JURASSIC 5 – Feedback

JURASSIC 5 – Feedback
Interscope Records
2006

Byla doba, kdy undergroundový rap z Kalifornie byl tím, co jsem nejvíce vyhledával a nejčastěji protáčel ve svém walkmanu. To bylo v časech, kdy lidi strašil problém Y2K. Od té doby vyšlo každé z mých oblíbených skupin několik desek a ne vždy jsem mohl skákat radostí. Black Eyed Peas prošli velikou změnou, na kterou jsem si zezačátku nemohl zvyknout, Dilated jakoby ztratili sílu, Ugly Duckling mě posledním albem nepotěšili, Alkaholiks skončili a mezi pár skupinami, kterým jsem stále mohl říkat "oblíbená", zůstali Jurassic 5.

Každou jejich novou desku jsem vždy vítal s velkým nadšením. Čím mě tahle parta především uchvátila je jedinečný styl střídání MC’s, síla v refrénech a čerpání z old schoolu, přičemž vždy dokázali znít aktuálně. Asi tři roky po vydání alba "Power in Numbers" jsem v jednom internetovém shopu narazil na singl "Red Hot", pustil jsem ho jednou, dvakrát, a zapomněl na něj. Song to byl sice dobrý, jenže kdybyste ho zařadili na album "Quality Control", nepoznal bych, že vznikl pět let poté. Tím pádem Jurassic 5 obohatili můj seznam kapel, které bohužel slábnou. Teď vyšla nová deska "Feedback", která měla můj dojem potvrdit, nebo, což bych radši, vyvrátit.

Co se týče rapu, jsou to pořád Jurassic 5. Neztratili optimismus, smysl pro humor a v textech stále sahají do odlehčených témat jako párty a holky, jimž věnují více řádků než dříve. V jedné z nejsilnějších skladeb "Radio" s producentskou účastí Salaama Remiho si poslechnete retrospektivní vyprávění o tom, jak J5 vyrůstali a s nima i jejich kariéra, do minulosti se pak vracejí ještě jednou. Jen výjimečně zvážní a mluví o méně pozitivních tématech. Neupustili ani od sborových refrénů, které si občas v duchu broukáte hned po prvním poslechu.

Trochu jinak je to s produkcí. Pořád je tu velký zástup beatů s melodickými samply, tentokrát se ale nebáli vydat i jinými směry a místy se posunout ke zvuku přátelštějšímu k rádiím. Moderní podklady a syntetické zvuky jsou tu slyšet daleko více než bylo zvykem. Dojde i na pár momentů překvapení, naštěstí příjemných. Na jedné diskuzi k albu jse se dočetl názor, že "Brown Girl" v dancehallem načichlé produkci od Scotta Storche je jejich první track, který dotyčný posluchač musí přepínat. Refrén, jaký obstarala jamajská dívčí skupina Brick & Lace, sice ještě Jurassici neměli, ale aspoň není nezdravě přezpívaný čtyřma vokálama přes sebe, takže nemám problém. Svěží track k prázdninovému období jako dělaný, moje sázka na druhý singl. Tím prvním je "Work it out", rovněž věc, jakou bych od J5 nečekal. Díky rockovější hudbě a účasti Dave Matthews Band by nemusela mít problém s uchycením ani v našich rádiích. Dále je tu na několika místech slyšet inspirace zvukem 70. a 80. let, a to hlavně ve funkové "In the House". Jsou tu ale i záležitosti, které uspokojí i ortodoxního hip-hopera, jako zmíněná "Red Hot", krátkými záznamy z koncertů proložená "Back 4 You", kde se znova představují novým fanouškům, nebo "Where We at" kroutící hlavou nad současným stavem hip-hopu. Asi polovinu produkce si vzal na starost DJ Nu-Mark, který si stále libuje v sekáním samplů a úderných beatech. Ve zkoušce "dokaž, co předvedeš bez Cut Chemista" obstál poměrně slušně. Za stylové zakončení považuju "Canto De Ossanha", kterou si narozdíl od bubnovaček z předchozích desek díky motivu španělské kytary velmi rád poslechnu vícekrát.

Abych to shrnul, Jurassic 5 udělali desku, na které se opět dokázali posunout o kousek vpřed a přinést několik momentů překvapení, zároveň ale zůstali věrní svému stylu a myslím, že své staré fanoušky nezklamali. A pokud ano, minimálně stejně nových si dokázali získat. Není to jejich nejlepší dílo, ale zároveň nijak dramaticky nezaostává za jakýmkoliv jejich předchozím albem.

Jurassic 5 – Feedback:
01 Back 4 U
02 Radio
03 Brown Girl (Suga Plum) (feat. Brick & Lace)
04 Gotta Understand
05 In The House
06 Baby Please
07 Work It Out (feat. Dave Matthews Band)
08 Where We At (feat. Mos Def)
09 Get It Together
10 Future Sound
11 J Resume
12 Red Hot
13 Turn It Out
14 End Up Like This
15 Canto De Ossanha

Reklamy
Share

Napsat komentář