Recordshopy a další spoty v New York City

Recordshopy a další spoty v New York City

New York – hlavní město zeměkoule. Jezdí sem lidé ze všech koutů světa, což dohromady vytváří asi tu nejunikátnější kulturu vůbec. Vášeň pro cestování, hip hop, diggin‘ a fotografování. To je jen několik důvodů z mnoha, proč jsme se do New Yorku vydali my. Naší cestě předcházela důkladná příprava od stolu. Následně jsme vytvořili seznam míst a těch nejlepších newyorských vinylshopů. A právě v těchto můžete sehnat především hip hop, soul, funk a jazz…

Recordshopy a další spoty v New York City

 

Manhattan

Turntable Lab (120 E 7th St)

Je fajn přijít do vinylshopu, kde vás vítá týpek za pultem, právě otáčející vinyl Madvillainy. To už předem víte, že v sekci „hip hop“ určitě nenajdete špatnou věc. Kromě kopy vinylů, příjemné obsluhy a ostatního merchandisu (např. trika Stones Throw a mnoho dalších) je zde k dostání také technika pro DJs. Za nás jednoznačně TOP obchod na Manhattanu.

 

Academy records (12 W 18th St)

Academy Records mají v New Yorku více poboček. Tento manhattanský obchod má kromě hip hopu taky super zásobu jazzu, soulu a funku. A když budete mít štěstí, můžete narazit na papírové balíčky plné vinylů, přichystané u dveří k okamžitému odběru zdarma.

4

Other music (15 E 4th St)

V Midtown poblíž Flat Ironu a Central Parku jsme narazili na Other Music, kde nebyl zas až takový výběr, ale na Manhattan opět překvapivě nízké ceny a po chvíli už se i DJ Premier – Rare Play vol. 2 nesl v tašce domů.

Other music (15 E 4th St)

Brooklyn

Brooklyn

Rough Trade (64 N 9th St)

Prvním brooklynským vinylshopem, který jsme navštívili, byl Rough Trade. A ten nasadil laťku opravdu hodně vysoko. Spíše než do vinylshopu jsme totiž přišly přímo do vinylhaly a nevěděli, kam se dívat a jít dřív. Rough Trade je jednoduše all in one. Recordshop, kavárna, zkušebna, nahrávací studio, knihkupectví, obchod s foto vybavením. Doporučujeme si vyhranit minimálně 2 hodiny na tento brooklynský skvost.

Rough Trade (64 N 9th St)

The Thing (1001 Manhattan Ave)

Stránka recordjunkies.com nám vyhledala obchod The Thing, který se ale spíše řadí mezi vintage shopy a blešáky, než vyloženě recordshopy. Největší chybou ale bylo, že jsme si tento obchod nechali až na večer. Po našem zjištění, že se jedná o totální „diggin‘ paradise“ jsme litovali, že jsme nepřišli dříve. Majitel nám dal poslední půl hodinu a my se probírali všemi těmi vinyly, bez absolutně žádného třídění a kategorie, naskládaných na sobě v metrových komínech. Přeplněné police plné vinylů všech hudebních stylů praskaly ve švech. Po otření potu z čela jsme ještě u pokladny dostali množstevní slevu (každá deska za 2 dolary). Beatmakeři si zde opravdu přijdou na své.

 

Academy records (85 Oak St)

Další pobočka Academy Records a opět skvělé úlovky! V tomto obchodě na vás oproti manhattanské pobočce čekají pouze secondhand vinyly, jsou ale v obzvláště dobré kondici. Milovníci soulu a funku sem!

Academy records (85 Oak St)

 

Vinyl Fantasy (194 Knickerbocker Ave)

V den, kdy jsme chtěli tento vinylshop navštívit zde zrovna probíhala soukromá akce. Soudě přes okýnko a z recenzí na netu však doporučujeme návštěvu.

Další spoty

Není možné procházet se ulicemi New Yorku bez toho, aniž by se vám nevybavila scéna z klipu vaší srdcovky. Bloudit místy, kde např. „Half man, half amazing“ vyrůstal a hledal inspiraci do svých textů je dalším silným zážitkem. No kdo by něco podobného nechtěl cítit také.

44

Manhattan

Harlem

Harlem

Před desítkami let patřil mezi nejnebezpečnější části Manhattanu. Dnes je klidným místem pro život blízko centra se stejným počtem bílých i černých obyvatel. Harlem se stal také po 2 týdny naším domovem. Navštivte třeba okolí ulic St Nicholas Ave a 145th St. This is Harlem, baby!

 

Brooklyn

Brooklyn Bridge, Manhattan Bridge a okolí.

Oblíbený spot A Tribe Called Quest, Gang Starr a mnoha dalších. Srdcová záležitost a povinnost.

19

Bedford-Stuyvesant

Bed-Stuy – do or die! Tuto brooklynskou část musíte zažít nejen kvůli streetartu, ale především kvůli samotné atmosféře. Je téměř nepopsatelný pocit procházet se ulicemi, kde malí černoušci jezdí na koloběžkách, kde voní čerstvě vyprané prádlo z místní prádelny, kde vrčí holící strojky v Barber shopech a kde staříci hrají poblíž parku šachy. Občas jsme ale ve vzduchu cítili divné vibrace a usoudili jsme, že bude lepší nechat foťák v batohu. Můžete zde taky vidět dům a ulici, kde vyrůstal Biggie (226 St James Place) či ulici, kde se natáčel film „Do The Right Thing“ a koukat do okna, odkud vysílal z rádiového éteru Mr. Seňor Love Daddy (174 Stuyvesant Avenue).

23

Bushwick

Lze sem plynule přejít z Bed-Stuye. Spojte tyto dvě části Brooklynu a máte program na celý den. Sotva vyjdete z podchodu metra (zastávka Jefferson St) dostanete pořádnou dávku streetartu. Bushwick je mekkou graffiti. Spíše než na ulici jsme si mnohdy připadali jako v té nejlepší galerii umění na světě.

32 29 26

 

Williamsburg a Greenpoint

Zajímavé obchody, bistra, showroomy a (opět) graffiti. Navíc máte každou chvíli pocit, že za rohem potkáte třeba Joeyho Badasse.

38

 

Coney Island

My jsme si tu připadali trochu jako Will Smith v „Miami“, ale vy si tu můžete mimo léto připadat třeba jako Reks v „25th Hour“.

41

Queens

Queensbridge

Nas, Mobb Deep, Blaq Poet a další. Nejlépe uděláte, když vystoupíte na zastávce Queensbridge, projdete se po 40th nebo 41th Ave a přijdete rovnou pod známý most Queensboro Bridge. Jednotlivé bloky v části Queensbridge jsou cihlovým bludištěm s neopakovatelnou (a drsnou) atmosférou.

35

Flushing Meadows

Na předposlední zastávce metra v Queensu se nachází Corona Park. Toto místo zná většina lidí díky US Open. My jsme sem ale cíleně jeli najít globus obří jako kráva. „Award Tour“, „Flava In Ya Ear“, „Say Goodnight“. Už chápete?

37

Bronx

South Bronx

Jak řekl KRS One, každý, kdo se zajímá o hip hopovou kulturu musí navštívit Jižní Bronx. Hřiště, na kterém kdysi roku 1973 pořádal DJ Kool Herc první hip hopovou akci. Místa, kde vznikaly první myšlenky Zulu Nation. Zdi a stěny, na kterých se začaly objevovat první graffiti.

16

Pro bližší info o naší cestě pište na m.chludilova@centrum.cz

loveandrecords.blogspot.cz

instagram.com/loveandrecords

Reklamy
Share