ATCQ – We Got It from Here…Thank You 4 Your Service

ATCQ – We Got It from Here…Thank You 4 Your Service

ATCQ v roce 2016 – Can I Kick It?

Dlouho to vypadalo, že zatím nejdéle jsme čekali na nové album od D’Angela – 14 let, ale legendární A Tribe Called Quest ho dokázali trumfnout, na novou desku nazvanou We Got It from Here…Thank you 4 Your Service, se čekalo neuvěřitelných let 18.  V březnu tohoto roku bohužel zemřel legendární rapper ATCQ Phife Dawg, nicméně nové album začali Tribe nahrávat už v listopadu 2015, takže stačili s Phifem alespoň něco nahrát. Kapela se tedy alespoň na začátku nahrávání setkala v původní sestavě z roku 1985 –  Q-Tip, Phife Dawg, Jarobi White a Ali Shaheed Muhammad. Diskuse proč nové album zrovna teď jsou nekonečné, nicméně nakonec zůstane jenom to důležité – HUDBA, jejíž produkci zajistil tentokrát Q-Tip.

We Got It from Here…Thank you 4 Your Service je hudebně asi nejsložitější a nejpolitičtější album ATCQ. Od prvního tracku se to příjemně rozjíždí, pecka The Space Program by se neztratila na žádném albu ATCQ, Q-Tipova produkce je značková, jazzy-instrumentálka, boombap jízda,textově se tu řeší budoucnost téhle planety a náš přístup k ní, v podstatě taková eko-rapová balada… U jiných hip-hopových kapel by mi tenhle text možná přišel trochu zvláštní, ale ATCQ to věřím, byli prostě vždycky jiní.

Následující We The People je tvrdá, nekompromisní bomba se skvělým textem, který reaguje na kandidaturu Donalda Trumpa na US prezidenta. Bohužel, dnes už víme, jak to napadlo, takže jenom můžeme doufat, že nedojde na Q-Tipův refrén:

All you Black folks, you must go. All you Mexicans, you must go.

And all you poor foolks, you must go. Muslims and gays, boy, we hate your ways.

So all you bad folks, you must go.

Parádní věc je pro mě Solid Wall Of Sound, na které hostuje na piánu a vokálu Elton John, což je rozhodně nečekaná hostovačka., kterou dorazí nekompromisním rapem Busta Rhymes. Ten patří mezi dlouholeté homies ATCQ a na téhle desce ho najdeme celkem na 4 peckách, na kterých jede jako před deseti lety, z čehož mam velkou radost, protože Busta vždycky patřil mezi moje favourite MC´s. Další ATCQ klasická věc je rozjetá Dis Generation, vůbec je na celém albu cítit obrovská energie kapely, hudba rozhodně nezní vyčichle, naopak tohle je sound roku 2016, myslim Hudební sound, ne trapový… ATCQ si ale uchovali to svoje a naroubovali to na tuhle desku, na které ukazují šíři svého záběru – někde se rozjede sólo na kytaru, naváže ATCQ značková funkovka, solo na piano, jazzy sound nebo reaggae motívek, tohle všechno tu je a člověk si říká, proč to schovávali 18 let… Na druhou stranu tohle úplně není deska na první poslech, na ten vás tu zaujmou dva až tři tracky, ale po mnoha posleších se do desky dostanete a začnete objevovat její skryté kouzlo a je to určitě  pro starší, věrné ATCQ fans nebo i mladší, kteří od nich slyší třeba první desku.

06tcq-superjumbo-v2

Hostů je na albu opravdu hodně, vypíchnul bych rapový part Taliba Kweliho na  The Killing Season, kde skvěle nakládá i Consequence a v refrénu můžeme slyšet i Kanye Westa, který tu říká dokola jenom They sold ya a v takovém množství mi jeho „mesiášství“ nevadí… Nechybí ani náš oblíbenec Anderson .Paak nebo Kendrick Lamar, nicméně hlavní hvězdy alba jsou ATCQ, featy jenom příjemně zvedají tohle kvalitní album.

Co je ovšem naprosto zásadní, je optimistické vyznění celé desky, ačkoli se zabývá těžkými tématy jako rasismus, válka, zhoršující se životní prostředí, smrt kamaráda,  snaží se upozorňovat na to dobré v nás. Zjednodušeně, když se ty i já budeme chovat slušně a přemýšlet o tom, co děláme, pak na téhle planetě nebude zase tak špatně. Třeba tomu tahle deska pomůže, příjemný poslech.

Side A:

 1. The Space Program
 2. We The People….
 3. Whateva Will Be (feat. Consequence)
 4. Solid Wall Of Sound (feat. Busta Rhymes)
 5. Dis Generation (feat. Busta Rhymes)
 6. Kids
 7. Melatonin
 8. Enough!!

 

Side B:

 1. Mobius (feat. Consequence, Busta Rhymes)
 2. Black Spasmodic (feat. Consequence)
 3. The Killing Season (feat. Consequence)
 4. Lost Somebody
 5. Movin Backwards
 6. Conrad Tokyo
 7. Ego
 8. The Donald (feat. Busta Rhymes)

produkce Q-Tip
feat. A3, B1, B2, B3 Consequence, A4, A5, B1, B6 Busta Rhymes, feat. A4, B7, B8 Jack White, feat. A4 Elton John, A6 André 3000, A7 Marsha Ambrosius a Abbey Smith, B3 Talib Kweli, B3 Kanye West, B5 Anderson .Paak, B6 Kendrick Lamar, B4, B8 Katia Cadet

release day: 16.11. 2016, label Epic Records, SME – atribecalledquest.com

09e256ce885fe6b3cf181239c3b3231c-1000x1000x1

Reklamy
Share