Máme rádi Bandcamp.com

Za poslední roky se prodej hudby primárně přesouvá z té fyzické, krom nárustu prodeje vinylů (předpoklad na tento rok je přes 8 mio. Vinylů), na digitální. Existuje dnes nespočet možností, kde hudbu digitálně koupit.

Každopádně jedno z míst, které je velice příjemně nastaveno přímo pro umělce, je bandcamp.com. Zde člověk může prodávat hudbu okamžitě po nahrání. Peníze jsou rovnou na váš paypal účet. Jejich provize z prodeje hudby je 15% (např. u iTunes je to 30%) a 10% z merchandisingu.

zajímavosti:

  • Pokud prodávající zvolí model “name your price”, tak většinou lidi zaplatí o 50% více, než ne požadované minimum.
  • Prodej alb vs prodej jednotlivých tracků je v poměru 5:1, což je dle mě naprosto skvělé, jelikož u ostatních prodejců je to v obráceném gardu 16 (singl):1 (album)
  • průměrně bandcamp vyplatí 3 mio. dolarů měsíčně
  • každý den zde prodá svoje věci cca 6000 umělců
  • nenajdete na něm žádné major labely

Bylo by určitě skvělé, kdyby se vědělo, kolik se skrze bandcamp prodá v CZ/SK, jelikož se domnívám, že veškeré plusy této služby jsou otupeny tím, že nákup je možný pouze s pomocí paypalu. Ten v CZ používá cca 300 tis. lidí, což není mnoho. Každopádně, pokud člověk něco tvoří, tak je to ideální místo (žádný poplatek za registraci a uvedení alba do prodeje) a pokud chce někdo podpořit někoho koupí, tak ví, že když to udělá přes bandcamp.com, tak peníze jdou přímo umělcovi na účet.

Nicméně se tento rok neočekává nějaký velký nárůst prodeje digitální hudby a to hlavně díky streamovacím službám. Ale o těch zase někdy jindy.

zdroje:
digitalmusicnews.com
musically.com

a kdo máte čas, tak koukněte na to tohle video a případně sledujte jejich kanál

 


 


 
 
Reklamy
Share

Napsat komentář