ROLL DEEP – víc než dokážeš snést

Na začátku našeho desetiletí to ve východním Londýně hudebně jen vřelo. Místní partičky pod vlivem ragga nebo jungle připravovaly svoji vlastní verzi hip hopu, které se brzy začalo říkat grime. Wiley s Targetem a Flow Danem spolupracovali už od poloviny 90. let, nicméně partě se začalo říkat Roll Deep až kolem roku 2001. Wiley byl v té době respektovanou postavou (produkoval garážové hity "Know We" (neboli "More Weed") a během následujících dvou let udělal undergroundové megasellery "Eskimo" a "Ice Rink". Sídlištní čtvrti v Bow E3 nedaleko futuristickému finančnímu centru Canary Wharf dokonce začali místní kluci říkat Wilehouse. Se jménem Roll Deep přišel Flow Dan a v dialektu to znamená "dělat si vlastní věci a nestarat se o cizí záležitosti". Jedním z členů v té době byl i Dizzee Rascal, kterého do party přivedl Wiley. Partu svého učitele ale opustil těsně před vydáním svého proslaveného debutu „Boy In The Corner“. Byl to právě Dizeeho debut, který upozornil nahrávací společnosti na to, že se ve východním Londýně děje něco zajímavého.

Po Wileyho albu „Treddin On Thin Ice“ bylo jasné, že dalším krokem v kariéře může být jedině album Roll Deep. Kapela podepsala garážovému labelu Relentless, který pomohl na vrchol So Solid Crew ale také Danielovi Bedingfieldovi a dalším komerčnějším projektům. Situace byla jasná, Wiley a spol. stáli před jasným cílem – udělat velký hit a prorazit v mainstreamu. Roll Deep na obalu „In At The Deep End" figurují zkarikovaní jako třináct ďáblíků, ale album je poměrně krotké. Do obchodů ho uvedl v červnu 2005 singl „The Avennue“, postavený na osmdesátkovém hitu „Heartbreak Avennue“ kapely The Maisonettes. Už ten naznačil, že Roll Deep zkouší překročit své grimeové kořeny směrem k masově přijatelnějšímu soundu. Hardcore fanoušci byli možná zklamáni absencí neučesaného grime (je slyšet snad jen v "When I’m Ere"), na druhou stranu deska kapelu představila v běžných médiích.

Roll Deep Crew jsou mezi grime partami jednoznačně číslo jedna, a tak se jim dostává pozvánek na akce, o kterých si ostatní můžou jen nechat zdát. Tak třeba se účastnili osvětové akce StopTheGuns.Org, která brojila proti nošení střelných zbraní. Se slavným režisérem Jake Navou natočili sugestivní klip k písni „Badman“. Vloni je jako druhou z hudebních kapel (po The Chemical Brothers) zařadili do akce Tate Tracks ve slavném londýnském muzeu Tate Modern. Dostali za úkol vybrat si z vystavených děl jedno a pak o něm natočit track. Výběr padl na sochu Světlo Ishiho indického umělce Anishe Kapoora, která Wileyho a spol. inspirovala k písní „Searching“. Pomalý track s bezmála meditativním textem pak zněl ve sluchátkách v galerii.

Text: hiphopallstars.cz

Web:
http://www.myspace.com/rolldeepofficial (myspace)

http://www.rolldeepcrew.co.uk (oficiální)

Videa:
Bad Man

Heat Up

Celebrate That

Shake A Leg

5O50

Reklamy
Share

Napsat komentář