30/11/2009
Jive / Zomba Label Group
www.r-kelly.com
www.myspace.com/rkelly

R.Kelly aka Kellz vydal 30.listopadu své dlouho očekávané deváté řadové album “Untitled” a pokud vydává novou desku samozvaný King Of R&B, jedná se vždycky o velkou událost bez ohledu na případnou kvalitu nahrávky. R.Kelly, který už je na R&B scéně aktivní od roku 1986, má za sebou vynikající klasické desky jako třeba “12 Play” (1993) nebo “Happy People/U Saved Me” (2003), spolupráci se jmény jako Michael Jackson, Notorious B.I.G., Jay-Z nebo Snoop Dogg, ale také mnoho sexuálních skandálů, několik soudních procesů, po kterých ale vždy slyšel osvobozující rozsudek. Kellz patří k nejprodávanějším umělcům posledních dvou desetiletí vůbec a stále se i v 42 letech drží na špici mainstreamu.

Celý příběh alba “Untitled” začíná v roce 2008, kdy chtěl R. Kelly vydat desku pod názvem “12 Play: The 4th Quarter”, desku, která měla navazovat na jeho nestárnoucí debutové sólové album “12 Play”. Po té, co celá deska pronikla na internet, a v době, kdy už v televizích rotovaly dva nové klipy k singlům “Hairbraider” a “Skin”, rozhodl se R. celou věc předělat a ten pak vyšel až nyní pod názvem “Untitled”
s pouhými dvěma songy z původně zamýšleného projektu. Fakt je ten, že na internet zběhlá deska sklidila velice kladné recenze, takže avizovaný projekt “Untitled” vzbuzoval příjemné očekávaní.

Odpověď na otázku, zda deska “Untitled” přinese něco nového, je NE. Tohle je klasický R.Kelly, sice zabalený do roku 2009 a více popového soundu, ale je to pořád Mister Showbiz. Deska obsahuje 15 věcí, na úvod přichází autotune v “Crazy Night”, modernější dirty south beat, ale už refrén připomene, že R. disponuje prostě vynikajícím hlasem. Mezi nejvíc povedené pecky patří hned druhá “Exit”, kde Kellz zajímavě pracuje se svým hlasem a samozřejmě přichází pro tuhle desku typické oh, oh, eh yo wau atd. Následuje první singl “Echo”, který je R.ovo klasika, příjemná věc, no a co je poselstvím těhlé věci: Sex in the morning, sex all day. Mezi zajímavosti patří to, že R. v refrénu nepokrytě jódluje!! a překvapivě to zní dobře, v Tyrolsku by se mohli chlapci učit. Textové od R.a nic nového, prostě všechno se točí okolo sexu, holek, vztahů. To, co mě na R.ovi vždycky bavilo – není průměrnej oblíbenej rnb zpěvák, kterej ti po stotisící vypráví o tom, jak jí opravdu miluje a jak jí nechce zahnout. U R.Kellyho hraje velkou roli jeho humor, texty, u kterých se směješ, protože jsou fakt hodně vtipný – viz pecka “Text me”, kde jí R. prosí, aby mu už konečně napsala sms, kde bude něco fakt freaky, protože je doma alone a fakt nemá co dělat a tak tisíc klišé za sebou, který mě budou bavit ještě hodně dlouho. Hodně vtipná je i “Like I Do”, kde R. vysvětluje svůj “světonázor”, který je asi následující: jsou dvě věci, na kterých záleží: první je hudba a jeho babygirl, no a ta druhá je, že nikdo nedokáže pracovat s jejím tělem jako on.

Vrcholem alba je asi song “Go Low”, kde R. prostě chce jít low… Ten beat ani neni tak silnej, ale R. vytahuje jeden ze svých nejlepších výkonů na mikrofonu a co u je u rnb nejdůležitější, je to uvěřitelný a zní to naprosto přirozeně. Dojde samozřejmě i na klasický love songy, mezi kterými u mě vede “Religious”, kde svoji holku přirovnává ke kostelu a je to lovesong, jaký sem od dnešních rnb mainstream hvězdiček prostě ještě neslyšel.

Slabších věcí je tady několik, nepovedenej úvodní singl alba “Number One” s průměrnou Keri Hilson, kterej disponuje nudným komerčním MTV rnb beatem, pak i rádoby bouncy dirty south pecka “Supaman High”. Tohle jsou ale zřejmě věci, které si R. nemůže odpustit, prostě proto, že chce být komerčně úspěšný a hraný v rádiích. Jako slušný úlet se jeví song “I Love The DJ”, discobeat, který vytvořilo dánské producentské duo Soulshock & Karlin, stejně tak “Be My #2”, která zní jak Monkey Bussines styl, který Kellymu vyloženě nesedí.

Z hostů nikdo výrazně nevyniknul, což u desek R.Kellyho není žádná novinka, vždycky je to především o něm. Celkově je “Untitled” příjemná deska, dalo by se říct asi Kellyho nejpopovější a zároveň nejvíc sexy nahrávka. Žádná revoluce se nekoná, R.Kelly sice nevydal svůj nejlepší opus, ale přesto se jedná o top mainstream rnb desku tohohle roku a myslím, že ještě dlouho tady nebude nikdo, kdo by
Králi RnB mohl konkurovat.

R. Kelly – Untitled
1. Crazy Night featuring R. City (Produced by R. Kelly & Lil Ronnie)
2. Exit (Produced by R. Kelly & Jazze Pha)
3. Echo (Produced by R. Kelly, Infinity & Darhyl “DJ” Camper)

4. Bangin´ The Headboard (Produced by R. Kelly, Darhyl “DJ” Camper & Infinity)
5. Go Low (Produced by R. Kelly)
6. Whole Lotta Kisses (Produced by R. Kelly)
7. Like I Do (Produced by R. Kelly & LOS Da Mystro)
8. Number One featuring Keri Hilson (Produced by R. Kelly, Roy ´Royalty´ Hamilton & Raphael Hamilton)
9. I Love The DJ (Produced by R. Kelly & Soulshock and Karlin)
10.Supaman High featuring OJ Da Juiceman (Produced by R. Kelly &Willy Will)
11. Be My #2 (Produced by R. Kelly & Jack Splash)
12. Text Me (Produced by R. Kelly & Gaz)
13. Religious (Produced by R. Kelly, Eric Dawkins & Antonio Dixon)
14. Elsewhere (Produced by R. Kelly & Christopher ´Deep´ Henderson)
15. Pregnant featuring Tyrese, Robin Thicke and The-Dream (Produced by R. Kelly, Berris Bolton & DeWayne Swan)