SMIF N WESSUN: Posouváme hranice a udáváme trendy.

SMIF N WESSUN: Posouváme hranice a udáváme trendy.

Po 15 letech ve hře a vydání klasik Dah Shinin a The Rude Awakening se s novou dekou The Album vrátila do Čech dvojice Tek a Steele známá jako Smif N Wessun.

Rozhovor probíhá v prázdné hotelové jídelně, kam nás uvádí mírně vyděšená recepční. Ačkoli za pár hodin odehrají výborný koncert, mají toho Smif N Wessun evidentně dost. Včera koncert ve Švýcarsku, dnes brzký let do Prahy a zítra zase návrat do Švýcarska. Tek působí na první pohled unaveně. Leží na stole a hlavu si podepírá rukama.

Steele je poměrně čilý. Sám si pro sebe říká úryvky z vystoupení amerických komiků a s vřelým díky kvituje nabízenou kávu.

Steele: Kafe. To je to, co potřebuji.

Jste na turné již skoro dva týdny. Jak to zatím jde?

Tek: Zatím to bylo dobrý.

S: Ano, zatím to je fakt dobrý.

T: Díky bohu jsme zdraví, máme možnost se najíst, spát se střechou nad hlavou. Koncerty byly fajn.

Která zastávka zatím byla nejlepší?

T: Jako úplně?

Ano, z těch dosavadních.

T: Zatím nevím. To se teprve uvidí. Ale pokaždé to je lepší než minule.

A co vás na cestování baví a co naopak ne?

T: Miluji být na turné, užívám si tu výzvu. Nevýhoda je, že jsi někdy velmi dlouho odloučený od své rodiny. Ale když se pak vrátíš, tak se to zase srovná.

Takže jsi raději na turné než ve studiu?

T: To zase ne. Ve studiu musíš být, abys mohl na turné. Jsou to spojené nádoby. Mám rád oboje.

Jste tady především kvůli vaší nové desce The Album.

T: Přesně tak.

Tu produkovali kompletně producenti ze Skandinávie Ken Ring, Tommy Tee a další. Proč jste se rozhodli pro Evropany namísto třeba Da Beatminerz, kteří by byli sázkou na jistotu?

S: Protože nehrajeme na jistotu. My jsme Smif N Wessun, my udáváme trendy. Vydáváme se směry, které ještě nikdo nezkusil. Chceme lidem připomenout, jaké to je být kreativní. Dělat to, co máš rád, a pokud to dobře zní, tak to i vydat. Takhle to bylo s Dah Shinin a stejnou mentalitu jsme chtěli mít i teď ve studiu. Pracovali jsme už s Da Beatminerz, Pete Rockem, udělali jsme desku s Boot Camp Clickem, kde produkovali Moss, 9th Wonder, Khrysis, Large Profesor a spousta jiných producentů. Chtěli jsme prostě zase něco jiného.

T: Posunout hranice.

A máte už představu, jaká bude příští deska? Jestli zůstanete u evropských producentů nebo…

S: Ne to ne. Smif N Wessun se pořád mění. Příště to bude hodně pouliční – hard core rap a tvrdý beaty. Promícháme to a producenti budou ze všech koutů.

Myslíte, že fakt, že tam máte evropské producenty, vám otevírá dveře k místním fanouškům? Je to fajn pocit vidět desku od Smif N Wessun produkovanou Evropany.

S: Pro mě to je tak, že chceme evropským fanouškům ukázat, že jim nasloucháme a že si vážíme jejich přízně. Tohle vše probíhá skrz muziku. Takže jo, máme evropské producenty, jeli jsme k nim, zůstali tam asi 30 dnů a nahráli úplně z ničeho přes 40 skladeb. Byl to jen já a Tek někde v horách v Oslo nebo ve Švédsku.

A ty skladby, co neskončily na albu, vydáte je někdy?

S: Nikdy nevíš, ne (úsměv)?

T: Ty pecky se asi dostanou na budoucí mixtapes, sólo projekty a tak.

Jak jste spokojený s pozorností, které se albu dostává? V Evropě se o tom pochopitelně ví a mluví, ale co ve Státech?

S: Myslím, že vždycky se ti může dostat více pozornosti. Dost pomáhá internet – věci jako youtube, mít videa k singlům – tím ty skladby lidi lépe poznají. Pořád ale máme před sebou kus práce ohledně propagace té desky. Kvůli tomu jsme i tady v Jihlavě.

A jste spokojení s Duck Down? V posledních měsících upsali dost jmen – KRS-One by u nich měl vydat desku, Kidz In The Hall, Special Teamz – a myslím, že čím víc interpretů, tím méně pozornosti pro každého.

T: Jen roztahujeme křídla (myšleno jako Duck Down). To je vše. Duck Down i Boot Camp zůstávají pořád i vzájemnými fanoušky.

S: Je na to teď dobrá doba. Není dostatek labelů a talentu je přitom spousta. Special Teamz, Edo G, Jaysun, Slaine, tihle kluci jsou krutí. Neexistuje label, který by se projektu takhle věnoval. Duck Down už ví co a jak, má obrovskou skupinu fandů.

Jste ve hře přes 15 let a viděli jste spoustu rapperů přijít a zmizet. Jaký je váš recept, jak zůstat relevantní?

S: Modlit se a pracovat. A být pravdivý, nedělat nic falešného. Vyrůstali jsme v jednom z nejtvrdších míst na světě v Brooklynu a tam tě to prostředí formuje a učí být připravený. Je to jako vojenský trénink. Když jsme se pak dostali do hudebního průmyslu, zůstali jsme stejní, nijak nás to nezměnilo. Nikdy jsme se netvářili, že chceme jen vydělat peníze. Víme, že pokud budeme tvrdě pracovat, tak se nám to vrátí, proto i oceňujeme vaši podporu.

Takže pořád žijete v Brooklynu?

S: Jo.

A co vaše sólo projekty? Ty jsi vydal mixtape Hostyle Takeover, Tek ohlásil The Diceman Cometh.

T: To jsou jen naše vedlejší projekty, které nás mají udržet v kondici, ujistit, že máme stále co říct. Všechno se ale primárně soustředí na Smif N Wessun a Boot Camp.

Nemáme tedy očekávat rozchod?

S: To nikdy.

Stává se to ale spoustě kapel – Pete Rock & CL Smooth, Gang Starr,…

S: To je pravda. Gang Starr. Hodně z našich oblíbených kapel se rozpadá, to je důvod, proč my zůstaneme spolu.

T: Přesně.

S: Je to tak lepší. Baví mě rýmovat s Tekem. Myslím, že i mé věci zní lépe společně s ním. Užívám si to, nahrávám a občas vydám mixtape, skutečné sólo přijde někdy později. Teď se ale snažíme udělat to nejlepší Smif N Wessun album a vše tomu obětovat.

To je dobré slyšet, protože v hodně kapelách si každý myslí, že je lepší než zbytek a vydá se na sólo dráhu.

S: Takhle to nemáme. Stojíme při sobě. Chceme ze sebe dostat to nejlepší. Ale máš pravdu, že hodně lidí si myslí, že jsou číslo jedna, vydají sólo a jsou číslo jedna třeba šest měsíců a pak už o nich nikdy neslyšíš.

Nyní pár témat, na která vyjádřete svůj názor. Jak asi víte, Rockness z Heltah Skeltah je obviněn z kuplířství a postřelení muže, který nakonec ochrnul. Mluvili jste od té doby s Rocknessem?

T: Zatím jsme s ním nemluvili, protože se to stalo, když už jsme byli na turné.

Ale víte o tom.

T: Slyšeli jsme jen střípky.

A jaký je na to váš názor?

S: Je to blbý.

Rock tady přitom byl ani ne před rokem a nepůsobil nijak násilně.

S: Rock je nevinný. To je můj názor. Má toho teď hodně – Heltah Skeltah album, mix CD Shell Shock, připravoval turné Boot Campu. Rock je inteligentní kluk, nevěřím, že by něco takového udělal. Navíc máme lidi, kteří pro nás pracují, tak proč by to dělal? Myslím, že to je jen nafouklá story. Věřím, že se z toho dostane a spravedlnost zvítězí.

Dobře. Další téma. Def Jam nedávno vyhodil Jay-Zho a hledá nového šéfa. Pokud by se Tek a Steele stali novými prezidenty Def Jamu…

T & S: (bouřlivý smích)

Co by změnili jako první? Koho by jste z dosavadních interpretů vyhodili?

S: Ohhhh.
T: (smích)

S: Ani nevím. To je šílený. Hodně rychle bych vykopal ty starý dědky a všechny byrokraty. Ti musí jít.

A koho by jsi upsal?

S: Boot Camp. A Wu-Tang. A první deska by byla společně BCC a Wu-Tang. Jmenovalo by se to Clash Of The Titans. (nadšeně pokračuje) Bylo by to velký. Rozdělený na dvě části jako…

T: Double CD?

S: George Clinton a Parliament. Mělo by to šílený koncept super hrdinů, něco jako Justice League. Kdo dál? Mos Def. Je tam i pár lidí, kteří se mi líbí.

Mají Nase.
S: Mají Nase, Jadakisse.
Fabulouse.
S: Fabulouse. Baví mě i ten Kick Push kluk.

T: Myslíš Lupe (Fiasco)? Ten je taky na Def Jam?

Když už jsme u toho Wu-Tang Clanu, co si myslíte o jejich nové desce 8 Diagrams.

S: Líbí se mi. Jsem rád, že se dali dohromady a vydali to. Mají fanoušky, milujeme to. Nebaví nás poslouchat kecy, kdo koho nenávidí. Chceme slyšet tvrdý věci. Milujeme to. Zrovna jsme si pouštěli video ke C.R.E.A.M.. Je to skvělý.

Asi nejdůležitější téma je Barack Obama, který kandiduje na amerického prezidenta. Má podle vás šanci?

S: Určitě ano.

T: Má, teď jde jen o to, jestli se to skutečně stane. Uvidíme.

S: Hlasuju pro Obamu a Rocka. Myslím, že by byl dobrý prezident. Sakra, proč ne? Protože je černý? Co to je za blbost? Víme, že lidi jsou rasisti, ale koho to zajímá? Je to hra moci, prezident je jen představitel té struktury, jen tváří toho systému. A on má obličej na to být dobrý prezident.

Myslíte, že by to pomohlo zlepšit situaci Afroameričanů?

T: Zkusí to. Ale jeho prací je pomoci všem lidem v Americe, nemůže se soustředit jen na někoho. To by mu hned vmetli do obličeje. To je první argument odpůrců, že bude pomáhat svým lidem. On je tam pro všechny.

Ale dává to přece určitý signál, když je prezident černoch, ne?

S: Ano, když ho lidi uvidí, tak to budou považovat za skvělý úspěch. Ale Amerika je teď v tragickém stavu. Celý ten systém. Kdokoli se do té pozice dostane, bude muset všechny ty nemoci vyléčit.

T: Nesmí nikom stranit.

S: My se o politiku raději ani nezajímáme, máme politiku v ulicích. Učíme mladší a sami přijímáme rady od starších. Ale je to náročné v tom prostředí žít, protože to nefunguje a naopak někdy jde proti tobě. Většinou to má ale každý stejně ve svých rukou a osud si řídí sám. Soustředíme se na sebe a kašleme na zbytek.

Takže myslíte, že vyhraje?

S: Ano.
T: Doufáme.
Reklamy
Share

Napsat komentář