COPYWRITE: „Byl jsem od Jay-Zho méně než pět stop, ale neřekl jsem ani slovo.“

Když vyšlo v roce 2002 album High Exhaulted od Copywrite nemohl jsem se od něj dlouho odtrhnout a nemůžu prakticky dodnes. Vemte si ty nejlepší producenty té doby (Mighty Mi, RJD2, Camu Tao, …), přijdete k nim jednoho MCho z Ohia a dostanete album, které s klidnou hlavou považuji za klasiku. Jak roky plynuly pro Copyho se hodně změnilo – rozešel se s bývalými spolupracovníky i labelem a posunul na vyšší úroveň.

 

Tam ho dotlačilo vítězství ve freestyle battlu Roc-The-Mic, který soudcoval sám Jay-Z (majitel a zakladatel Roc-A-Fella). Díky tomu se také seznámil se s klukem jménem Bee High (což je Jay-Zho bratranec). Někdo Copyho kritizoval, že přestal pracovat a jen čeká, až si bude moci dát na krk zlatý RF řetěz. Nic takového. Nedávno hostil mixtape Hip Hop Disciples, který připravují lidé u Hiphopgame.com, a potvrdil, že parádní muziku dělat nezapomněl.

 

Přečtěte si tedy rozhovor s jedním z nejkvalitnějších MC´s a poslechněte zmiňovaný mixtape, který je zdarma ke stažení zde (Hip Hop Disciples Part XVII).

 

Pojďme přeskočit úvodní představení, protože každý ví (nebo by nejméně měl vědět), kdo jsi. High Exhaulted bylo sice vydáno před 4 lety, ale když tu desku poslouchám dneska, pořád si myslím, že to je klasika (při nejmenším) na nezávislé scéně. Jaký je tvůj názor na High Exhaulted v roce 2006? Měnil by jsi něco, pokud by jsi měl příležitost?

Neměnil bych nic, asi jen mix v Nobody a Fire It up. Nedávno jsem to taky poslouchal a také mě to dostalo.

 

Přemýšlel jsi někdy o tom, udělat album jen s RJD2? Jen RJ beaty, ty rýmy. Něco jako Soul Position (Blueprint + RJD2). Protože kdykoli ty rapuješ přes jeho beaty, je to výborné (June, Fuck Soundcheck,…).

Uvidíme, co se s tím dá dělat. Miluju RJovu práci a vždycky jsem miloval.

 

Vždycky jsem byl překvapený tvojí vlastní produkcí. Beat v On My Dick je jeden z mých nejoblíbenějších na celém albu. Piluješ pořád produkci?

Sakra jo. Má se to tak, že má produkce dnes je o tak moc lepší než mé starší věci. Kdo shání kruté beaty, jen do mě. Vím, co mám dělat.

 

Dokážeš si představit sebe produkujícího i pro ostatní MC´s? Pro koho by jsi rád produkoval?

Produkoval jsem hlavně pro Jakki (The Motamouth) a lidi z mého okolí. Mohl bych mít spoustu beatů na mnoho projektech, ale nejsem s beaty ještě tak daleko jako s rýmy. Ale to už nebude dlouho platit. Produkoval bych rád pro jakéhokoli rappera na Zemi, který má na to schopnosti, nebo peníze.

 

Co je ODOT? Je to tvoje parta, kapela, nebo jen label?

Ohio Dawgs On Top. ODOT je vše z těch uvedených věcí, ale mnohem podstatněji to je nejsilnější hnutí na nezávislé scéně. Právě teď je venku E-V Money: The ODOT Takeover.

 

Jsi pořád za dobře s High & Mighty? Ty, Cage a Tame One jste opustili Eastern Conference, přičemž Cage i Tame prohlásili, že nebyli moc spokojeni s promem, distribucí, atd. Jaký je tvůj názor na EC a High & Mighty?

Nemám žádná špatná slova pro Mi (Mighty Mi) nebo E (Mr. Eon). Věci prostě pracovaly na nějaké úrovni a oni je teď musí dostat dál.

 

Jak to vypadá s tebou a Roc-A-Fella Records? Jsi pořád v kontaktu s Bee High (bratranec Jay-Zho, který vlastní Roc-A-Fella)?

Bee High je můj manažer, takže jo, jsem s ním v kontaktu. Pozdrav pro Beeho a celé Swagger hnutí.

 

Četl jsem, že Jay-Z slyšel tvé album poté, co jsi vyhrál ten Roc-The-Mic freestyle battle, a velmi se mu líbilo. Mluvil jsi s ním od té doby?

Já jsem s ním nikdy nemluvil. Byl jsem od něj méně než pět stop, ale neřekl jsem ani slovo. Nejsem ten typ. Nepředstavuji se takovým lidem dokud není správný čas.

 

Další věc, co jsem četl, že výhra v tom Roc-The-Mic battlu ti automaticky přinesla smlouvu s Roc-A-Fella. Je to pravda, nebo jen drb? Pokud nejsi u nich, ke komu jsi upsaný?

Právě teď Bee Hogh projednává situaci s jedním majorem. Uvidíme, co se z toho stane.

Jsem rád, že jsi v poslední době pracoval s Jake Onem. Podle mne je jedním ze současných nejlepších producentů. Jak jsi ho potkal a budeš s ním pracovat i v budoucnu?

Přesně tak, přesně tak. Jake One je mezi mými třemi současnými nejoblíbenjšími žijícími producenty. Děláme spolu dohromady nádhernou muziku. Pro mě je neoficiálním členem ODOT. Potkal jsem ho skrz společného přítele.

 

Nedávno jsi hostil prestižní Hip Hop Disciples mixtape/kompilaci. S těmi čtyřmi tracky jsi zavřel kritikům pusu, protože všechny pecky byly výborné. Jak jsou ty skladby staré a jak jsi dostal šanci to hostit?

DJ 730 je můj dobrý kámoš, takže když mě o to požádal, věděl, že nemůžu nic než souhlasit. Díky, oceňuji to, co jsi o té muzice řekl. Některé z těch tracků jsou dneska tak rok staré.

 

Soudě podle všech těch čtyřech tracků na té kompilaci, zdá se mi, že jsi změnil hodně svoji flow. Je to je má představivost, nebo s tím souhlasíš?

Já bych souhlasil, že teď svoji flow více přizpůsobuji beatu oproti tomu, kdy jsem měl napsaný text ještě před tím, než jsem vůbec slyšel beat, do kterého jsem pak rapoval. Zkouším to hodně zlepšit. Neustálý vývoj, ale pořád jedu ten High Exhaulted styl.

 

Jsou nějaké šace na nové MHz album?

Jasně, kromě jednoho homoseuxála. Ono v podstatě ODOT je MHz. MHz žije pořád, akorát bez toho homosexuála.

 

Neplánuješ evropské turné? Jsem si jist, že by spousta lidí ráda viděla Copywrite naživo.

Teď jsem docela dlouho nebyl v UK, ale miluju to tam. Promotéři ať mě kontaktují. Chybí mi ty obchody s pálením.

 

Můžeš nám říct na čem právě děláš? Můžeme očekávat nějaký singl, mixtape, hostování či album?

E-V Money: The ODOT Takeover je právě venku. Právě teď končím s prací na The Jerk vol. 0, což je spíše album než mixtape. Nejsou na tom žádný beaty ostatních rapperů, vše jen originální pecky. Jsem tím úplně uchvácen, zatím.

 

Fajn, to je vše. Díky za tvůj čas. Chceš něco přidat na závěr?

Jasně, pozdravy mé partě ODOT, ODOT, ODOT, ODOT, ODOT, ODOT. Jak je Catalyst, Jakki, Tage, Dm, Meta4ce. Pozdrav pro Thought Set a každého, kdo říká: „It´s miller time.“

Reklamy
Share

Napsat komentář