Zaměřeno na : Miriam Makeba – Lumumba vs Prago Union – Furt to tak máme

Dnes se opět zaměříme na českou produkci. V květnu roku 2010 vyšla deska "Dezorient Express" od Prago Union. Na ní najdete i track "Furt to tak máme..“,který produkoval sám Kato. A my se dnes koukneme, co že použil pro vznik této skladby.

 

Kato pro vznik této skladby použil nahrávku "Lumumba". Tu měla ve svém repertoáru významná černošská zpěvačka Miriam Makeba. Ta se narodila v roce 1932 v Jihoafrické republice. Co se týče její hudební kariéry, tak ta je datovaná cca od roku 1950, kdy začala zpívat ve folklórových souborech. Její velký životní mezník přišel v roce 1959, kdy se objevila ve filmu "Come Back, Africa" od amerického filmaře Lionela Rogosina.

 

Tento dokumentární film o politice apartheidu byl uveden na benátském filmovém festivalu. Toho se i ona zúčastnila, ovšem poté jí díky tomu filmu byl zakázán návrat a přišla o jihoafrické občanství. Nicméně film získal cenu kritiky a Miriam vytahuje za velkou louži tehdejší vlivné televizní zvíře Steve Allen, který ji představil celé Americe. Poté ji vzal na turné jamajský zpěvák Harry Belafionte a Makeba se stala hvězdou hnutí folk music. S ním získala v roce 1966 cenu Grammy za nejlepší folkovou nahrávku. Její nejznámější písní je "Pata Pata". V 70. a 80. letech stále hodně vystupuje, a to především v Jižní Americe, v Evropě a v Africe. Účastní se i jazzových festivalů a v roce 1987 hostuje na turné Paula Simona. Vždy byla velmi hodně politicky aktivní a za co byla i několikrát oceněna. Také se jí říká "Mama Africa", což je také název dokumentární filmu, který vzniknul na její počest.

 

Skladba "Lumumba" pochází z alba "Keep Me in Mind" z roku 1970. Kato ji použil z vinylu Miriam Makeba, který vyšel v roce 1974 u Supraphonu. Stranu A vyplňuje záznam živé koncertu. Stranu B regulérní nahrávky, kde je i zmíněná ""Lumumba" (konžský vůdce, jemuž je tato píseň věnovaná). Najdeme tu ale i například cover hitu "Down On The Corner" od John Fogerty, který mnozí asi někdy slyšeli jako "Korunou si hodím" od Karla Gotta.  A jelikož covery dříve nebyli ničím neobvyklým, tak je zde live i mega hit "Mas que Nada" , který je původně od  Jorge Ben Jor, ale celý svět ji zná v podání od Sérgio Mendes. Tato píseň vznikla v roce 1963. A pokud jste ji nikdy neslyšeli, tak slyšeli. A to od roku 2006, kdy byla znova nahrána společně s The Black Eyed Peas.

 

 

 

 

čti také:

Zaměřeno na: Phil Upchurch vs MED, Apollo Brown & Cali Agents

Zaměřeno na: Trosky – Atmo Rytmo / Atmo Rytmo Remix

Zaměřeno na: Kid Cudi, Jay-Z a další vs Menahan Street Band

Zaměřeno na: 14KT – Adrenaline vs Styx – Castle Walls aneb co mají společného 14KT, Raekwon, Freeway, Jim Jones a další

 

 


 

Reklamy
Share

Napsat komentář