Murs & 9th Wonder – The Final Adventure

13.11. 2012
Jamla
iwwmgroup.com

Popáté a naposled? Zase něco dobrého končí, budu trochu sentimentální, ale stejně jako mě mrzí rozchod Little Brother, tak i tahle zpráva mě zrovna moc nepotěšila, na druhou stranu tady zůstanou skvělá alba a možná, kdo ví, někdy, zase…?

Celkově se to dá pochopit, 5 alb s jedním producentem je opravdu dost, především první dvě desky – „Murs 3:16: The 9th Edition“ – 2004 a „Murray´s Revenge“ – 2006, pak patří do Zlaté síně hip-hopu .
 "Poslední dobrodružství" začíná jedinou hostovačkou na albu, kterou je stejně jako na novém Buckshotovi Rapsody. Od první pecky slyším Murse tak jak se mi líbil vždycky nejvíc, 9th mu dokáže ušít beaty na míru, soulful sound, do kterého rapuje Murs verše, které nejsou žádná vycpávka, ale opravdová lyrika. Na rozdíl od nedávno vyšlého alba Murse s Fashawnem, tady zní mnohem víc svěže, je cítit obrovské nasazení, snaha ukázat, že tihle dva to tam pořád mají. „Whatuptho“ je hitovka a to nejenom díky beatu, protože „fuck cocaine rap“.

Hudebně „The Final Adventure“ navazuje na to nejlepší z předešlých společných desek, 9th tentokrát opravdu ničím nepřekvapí, ale podle mě to není na škodu, protože Murs si užívá každé slovo, vkládá se do beatu, soulful produkce. Co se týče textů, Murs opět dokazuje svoji všestrannost, na street pecce s trochu provokativním názvem „Funeral for a Killer“ probere tak trochu jinak život na ulici. Podobné téma je i westcoastová „Tale of Two cities“ o zbytečném zabíjení na ulici, rasové války, drogový byznys, LA se skládá ze dvou částí a někdy je vidět jenom ta pěkná, pozlacená část….

V hodně osobním songu, modlibě „Better Way“ se Murs vyznává ze svého pohledu na svět, čemu věří, za co se modlí, v co doufá, ale žádné kázání se nekoná, ani nečekej sklony k hipísáctví, Murs mluví o tom, co prožil a jaký má na věci názor.

"Been around the world
Traveled many oceans
I kept a clear heart and my mind open
Buddhist temples and Shinto shrines
One with nature, one with the divine
Find your god, find your peace
Find your truth and beliefs"

Jediná nevýhoda alba „The Final Adventure“ je jeho stopáž, 40 minut uběhne hodně rychle. Poslední song „It´s Over“ mě baví nejvíc, skvělé instro a Murs, který rapuje parádní první sloku o svojí ex, která by mohla být šťastná, protože on evidentně je. Na téhle pecce si trošičku zarapuje i 9th Wonder, Murs chce oslavit 8 let od jejich prvního alba, vysvětluje jak to všechno začalo, že si jede svoje a nepotřebuje živit nikoho, kdo se nesnaží, nemaká. Na Slovensku by se řeklo, že je to motivačný rap. Spojení 9th Wonder a Murs funguje a dokazuje, že muzika se dá dělat bez ohledu na trendy a cash, protože pokud je dobrá, tak se prosadí.

"One did beats, one did rhymes and
Once it was complete, then they knew that it was time
They say that all good things must come to the end The Wire, The Sopranos, Seinfeld, and Friends
That´s all folks, that´s all that she wrote
It´s over and it´s finished, we gonna end it on a good note"

1.Get Together (feat. Rapsody)        
2.Whatuptho        
3.Funeral for a Killer         
4.Baby Girl (Holding Hands)        
5.Walk Like a Woman          
6.Tale of Two Cities        
7.Dance with Me        
8.Better Way    
9.Wherever You Are         
10.It´s Over        

čti také:

Murs & Fashawn – This GenerationKendrick

Lamar – Good Kid, m.A.A.d City

Sean Price – Mike Tyson

Apollo Brown & Guilty Simpson – Dice Game

 


 


 

Share

Napsat komentář