Royce Da 5’9″: Beef s Mistah F.A.B. jsem utnul, než se to vážněji zvrhlo.

Royce Da 5’9″: Beef s Mistah F.A.B. jsem utnul, než se to vážněji zvrhlo.

Není to příliš dávno, kdy pro hip hop znamenal Detroit především dvě jména – Eminem a Royce Da 5´9“. Původně přátelé nakonec skončili v ostrém sporu poté, co Royce prohlásil Eminemovu kapelu D12 za nejhorší vůbec.

Royce Da 5´9“ měl odjakživa v kapse magnet na problémy. Kromě několika odsouzení a strávených let ve vězení to byly především beefy. Naposledy s Mistah F.A.B. který Royce komentuje, že jej raději skončil, než se celá záležitost zvrhla v něco vážného.

V současné době pracuje Royce na třech věcech – mixtape The Bar Exam 2 a alba Street Hop a The Revival – pod dohledem dlouholetého mentora DJ Premiera.

Pracuješ na dvou albech – The Revival a Street Hop. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Street Hop bude nezávislý projekt, směřovaný více do undergroundu. The Revival je mé dítě. To půjde přes major label.

A co znamená název tvého mixtapeu Bar Exam?

V podstatě tím chci říct, že to je na mě, jako umělci, zvednout si laťku a na vás, jako posluchačích, ji prověřit. Je to v podstatě dvousměrný test.

Řekl jsi, že Street Hop se bude hodně točit kolem konceptu. Můžeš o tom říci více?

To budou obě desky. Udělal jsem hodně různých příběhů a konceptů. V poslední době se snažím nedělat pecky jen tak o ničem. Vše má nějaký význam. Bude to hodně vizuální, proto říkám, že půjde o koncepční alba.

A jak to vypadá s labely?

Pořád ještě hledáme, ale zatím to pro nás nikdy nebyl problém.

Za svou kariéru jsi si prošel několika beefy. Čím si to vysvětluješ?

Obvykle to je díky nedostatku komunikace a velkým egům.

V jednom z rozhovorů týkajících se nedávného sporu s Mistah F.A.B. jsi řekl, že „existují místa, kde (Mistah F.A.B.) neprodal ani desku, třeba jako Praha“. Co tě k té myšlence vedlo?

Byla to odpověď na blbý kecy, který vyhlašoval před tím. Chtěl jsem lidem říct, jak to skutečně je. Mým cílem bylo ukázat ty pravdivé střípky ve všem, co se rozhodl říct, což bylo lehké, protože to byla jen hromada lží. Už jsme se s tím ale vypořádali.

Ano, ten spor s Mistah F.A.B. je u konce. Proč jsi se rozhodl to skončit?

Protože v poslední skladbě řekl spoustu věcí, které tě tam, kde žiji, dostanou do problémů. Pocházím z doby, kdy se rappeři kvůli rapu zabíjeli. Už jsem tohle zažil, znám tu situaci, tak jsem se zeptal pár lidí, které tam (Mistah F.A.B.) také jmenuje, a všichni říkali, že bude lepší to skončit dřív, než se to vážněji zvrhne. Zažil jsem skutečný války. Vím z vlastní zkušenosti, jak to dopadá. Jel jsem do Frisco a ukončil to ještě před tím, než se stalo něco hloupého. Bůh ví, že hip hop žádné další pohřby nepotřebuje.

Když máš s někým beef, snažíš se užít si to a brát to jako výzvu, nebo tě to spíš unavuje?

Spíš se snažím beef s nikým nemít. Rád žiji v klidu, ale nevadí mi takové výzvy, pokud přijdou. Nebudu ti ale lhát, je pro mě těžké se cítit v tomhle směru motivovaný.

Před téměř dvěma lety hip hop ztratil J Dillu, který byl rovněž z Detroitu. Znal jsi jej osobně?

To víš, že jo. To byl můj kluk. Nahráli jsme spolu asi pět pecek a mluvili o dalších.

Funguješ i jako ghostwriter (psaní textů pro ostatní rappery). Jak se cítíš, když zapneš rádio a slyšíš někoho cizího rapovat tvůj text?

On to už potom vlastně ani není můj text (smích). Dělám si srandu. Je skvělé jako interpret slyšet kus hotového materiálu nehledě, jestli se jedná o album, singl nebo pecky někoho jiného. Miluji tu samotnou uměleckou formu a cítím se poctěn mít možnost se kreativně vyjádřit.

Napsal jsi i pár věcí na Diddyho poslední album Press Play a objevily se dokonce spekulace, že by jsi měl u Bad Boy podepsat smlouvu. Přijal by jsi jejich nabídku? Pasoval by jsi do rosteru Bad Boy?

Přijmu každou nabídku, pokud je kvalitní. Mám obrovskou porci respektu pro Puffyho, protože to je skutečný chlap. A jestli bych pasoval do jejich sestavy? Jsem všestranný hráč. Dokážu se přizpůsobit své pozici a vyjít z ní vítězně. Mou cestu ale řídí bůh, takže nakonec skončím tam, kde mám být. Skutečně tomu věřím.

Nahrál jsi sloku pro album DJe Wiche, které zde, v České republice, patří k nejočekávanějším. Pamatuješ si tu spolupráci? Jaké to je pracovat s evropským producentem?

Miluji to, protože to je něco jiného. To je skutečná výzva. A ano, pamatuji si jej. Pozdrav pro DJe Wiche.

Znáš se dobře s Premierem, co si myslíš o rozpadu Gang Starr?

Gang Starr se nerozpadli. Oni jsou v pohodě, jen si teď každý dělají na svých věcech.

Víš, že v Chicagu je hip hop kapela nazvaná Royce? Vzhledem k tomu, že jsi ve hře přes 15 let, bereš to jako ukázku neúcty?

15 let? Sakra, je mi jen 30, raději mi už žádné roky nepřidávej (bouřlivý smích). Ale ne, neberu to jako neúctu, vůbec ne. Máme holt podobný způsob uvažování.

Reklamy
Share

Napsat komentář