21.1.2014
Rhymesayers
rhymesayers.com/stepbrothers

Evidence vystoupil v Praze s Dilated Peoples 2. listopadu na showcase festivalu “Nouvelle Prague” a 21. ledna tu byl zase, tentokrát s Alchemistem jako Step Brothers a albem, které vyšlo pod Slugovo nezávislým labelem Rhymesayers. Step Brothers (Evidence a Alchemist) pod touhle hlavičkou fungují už od roku 2009, ale dlouho se nic nedělo. Nakonec je album konečně tady, oba rappeři, producenti to sice nestihli na vánoční trh roku 2013, ale zase díky tomu Praha zažila nabušený koncert přímo v den vydání desky.

13 tracků ze 14ti produkoval Evidencovo dlouholetý fella Alchemist,
Evidence si tentokrát vystačil s produkcí jenom na jeden song – “Byron G. Album drží při sobě, jsou tu strikní syrové, jednoduché jízdy jako “Mums In The Garage”, basová kruťárna “Byron G”, pocta legendárním A Tribe Called Quest “Legendary Mash”, která ale hudebně rozhodně neodkazuje na smooth ATCQ. Jako první singl byla zvolená kejvačka “Step Masters” obdařená vtipným videoklipem.

Na tomhle albu mě baví víc pomalejší věci, úvodní “More Wins”, která je hodně podařená, Evidencovi tyhle hudební podklady hodně sedí. Zajímavá je “Swimteam Rastas”, která se po úvodní syrovosti po dvou minutách zlomí jako šíp a pak stoupá a stoupá, oba rappeři nakládají, pro mě asi vrchol alba. Zajímavá je i naléhavá “See The Rich Man Play”, kde si je možno plně vychutnat skills obou pánů na majku. Asi největší překvapením na albu je pro mě Alchemist – to, že dodal skvělé beaty překvapení nebylo, ale jeho jistota za mikrofonem, pohotové punchlines,uvolněnost přednesu, to sem nečekal, přece jenom víte, co se řiká o producentech za mikrofonem.

Na koncertě v Lucerně se mi občas zdálo jako by chvílemi dával i lépe než Evidence, ale nakonec přece jenom byla vidět EVHO větší vyrapovanost, každopádně Alchemist za majkem ANO. Evidence je zase radost poslouchat, to bych se opakoval, Mr. SlowFlow si jede svoje, chvílemi se mi zdá jako by jeho hlas zněl na tomhle albu ještě víc vyhuleně než obvykle, ale tak když se sešli tihle dva milovníci marihuany ve studiu, tak se to to asi dalo čekat.

Texty tentokrát nejsou tak hluboké jako obvykle, od reprezentů po spoustu srandy, odkazy na rapové legendy. Je vidět, že si oba užívali nahrávání, kam se snažili i hodit pár odkazů na starou dobrou Anglii, kterou je inspirován i název alba. Údajně při nahrávání sjížděli hodně britských filmů, což se odrazilo na několika skitech, hudebně to ale vliv nemělo, za což jsem jenom rád, protože ten anglický hudební “progres” mě vůbec nebaví.
Z hostů všechno zůstalo doma, Fashawn, Rakka, Blu ani Oh No nepřekvapili, to, že se tu vynoří Styles P, na kterého už jsem málem zapomněl, že existuje, mě vcelku překvapilo, ale jeho part pobavil. “Lord Steppington” je kruté rapové album, které potěší fanoušky rapu, kteří mají rádi syrovost, vtipné rýmy, krutou flow, která se ale podává jako inteligentní zábava pro ty, co chtějí poslouchat.

RAP v roce 2014 rozhodně není mrtvý, a i když je v Čechách někdy hip-hop skoro jako sprosté slovo, kvůli takovýmhle deskám ho má cenu poslouchat ať je ti 7, 20 nebo 50.


1.”More Wins”
2.”Dr. Kimble”
3.”Byron G” (feat. Domo Genesis and The Whooliganz)
4.”Legendary Mesh”
5.”No Hesitation” (feat. Styles P)
6.”Swimteam Rastas”
7.”Mums In The Garage” (feat. Action Bronson)
8.”See The Rich Man Play” (feat. Roc Marciano)
9.”Banging Sound” (feat. Fashawn)
10.”Step Masters”
11.”Tomorrow” (feat. Rakaa and Blu)
12.”Draw Something” (feat. Oh No)
13.”Buzzing Away”
14.”Just Step”
– produkce Alchemist kromě tracku Byron G produkce Evidence