu a bylo to okouzlující! Chceme se vrátit do Evropy hned jak to bude možné!
Matisse: Hráli jsme už v Německu a rádi bychom se vrátili do Evropy buď ještě do konce letošního roku, nebo na začátku příštího.

Jaká poslední alba byste doporučili našim čtenářům?
Jr Flo & Tune
: Mixtapes od Drake, dále Friendly Fires, Phoenix, Flying Lotus Essential Mix, Little Dragon, Passion Pit, Francis and The Lights (obě alba), MGMT (udělali jedno z nejlepších alb posledních několika let), velice rádi máme Heralds of Change, teď třeba Blunt Speakers. Hodně to zabíjejí i Classix, Fred Falke, Lifelike…
Víme, že jsme se hodně odchýlili od konkrétních alb, ale spíše jsme chtěli vyjmenovat interprety, kteří dělají dobrou muziku.
Matisse: Radioheads in Rainbows, Frances and The Lights a jejich poslední EP. Miluju mixtape Drakea “So Far Gone”.

Flo, jsi známý kanadský Dj, který hraje po celém světě. Jak se ty, jako šampión ITF a DMC, díváš na současnou úroveň turntablismu? Vyvíjí se nějak djing a mají djs pořád co zlepšovat?
Jr Flo
: Myslím si, že djs se zlepšují a zhoršují. Jedni využívají nové technologie a jsou krutí. Ti druzí na nové technologie jen spoléhají a jsou líní a úplně chabí!

Žijeme v době, kdy si začínající djs vystačí jenom se Seratem a neprojdou si vůbec tou cestou kupování desek, sbírání rarit a crate digginu. Co bys poradil začínajícím djs?
Jr Flo
: Myslím si, že Serato je báječná věc a přál bych si, aby existovala už v té době, kdy jsem začínal. Myslím si, že tím, jak člověk stahuje 200 mptrojek denně z Beatportu a dalších velké řádky blogů, tak trochu ztratí míru hodnocení veškeré té hudby. Ale dají se na tom najít i pozitiva.Tak jako tak, vzpomínám si, jak jsem byl vždycky nadšený, když jsem šel do obchodu s hudbou. Musel jsem autobusem a pak metrem, abych po škole utratil všechny svoje peníze, abych si koupil třeba 3 nebo 4 desky. Vážíš si potom té muziky trochu jinak, když za ní platíš, držíš jí v ruce, ale pořád je to trochu omezené. Je to vůbec vlastně hrozně šílené, jak se všechno změnilo, ale celkově bych řekl, že současný přístup k hudbě je skvělý.

Jak často a jaké desky ještě teď kupuješ?

Jr Flo
: Stále si kupuje staré vinyly, tak jednou do měsíce. Především funk a soul ze 70. let a 80s disco. Někdy si koupím nějaké CD úplně jiného žánru, nebo třeba něco z Turntable Lab, ale více stahuju z Beatportu, iTunes nebo blogů.

Čti dále:
KRS-ONE & BUCKSHOT: Je to jen o opravdové lásce k dělání hudby
MR. GREEN – Internet zabíjí hudební průmysl, ale já ho miluju
DARU JONES: Jsem pozitivní případ v umírajícím hudebním byznysu