KRS-ONE & BUCKSHOT – Survival Skills (Duckdown Records)

15/09/09
Duckdown Records
www.duckdown.com

15. září vyšlo album "Survival Skills" od dvojice KRS-One a Buckshot. Upřímně, když sem  se dozvěděl o tomhle chystaném projektu, moje očekávání nebyla příliš vysoká. Poslední projekty obou undergroundových rapperů – KRSova spolupráce s Marley Marlem "Hip Hop Lives" nebo Buckshotova kolaborace s 9th Wonderem "The Formula", sice nebyly přímo špatné, ale rozhodně mezi fans neměly příliš velkou odezvu, což se projevilo i na slabých prodejích.

Čti dále:
2 legendy, hvězdná sestava hostů na mikrofonu i na beatech > KRS-One & Buckshot – Survival Skills

44letý veterán, legenda, jeden z nejlepších MCs historie, Blastmasta KRS-One se v rozhovorech před vydáním desky kasal, že album Survival Skills nastartuje novou éru hip-hopu a vrátí ho zpátky tam, kam patří atd. Kolikrát už jsme tohle slyšeli a jak podobné projekty dopadly, nemá cenu ani zmiňovat. Méně mediálně viditelný Buckshot (člen Black Moon a uskupení Boot Camp Clik) přirovnal spolupráci s Krisem k principu fungování Jin a Jang.

Album, které vyšlo na nezávislém labelu Duck Down Records, jako první zaujme množstvím hostů. Ze čtrnácti songů nenajdeš featuring pouze ve dvou peckách, zbytek se nese ve znamení hostovaček, na druhé straně žádné zbytečné skity, čistých 59 minut rapu. Přehršel hostů na albech často nebývá výhodou, člověk pak má spíš pocit, že poslouchá kompilaci, tady to ale nevadí, protože otěže drží pevně v rukou KRS-One s Buckshotem.

Čti dále:
Stáhni si výběr toho nejlepšího, co za poslední dobu vyšlo na Duckdown Records!
Sean P je Kimbo Price! Cover, tracklist a veškeré informace k připravovanému mix CD

Už první song, titulní "Survival Skills", udává jasný směr, jakým se tenhle projekt vydává. Nekompromisní beat od Illminda, na skrečích kvalita aka DJ Revolution, naléhavý rap, boombap roku 2009, který ale nezní jako vyhrabávání mrtvol, rap je hlavně v podání KRSe hodně naléhavý, Buckshot si vzal za svůj povedený refrén. Textově nic od nového od obou „pánů“ – kdo se zajímá o to, že rappeři dělají soft-pop-rap shit, my jedeme svoje i v roce 2009, na závěr zdravice pro Premiera, Kenny Parkera a další. Druhá pecka a hitovka "ROBOT", obžaloba všech fake rádoby rapperů, zpěváků. Naléhavej beat dodal Havoc, na rozdíl od Jay-Zho a jeho "D.O.A." tady opravdu věřím tomu, co „kluci“ říkají. Refrén: „Everybody wanna sing, everybody do their thing like a motherfuckin ROBOT“. Zajímavostí je, že tenhle song vznikl asi 6 týdnů před Jay-Zho "D.O.A." Nicméně KRS projevil v rozhovorech nadšení z toho, že se spojily oba póly hip-hopu a společně se postavili proti fake věcem v hip-hopu…

Mezi další povedené songy bych zařadil "The Way I Live s Mary J. Blige" a uchu lahodícím beatem od Black Milka, který na albu produkoval ještě pecku "Runnin Away", kde exceluje mistr ultralevicové propagandy Immortal Technique. Black Milk je v poslední době zřejmě v životní formě a nezbývá než se těšit na jeho další projekty. Za jeden z vrcholů alba považuju hitovku "Things Of All The Things", kde se na začátku do melancholického beatu od DJ Mentplus ujímá slova somálská rapová star – K´naan. Dohromady s Krisem a Buckshotem vyprávějí o běžných životních problémech – ženy, život na cestách. Je nutno přiznat, že tahle pecka mě baví především kvůli K´naanovi, jehož refrén do beatu naprosto přirozeně zapadá. Do těch lepších věcí ze "Survival Skills" bych zařadil ještě song "We made It", kde došlo k pro mě nečekanému spojení – Slug z Atmosphere a jeho intoušský white rap, povedená věc, nabitá energií, beat  od Illminda připomíná soundrack ke Godardovo slavnému filmu "U konce s dechem".
 Zbytek alba sice není úplně špatný, pokud budeš poslouchat pěkně popořádku bez zbytečného přepínání, tak všechno zapadá do celkové atmosféry, nicméně zbylé hudební podklady samy o sobě v čase určitě neobstojí. Jedná se o ploché boombap beaty, které jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven, což je častý problém undergroundových producentů. Rapově nikdo z hostů nezklamal, Sean P., Pharoahe Monch nebo „stále“ nadějný Naledge z Kidz In The Hall, dávají kvalitu a dobře doplňují Krise s Buckem při kritice poměrů v současném hip-hopu. Fejmový Talib Kweli se dal určitě využít víc než v refrénu pecky "Oh Really". Můj producentský favorit 9th Wonder vyprodukoval poslední věc na albu, která se ale bohužel nezařadí do seznamu jeho povedených soulových produkcí. Čekal jsem něco jako poslední věc na Ludacrisovo "Theater Of The Mind" – "Do The Right Thang", ale tohle instro mě nebere.

Čti dále:
MARCO POLO & TORAE – Double Barrel (Duckdown Records)
DOOM – Born Like This (Lex Records)

Album "Survival Skills" je koncepční album, jeden song navazuje na druhý, dohromady dává mozaiku toho, co už za sebou mají KRS s Buckshotem. Nejedná se ale o mudrování starých „dědků“, album je nabité energií, bere si na paškál současný stav hip-hopu, popisuje továrnu na roboty, kteří dělají do jednoho to samé a snaží se vydělat. Pokud by celé album dosahovalo úrovně první poloviny desky, mohla to být klasika. Nicméně házím svojí New Eru k nohám KRSe, tohle album je jeho velký návrat na scénu, Buckshot si zase splnil svoje a Krisovi dobře kryje záda. Za první týden prodeje si "Survival Skills" koupilo 8 500 lidí.

KRS-One & Buckshot – Survival Skills
1) Survival Skills featuring DJ Revolution (Produced By Ill Mind)
2) Robot (Produced By Havoc of Mobb Deep)
3) The Way I Live featuring Mary J Blige (Produced By Black Milk)
4) Clean Up Crew featuring Rock of Heltah Skeltah (Produced By Ill Mind)
5) Oh Really featuring Talib Kweli (Produced By Marco Polo)
6) Connection featuring Smif N Wessun (Produced By Moss)
7) Runnin Away featuring Immortal Technique (Produced By Black Milk)
8) Think Of All The Things featuring K´NAAN (Produced By DJ Mentplus)
9) One Shot featuring Pharoahe Monch (Produced By Nottz)
10) Amazin featuring Sean Price & Loudmouf Choir (Produced By Khrysis!)
11) Hear No Evil (Produced By Khrysis)
12) Murder 1 featuring Bounty Killer (Produced By Coptic)
13) We Made It featuring Slug of Atmosphere (Produced By Ill Mind)
14) PAST PRESENT FUTURE featuring Melanie Fiona and Naledge of Kidz in the Hall (Produced By 9th Wonder)

Reklamy
Share

Napsat komentář