Co na tohle řeknou Beatmakers?

Co na tohle řeknou Beatmakers?

Dlouho jsme přemýšlel, jestli se do tohoto tématu pouštět, ale klasicky mi to nedalo. Technologie umožnila to, že každej může být producent, stačí apka v mobilu. A s moderní technologií nastoupila i pohodlnost. Proč tahat vinyly, proč jít diggovat, proč to nemít vše na jedno kliknutí.

Ale to, nad čím jsem se chtěl pozastavit, je to, že kdysi jsem narazil na skladbu Feeling  do člověka jménem Decap. A zaujala na první dobrou. Dobře udělaný bicí a hlavně silná synth melodie, které to táhne. Decap je ze San Francisco, takže jsem o něm věděl skrze známé v zátoce. O té doby se pustil hlavně do dělání drum kits pod názvam Drums that knock a letos se třeba objevil u Jazzy Jeff na PlayList Retreat 2017. A taky jsem věděl, že právě ten silnej synth neni od něj, že snad z nějakého sampl packu. A před týdnem jsem slyšel dalšího track, kde opět ten synth, akorát jiné bicí.

Tak jsem začal hledat a dostal se na jméno Frank Dukes, což je producent a skladatel, který provozuje stránku kingswaymusiclibrary.com a kde prodává svoje složené věci. A nutno říct, že skvělá práce a jeho samply zazněli ve věcech od jmen jako The Game, J.Cole, Drake, Kendrick Lamar a další.

To, co mě ale na celé věci nějak nesedí je to, že jako jasně, stále se sampluje, ale koupit si synth melodii a pak to vydávat za svoje (nikde není uvedený v creditech) je lehce divné. Třeba Renk na to řekl: “Je to jako vařit z polotovaru. I když to sebelíp osolíš, stejně to bude jenom polotovar.”

A je jasné, že technicky se stále jedná o samplování. A otázka tedy zní, jestli tento postup je jakýsi novodobý druh samplování a stane se to standardem nebo je to pohodlnost, která ještě více umožnuje se dnes každému vydávat za producenta.

Dejte vědět, jaký je váš pohled na tohle.

ukázky:
1. originál – Frank Dukes : Bubs 2

2. Decap – Feeling

propagační video od Ableton na Push 1

3. Ryan Little – Damage

4. Joyner Lucas – Ross Capicchioni
A v rámci hledání objeveno další použití v singlu Ross Capicchioni od Joyner Lucas, což je díky skutečnému příběhu (příběh zde) a skvěle udělanému videu opravdu dobrá věc.

5. A jedna ukázka tvorby od Frank Dukes, kterou použil?

A závěrem? Tohle zní divně:

The Kingsway Music Library was created for the sample based producer, DJ, and beatmaker who wants original music to chop, flip, and arrange into headbanging beats without the hassle of digging through endless stacks of vinyl or worrying about sample clearance issues.

Reklamy
Share