Talib Kweli – Fuck The Money

Talib Kweli – Fuck The Money

15.8. 2015
Kweliclub, kweliclub.com

Talib Kweli vystoupí už za týden v Lucerně, takže je ten pravý čas projet si jeho poslední album, které se jmenuje jednoduše: „Fuck The Money“. Brooklynský rapper přišel tenhle rok už s deskou „Train of Thought: Lost Lyrics, Rare Releases & Beautiful B-Sides Vol. 1“, která obsahuje nevydané věci a rarity z Kweliho bohaté, už dvacetileté kariéry za majkem.
„Fuck The Money“ je ale úplně jiný projekt s novými, hladovými producenty a hosty. Talib chtěl podle svých slov více experimentovat, zkoušet nové styly, produkce a zároveň tak fans nalákat na další album s 9th Wonderem, které vyjde už 6. listopadu. Zatímco některé legendy uvadají, tenhle 40tiletý pan MC vydává kvalitní desky jak na běžícím pásu.
Vzhledem k tomu, jak se Kweli politicky angažuje v hnutí za lidská práva, jsem očekával album trochu víc aktivisticky laděné. Od zastřelení Michaela Browna policisty ve Fergusonu je Kweli vidět na každě „druhé“ demonstraci, burcuje v médiích a vystupuje proti současnému establishmentu v USA. Na druhou stranu Talib patří mezi uvědomělé rappery už od začátku svojí kariéry a jestliže rap v současnosti trochu lyricky uvadá, u Kweliho je rozhodně dobré udělat si čas na texty, protože tady se nežvatlá jak u Young Thuga a dalších.
V titulní pecce „Fuck The Money“ se do toho Talib opře a to řádně, beat obstaral německo-afghánský producent Farhot a Kweli plive a plive:

„Money make niggas break promises
Money turn niggas into pharmacists
Money make you drop outta colleges
But the bars that I spit through God Exist
Who we be, that´s who we are
Versace, Gucci, Louis Vuitton
My taste expensive as a superstar”
“Rap niggas lie like politicians
So I gotta tell the truth, that´s a smart decision
Capitalism is a cataclysm
If white collar crime is a bad decision”

Kweli je hodně rozezlenej, ale tohle neni levičáckej rap, ani brečení, kritika jde do vlastních řad, kdy zbožnění peněz a materialismu v hip-hopové komunitě zapříčiňuje mnoho negativních věcí. Škoda první sloky, kde rapuje jihoafrický rapper Cassper Nyovest, což by mohlo být zajímavé, ale tady je to spíš na škodu. Z celkem 11ti tracků na 39timinutovém albu mě ještě hodně baví úvodní “Gratitude” se skvělým, vyklidněným beatem od Thanks Joey, který ale kope. Talib se zamýšlí nad svojí kariérou, vytvořil v podstatě obrácený represent track. Intro u téhle věci obstaral americký profesor Randy Pausch, který zemřel v roce 2008 a nese se ve “filozofickém” duchu mantry “Fuck The Money”.

 
Další podařená věc je “He Said She Said”, další pomalejší věc, ve kterých mi Talib zněl vždycky líp. Text pojednává o současném hudebním byznysu, jeho hvězdičkách, umělých kauzách, někdo vydá jednu pecku, na youtube miliony shlédnutí, diskusí, ale pak… nic. Na albu nechybí milostná pecka, kde příjemný vokál obstarala Kendra Ross, se kterou Kweli spolupracoval už na svojí první vynikající sólovce “Quality” (2002). Boombap track obstaralo jediné větší producentské jméno na albu – The Alchemist a rapuje tu i Kweliho brazilský chráněnec Niko, který zní ve studiu mnohem lépe než live. Poslední, vyklidněný track “Money Back” obstaral fejmový producent Amadeus, Kweli uzavírá desku: “Fuck the money is a mind state, but I am not saying don´t get paid, just see money for what it is”.

 

 

 

Na albu je i několik slabších věcí v čele s trackem “Echoes”, což je čistá popina se strašně cheesy refrénem od Miguela. Pak jsou tu i pokusy o několik tracků se současným zvukem jako “Fall Back”, kde hostuje i Styles P, ale celkově to nejede, stejně jako “Nice Things”.

 
Album “Fuck The Money” vydal Talib jako dárek pro svoje fans, stačí se zalogovat na kweliclub.com a zadarmo stáhnout. Mr. Green se snažil vydat trochu jinou desku, ale nakonec úplně hudebně nevybočil ze svojí diskografie, snad kromě důrazu na jediné téma aka “Fuck The Money”. Kweli je podle mě nejlepší žijící MC a jako předkrm před deskou s 9th Wonderem slibuje tohle album příjemný poslech. 9.11. se uvidíme v Lucerně, protože “you pronounce my name – Kweli – any questions?”

Talib Kweli

1.“Gratitude” (prod. Thanks Joey)
2. “Leslie Nope” (prod. Amadeus)
3. “Nice Things” (prod. Amadeus)
4. “Echoes“ (prod. Farhot, feat. Miguel & Patrick Stump)
5. “Fuck The Money” (prod. Farhot, feat. Cassper Nyovest)
6. “Fall Back” (prod. Amadeus, feat. Styles P & Nire)
7. “He Said She Said” (Prod. Farhot)
8. “Butterfly” (prod. Kaytranada feat. Steffanie Christi’an)
9. “Baby Girl” (Prod. Abhi//Dijon, feat. Kendra Ross)
10. “The Venetian” (prod. Alchemist, feat. NIKO IS & Ab-Soul)
11. “Money Good” (prod. Amadeus)

Reklamy
Share