Tenhle člověk si prostě vytvořil svůj vlastní styl. Report: Bilal, 6.10.2014. Futurum Praha

5.11. byl v pražském Futuru "place to be" pro všechny fans neosoulu. Tolik omílaná otázka, kolik návštěvníků dokáže Bilal přilákat a a jestli tady vůbec jsou lidi, kteří poslouchají Bilala, D` Angela, Badu a další, trochu nervozity, jestli tam nebude jenom pár nadšenců.

Návštěvnost (podle mého odhadu) 150 lidí, což mi přijde jako úspěch, i vzhledem k tomu, že v Bratislavě se sešlo v pondělí platících jenom 80. V publiku bylo mnoho "známých" tváří,dorazila Olomouc, Jihlava, Ústí, Plzeň a další.

Bilal nastoupil ve čtvrt na 11 a od prvních tónů to byla obrovská jízda, tenhle člověk si prostě vytvořil svuj vlastní styl. Čtyřčlenná kapela ve složení bicí, basová kytara, kytara a klávesy šlapala parádně, takhle dobrý zvuk jsem v Čechách dlouho neslyšel a vokalista s beranicí parádně podporoval Bilalův jedinečný hlas. Možná jsem to na začátku napsal špatně, tohle byl koncert pro fans dobré muziky, žádné škatulky –  jazz, soul, rnb, funk, rock, všechno namíchané do Bilalova koktejlu, který svým hlasem hladil, chlácholil, křičel, úpěl – černá hudba ve svojí plné kráse.

Image and video hosting by TinyPic

Bilal dal prostor všem 4 deskám, mohli jsme slyšet bomby "Something To Hold On", "Gotsta Be Cool" z oficiálně nevydaného alba "Love For Sale", po pomalejším úvodu přešel do epické skladby a mojí hodně oblíbené "All Matter", jejíž délka určitě přesáhla 10 minut, hudebníci se střídali v jamování, ale žádná jazzová klasika – zahraju sólo a potlesk, ale smršt, jízda, kdy na sebe všechno přirozeně navazovalo. Samozřejmě došlo i na "Levels" a pár dalších věcí z "Airtight´s Revenge", jeden z vrcholů koncertu pro mě byla pecka "Sometimes" z Bilalova debutu, která šlape a dokazuje, že i pomalejší věci můžou lidi rozproudit a dostat do varu. Pecka "Slipping Way" je pak rozmanitá a krásná balada, stejně jako "Buttefly”. Člověk je v úžasu, kolik emocí a poloh Bilal ovládá, přitom se do ničeho netlačí.

Bilal se po celý koncert choval přirozeně, vypadalo to, že má dobrou náladu, pobavilo ho, že si chlapík v publiku přál zahrát "Soul Sista", která přišla až na úplný závěr, před ní šly ještě dvě pecky z posledního alba "West Side Girl" a hitovka "Back To Love", která má strašně příjemnou energii až si člověk říká, že nic na světě není problém, protože se prostě budeme mít rádi:)

Image and video hosting by TinyPic

Závěrečná "Soul Sista" byla vrcholem koncertu, tohle není "jenom" píseň, ale manifest. Po jejím skončení jsem se podíval na hodiny a zjistil, že tenhle koncert trval dvě hodiny, ale strašně rychle utekl.

Takže:
 -i  v Čechách jsou lidi, kteří Bilala znají a jsou schopni na něj přijít
– 150 lidí je málo nebo hodně? Samozřejmě bych si moc přál, aby přišlo lidí 500, ale 150 beru v našich podmínkách jako úspěch
– tohle byl jedinečný zážitek, díky moc Affrovi a spol. za uspořádání akce!

"How long do you crawl through the world?
Through muck and mire used to
We`re all in pain
Made you strong, oh
Did you ever get tired to wait, yeah
In your shell anticipate
Old soul
Be born again!"

Bilal – Butterfly (album A Love Surreal)

 

 

čti také:

Report: Stones Throw Pop-Up Shop in Los Angeles, 27.9.2014

Bilal – Sirens II (Produced by Adrian Younge and Ali Shaheed Muhammad)

Video: Bilal – Butterfly feat. Robert Glasper

[Recenze] Bilal – A Love Surreal

Měl bys slyšet: Bilal – Flying (J Rocc Remix)

[Recenze] BILAL – Airtight´s Revenge (Plug Research)

  


 

 

 

Reklamy
Share

Napsat komentář