Sbíráš? Sbírám. Sbíráme! – Matěj Dus

Sbíráš? Sbírám. Sbíráme! – Matěj Dus

Rozhovor číslo 5 jsem vzal z druhého konce. Zatím jsem si povídal jen s lidmi, co jsou zkušenými sběrateli, ale tentokrát mě zajímalo, jak to celé vidí nováček. Proto jsem vyrazil za Matějem, který původně pochází z Ostravy, ale nyní žije v Olomouci. Říkal jsem si, jak tenhle rozhovor dopadne, ale když jsem se rozhlédl po jeho bytě, tak mi bylo hned jasné, že jeho největší životní láska je hudba (samozřejmě až po přítelkyni).

Jak jsi se dostal k tomuhle nosiči?

To už bylo hodně v dětství. Doma u rodičů, jedna bedna s deskami a stará Tesla. Desku, kterou jsem poslouchal nejčastěji jako dítě, byla Peter Nagy, Vašo Patejdl, Beáta Dubasová – Peter, Vašo a Beáta Deťom a hlavně píseň Pes a Mačka.

Vzpomeneš si na svojí první desku, kterou jsi si koupil sám a nebyla rodičů?

Bylo to album Drummond od Radimo a Madame Pepper, která vyšlo v roce 2014. To byla moje první deska a začátek mého sbírání.

Co byl ten hlavní impuls, že jsi se rozhodl sbírat vinylové desky?

Za prvé to byl nákup zmíněné desky od Radimo a Madame Pepper. Za druhé to bylo, že jsem si do té doby kupoval hudbu na CD a chtěl jsem se přesunout i k vinylu, protože jsem si pořídil gramofony na Djing.

Zaměřujes se na určitý druh hudby?

Ze začátku jsem kupoval jenom hip hop, ale v nynější době se zaměřuji i na jiné styly.

Jak by jsi popsal svoji sbírku?

Vzhledem k tomu, že začínám, tak toho nemám moc. Asi okolo sto hip hopových vinylů a padesáti kusů jazzu, funku, soulu a pár klasik co mi dali rodiče.

Máš systém podle kterého si organizuješ sbírku?

Dá se říci, že nemám. Mám bednu, ve které mám jenom hip hopové desky a ty jsou rozdělené na LP a single. Jinak v tom mám celkem dost zmatek. Vybírám a pouštím si desky podle nálady a vždy najdu, co potřebuju.

Převažují v té sbírce singly nebo LP?

Mám víc LP, i když jsem začal sbírat kvůli Djingu, protože hraji hlavně přes Serato. Spíše sbírám desky kvůli poslechu než kvůli hraní.

Jak skladuješ svou sbírku?

Mám box, tašku, dva šuplíky a jeden přenosný mrazák, který má ideální tvar a ty desky v tom pěkně drží. Do budoucna by to chtělo skříňku, aby se tomu dalo říkat sbírka. Před pár dny jsem byl v Ikea a měl jsem ty jejich poličky na vozíku, ale rozhodl jsem se, že si je radši udělám sám, protože se dřevem mi to celkem jde. (V době autorizace přepisu jsem dostal k narozeninám zmiňované poličky z Ikea a desky dostávají i řád.)

 

Jakou audio sestavu používáš k přehrávání hudby?

Hudbu poslouchám přes zesilovač Technics a podomácky sestavené dřevěné bedny s reproduktory od Tesly. Desky pouštím na dalším doma vyrobeném kousku, který je složený, pokud se nemýlím, z dílů Tesly 440. Na Djing mám dva gramofony Numark TT550 a mix Numark DXM06 .

Ten podomácku sestavený gramofon jsi si vyrobil sám?

Ne, ten už je starší. Vzhledem k tomu, že sbírám i starou audio techniku, tak jsem se přes jednu osobu dostal k tomuhle gramofonu, který vyrobil jeho otec, ten pracoval v Tesle Litovel a asi měl přístup k náhradním dílům.

Co je nejcennější kus v tvé sbírce audio techniky?

Těžko říci, protože pro mě mají hodnotu všechny, ale asi to bude ten sestavený gramofon.

Máš oblíbenou desku nebo desky?

Snažím si zkompletovat diskografii Looptroop Rockers a hodně mám rád starší věci, jako jsou třeba alba od A Tribe Called Quest.

Který obal se ti líbí nejvíc?

De La Soul – 3 Feet High And Rising, protože je tak specifický, že každý ví, o co jde, i když vidí jen kytičku nebo jinou část obalu. Ještě se mi moc líbí ilustrace na albu Naked Swedes od Looptroop Rockers. Mě osobně víc, než obal, zaujme provedení samotné desky. Tím myslím barevné provedení samotného vinylu, jako třeba bylo na desce Forrest Drum od Renk. Mimochodem i první deska, co jsem si koupil, má barevné vinyly, možná proto mě tohle zajímá víc.

Pri nakupování preferuješ víc nákup v kamenných obchodech (bazarech) nebo internet?

Většinu desek jsem koupil na koncertě a nebo v kamenném obchodě, takže preferuji spíše tenhle způsob. Internet, k nákupu desek, jsem ještě nezačal používat.

Máš záchytné body, když kupuješ neznámou desku?

Většinou si koupím věc, která mi není až tak úplně neznámá, proto žádné záchytné body nemám. Spíše se akorát podívám, jestli deska není úplně zničená.

Jáké bylo nejzajímavější místo, kde jsi nakupoval?

Bylo to v Istanbulu, přesněji ve vinyl shopu Jammin’s. Šel jsem tam asi desetkrát a měli vždy zavřeno. Potom jsem zjistil, že mají otevřeno až od 17:00. Když jsem došel ve správném čase, tak tam seděl otec majitele a popíjel čaj. Asi po půl hodině mě poprosil, jestli může odejít pro vnuka a nechal mě přes půl hodiny v obchodě samotného, abych si mohl poslechnout desky. Další, který mě hodně oslovil, byl malý shop jménem Zoltan, byl v asijské části Istanbulu a provozoval ho ultrahipster, který zde zároveň prodával různé stylové cetky a zdánlivě úplně zbytečné věci.

Jak dobře jsou zásobeny istanbulské obchody s hudbou?

Vinyl je tam celkem rozjetý. Je to tím známé, že v Istanbulu se nějakou dobu desky nejen prodávají, ale i vyrábí. Byl to zajímavý zážitek si prohlédnout místní obchody.

Jaký druh hudby převažoval?

Najdeš tam obchody s tureckou Helenkou Vondráčkovou a jinou místní hudbou, ale i obchody, které se specializují na klubovou muziku.

Místní obchody s hudbou jsi si hledal sám, anebo ti je někdo doporučil?

Našel jsem si je přes internet a v jednom obchodě našla má přítelkyně časopis, kde byly adresy místních obchodů s hudbou.

Kolik desek průměrně nakoupíš za jeden měsíc?

Jsou měsíce, kdy nekoupím žádnou a jsou měsíce, kdy si jich koupím víc. Často nakupuji desky na koncertech a festivalech, takže to závisí i na tomhle.

Stalo se ti při nákupu něco, na co nikdy nezapomeneš?

Když jsem si nechával u Dj Fatte podepsat singl IdeaFatte – Sex O Textu / Útěk Z Věznice Bota a on se mě ptal, kde jsem ji sehnal a za kolik. Když jsem mu řekl cenu, tak mě poprosil o email s adresou a dva kusy mi poslal jenom za poštovné.

Kolik jsi nejvíc utratil za jeden nákup?

Bylo to ve chvíli, když jsem koupil asi patnáct kusů starších českých a slovenských hip hopových vinylů. Stálo mě to něco přes deset tisíc korun.

Které tři desky jsi si koupil naposled?

Jedna byla celkem morbidní věc a to soundtrack k muzikálu Vlasy, který je nazpívaný v němčině. Další byla deska s hudbou od Ludwig van Beethovena, kterou jsem koupil pro přítelkyni a poslední jsem koupil na koncertě Blabbermouf.

Jednorožec – nejvíc nedosažitelná deska.

Je asi víc věcí co bych chtěl a na které aktuálně nemám prostředky nebo jak se k nim dostat. Rád bych měl ve sbírce Fugees – The Score v původním vydání. Vybavuje se mi s tím vzpomínka na první Hip Hop Kemp, kde často hrála skladba Fu-Gee-La.

Máš nějaký špatný zážitek s vinylem?

Na jedné desce od IdeaFatte se mi podařil poškrábat začátek stopy, když jsem drcnul do ramínka gramofonu. Prvních pět otáček je zničených a nepoužitelných.

Jakou radu by si dal začínajícím sběratelům?

Vinyl je srdcová záležitost, jehož poslech je příjemnější a to i když nemáte dokonalou hifi soustavu.

Reklamy
Share