DWELE – W.ants W.orld W.omen. (E1 Music)

29/06/2010
E1 Music
www.myspace.com/dwele

Na cream.cz mnohokrát propíraný Dwele přišel vcelku nenápadně se svou čtvrtou řadovkou "W.ants W.orld W.omen." Dwele na sebe v poslední době asi nejvíce upozornil hostovačkou na Kanye Westovo nové pecce "Power", Detroit prostě jede.

Album je rozděleno na tři části – "Wants", "World" a Women". Hudebně se žádné novinky nekonají, tohle je klasický Dwele ve vynikající formě, moderní soul roku 2010. Dwele zní na téhle nahrávce čerstvěji a živěji než na předešlých deskách, kde byl o trochu víc zasněný až zastřený, tady jde přímo k "věci". Jedna pecka za druhou, žádné zbytečné kudrlinky, vychytávky, důležitá je hudba, Dwele a jeho hlas. Každá ze tří částí desky se věnuje svému tématu – ve "Wants" a úvodní pecce se řeší materialismus, co všechno by Dwele chtěl mít, ale naráží na realitu. Dwele by chtěl svou hudbou oslovit masy,ale jeho prodeje nebudou zřejmě nikdy odpovídat jeho nadání a lásce k hudbě. Dwele je jeden z mála umělců, kteří si opravdu skládají skladby, nahrávají, píší texty, což bylo kdysi normální, ale v záplavě tzv. "hitových" producentů se tahle funkce "umělce" nějak vytratila.

Zpátky k desce; z první části "Wants" patří k vynikajícím skladbám "Dodgin´ Your Phone", kde hostuje David Banner (už aby vyšla jeho deska s 9th Wonderem!), nálada téhle skladby je hodně pohodová, stejně jako celá deska, která je parádním soundtrackem k horkému létu 2010. Dwele zní naprosto přirozeně, jeho síla je ve výrazu. Druhá část alba "World" je o poznání vážnější, v clap clap hitovce "How I Deal" hostují spříznění Slum Village, řeší se peníze, denní boj na ulici, stres, šílené období za prezidenta Bushe, očekávaný nástup Obamy, finanční krize atd. I přes vážnější text je tohle hitovka, kterou bych chtěl slyšet v klubu a to i proto, že se DÁ udělat dancefloor friendly pecka s kvalitním textem. V "My People" probírá Dwele historii hnutí za občanská práva Afroameričanů, postupuje se od segregace po zásadní rok 1963, kdy se věci pomalu začaly měnit. Tohle je jeden z vrcholů alba, Dwele dává na odiv hrdost na "My People". Další povedená věc, Detroit represent track – "Detroit Sunrise", kde hostuje Lloyd Dwayne a především Monica Blair, jejíž part je hodně silný.

Závěrečná část se věnuje asi nejočekávanějšímu tématu – "Women", kde patří asi k nejslabší věci na albu song "I Understand" a to kvůli textu, který je mírně řečeno rozpačitý. Dwele na začátku přiznává,bže jako muž prostě nemůže ženě nikdy úplně porozumět, nicméně na konci songu už jí rozumí. Hned po té ale přichází nejlepší track na albu – "Love You Right", v podstatě velice jednoduchá věc, ale nakonec znáte to s tou jednoduchostí. Dalším povedeným zásekem je úvodní singlovka "What´s Not To Love", kterou produkoval Mike City, který spolupracoval s Dwelem už na předchozích albech.

"W.ants W.orld W.omen" je podle mého názoru zatím nejlepší Dweleho deska, jeho umělecký vrchol. Za 32 let života vyprodukoval 4 výborná alba a nezbývá než se těšit, co přijde příště. Zatím si pusť tohle album, něco dobrýho k jídlu, nějaký to lepší pití a pak What´s Not To Love About You…

Dwele – W.ants W.orld W.omen.
1. "Wants (Intro)"
2. "I Wish" (prod. Nottz)
3. "Grown" (prod. G-One)
4. "Dodgin´ Your Phone" (feat. David Banner)
5. "Dim The Lights" (feat. Raheem DeVaughn)
6. "World (Intro)"
7. "How I Deal" (feat. Slum Village)
8. "Hangover"
9. "My People"
10."Detroit Sunrise" (feat. Monica Blaire & Lloyd Dwayne)
11."Women (Intro)" (feat. Kindra Parker)
12."I Understand"
13."Love You Right" (prod. Mike City)
14.""More Than A" (Intro)"
15."What´s Not To Love" (prod. Mike City)
16."Give Me A Chance" (prod. Nottz)
17."I Wanna" (prod. G-One, feat. DJ Quik)

Čti dále:
FRANK NITT – Jewels in my Backpack (Delicious Vinyl)
MAYER HAWTHORNE – A Strange Arrangement (Stones Throw)
J DILLA – Jay Stay Paid (Nature Sounds)

Reklamy
Share

Napsat komentář