BUFF1: Jsem Buff1 Detroitu, Buff1 světa!

BUFF1: Jsem Buff1 Detroitu, Buff1 světa!

Detroit má neustále zásobu nových kvalitních interpretů. Buff1, člen seskupení Athletic Mic League, není ve hře vůbec žádným nováčkem. Na kontě má dvě sólovky a o pozornost si v posledních letech říká čím dál tím více. Jeho jméno už znají fans i za hranicemi rodného Detroitu a jelikož umí své názory křičet pořádně nahlas, bývá mu předpovídána ještě velmi světlá budoucnost. Jestliže Vás stále o svých schopnostech nepřesvědčil, doporučuji, abyste si sehnali LPs „Pure“ a „There’s Only One“ a přečetli si následující rozhovor.

„Pure“ i „There’s Only One” jsou tak skvělé nahrávky, že se těžko rozhoduji, kterou mám raději. Mnoha umělcům se nepodařilo vyrovnat se se skvělým debutem, tobě očividně ano. Jaký je tvůj recept na úspěch?
Nevím, nejspíš prostě moje láska k téhle formě umění. Beru to vážně a snažím se zlepšovat každý den. Také vím o tom, že druhé album většiny lidí nenaplní očekávání vyvolaná tím prvním, a tak jsem chtěl vyvrátit tenhle mýtus.

Vychází skladba „Beat The Speakers Up“ z nějaké tvojí vlastní zkušenosti? Jakého úspěchu v detroitských, potažmo amerických rádiích se dočkala?
Je částečně založena na mé vlastní zkušenosti. Dostává se mi malé pozornosti od úzké skupiny DJů detroitských rádií. My man DDT hraje moje věci. Většinou ale nedostávám moc prostoru v mainstreamových rádiích. Je to částečně moje chyba, protože za nimi nechodím a nežádám je o to, aby hrála moje věci. Když moje věci hrát nechtějí oni, najdu někoho jiného, kdo chce.

Píšeš raději příběhy, které jsou založené na realitě, nebo rád využíváš fantazii?
Ummm, rád dělám obojí, ale myslím, že využívat představivost je větší zábava. Lidi si často myslí, že všechno, co rapper řekne, je pravda, a berou to doslova. Snažím se proto psát příběhy, které zní reálně, je to test mých schopností.

Existuje podle tebe nějaký přirozený kompromis mezi realitou a fikcí, nebo by se měli rappeři přiklonit vždy na jednu stranu, aby si zachovali svojí vlastní tvář?

Rap je umění jako každé jiné. Z určitého důvodu je rap posuzován jinak než ostatní formy hudby, protože vždycky říkáme „keep it real“, „stay true“ a podobně, ale myslím, že rappeři by měli mít možnost využívat fikci stejně jako country zpěvák zpívající o muži, který zabíjí svoji ženu.

Co říkáš na tvrzení fanoušků, že jsi Talib Kweli Detroitu?

To jsem nikdy neslyšel! Haha! Myslím, že to je super, protože respektuju Kweliho práci. Ale já jsem Buff1 Detroitu, Buff1 světa, haha!

Může se současný zvuk Detroitu, který má na svědomí především Black Milk, nějak rovnat starému Detroitu, kterému vládnul Jay Dee?
Ano, jsou velice srovnatelné. A nemyslím si, že Jay Deeho zvuk je starý. Stále je velice relevantní. Black Milk by vám řekl, že Jay Dee ho ovlivnil a že Jay Deeho zvuk je stále napřed, i když zemřel už před třemi roky.

Od nezávislého rappera z Detroitu bych nečekal, že jeho velký oblíbenec bude Lil’ Wayne. Kdo dále patří mezi tvé oblíbence a vzory?
Míval jsem Lil’ Wayna rád o hodně víc, někdy v době Carter II a mixtapu Dedication. Pořád je ale dobrej. Mezi umělci, kteří mě ovlivnili, když jsem začínal, jsou Outkast, Nas, Common, The Roots, Ice Cube, Biggie, Goodie Mob, Hieroglyphics a mnozí další.

Na čem právě teď pracuješ?
Velmi brzy dokončíme s DJem Rhettmaticem z World Famous Beat Junkies album zvané Crown Royale.

Spoustu tvých skladeb produkovali The Lab Techs. Jaký je váš vztah?
Jsou to mí bratři. Jsme všichni členové Athletic Mic League.

Je vaše spolupráce něčím jiná, než když nahráváš s jinými producenty?
Ani ne, věřte tomu nebo ne, jediný rozdíl je, že mám jejich beaty mnohem raději než beaty jiných lidí. Nejčastěji si ale, bez ohledu na to, o koho se jedná, prostě vybírám ty beaty, které se mi líbí. The Lab Techs pro mě dělají beaty asi jen 10% jejich času. To se ale v budoucnosti změní, haha!

Jaká je současná situace v Athletic Mic League? Dá se čekat nějaký společný release?
Chystáme se začít pracovat na novém albu AML velice, velice brzy. Připravte se!

Je tomu 10 let, co vyšla první nahrávka AML. Za tak dlouhou dobu ve hře ses toho jistě hodně naučil. Jak bys těch 10 let vystihnul jednou větou?
Woooo!!!! Dobrá otázka. Těch uplynulých 10 let přimělo hodně rapperů ukončit jejich kariéru, ale my to stale děláme a milujeme každou minutu!

(Buff1 odpovědel rýmem: These past 10 years would have caused a lot of rappers to quit, but we’re still at it and loving every minute of it! – pozn. red.)

Reklamy
Share

Napsat komentář