THE CLIPSE – Pořád milujeme hip hop

THE CLIPSE – Pořád milujeme hip hop

Slibovaný rozhovor s The Clipse, který jsme udělali při příležitosti jejich brněnského vystoupení na Rio de Riviera, je konečně tady. Na otázky nám odpovídal starší z bratrské dvojice, Malice.

Jak se ti tu zatím líbí?
Je to tu dobrý. Moc jsme toho neviděli, byli jsme v centru, nebo kde to vlastně bylo, a jinak chodíme jen do McDonalds. Takže všechno je super.

Co víš o České republice?
Moc toho o ní nevím, ale samozřejmě už jsem o ní slyšel, to je jasný.

Můžeš mi říct něco o projektech, na kterých teď makáte a které připravujete?
Jsme teď velice spokojení s novým labelem, Columbií. Těšíme se, až vydáme další Clipse album, hned potom bude následovat Re-Up Gang album a nakonec vydá každý z nás – Pusha T, Malice, Ab-Liva i Sandman – sólové album. Kromě toho makáme na mixtapech, které bereme jako něco navíc pro fanoušky, na kontě zatím máme 3 klasiky We Got It For Cheap. Na novém Clipse albu spolupracujeme se spoustou cool producentů. Jsou to Scott Storch, The Runners, Dre & Vidal, DJs Khaled a Entice z Miami, a samozřejmě také The Neptunes. Máte se na co těšit.

Proč jste se, narozdíl od předchozích dvou alb, rozhodli spolupracovat s více producenty?

To je vývoj, chceme to prostě udělat jinak.

Obáváte se, jak fanoušci album s různorodější produkcí přijmou?
Ne, vůbec. Vypadá to, že fanoušci jsou to jediné, co máme. Opravdu drží s námi, chtějí nás vidět uspět a váží si toho, co děláme. Proto si myslím, že při nás budou držet i nadále, ať se děje, co se děje.

Jakým tématům se na nové desce budete věnovat?
Určitě zbraně a drogy! (smích) Ne, vždyť víš, jsme docela všestranní. Mluvíme o tom, co se děje, odkud jsme, co děláme. Osobně se vždycky snažím dát posluchačům nějaké náměty k zamyšlení. Něco, o čem mohou přemýšlet lidé jako já. Co je obohatí, dá jim něco do života. Určitě ode mě čekejte nějaký perly.

Prošli jste si hodně trablemi s labely, od nevydaného alba Exclusive Audio Footage po 4 roky odkladů, které předcházely vydání Hell Hath No Fury. Jaké to je?
Život je takový, jaký si ho uděláš. Labely a celý tenhle průmysl nebudou vždycky fungovat tak, jak by sis přál. Když jsme tak museli 4 roky čekat na vydání alba, dělali jsme na mixtapech. Ta práce nekončí. Jako umělec, jako člověk, musíš stále pracovat, musíš fanouškům stále dávat, co si žádají, bez ohledu na to, jestli label je připravený vydat tvoje album nebo ne.

Takže jste nikdy nezvažovali, že byste se na to všechno vykašlali?
Ne, ne, musíš pochopit, že když jsme začali, dokázali jsme opravdu hodně už tím, že jsme byli upsaní major labelu. To nás pohánělo stále vpřed, vždycky jsme cítili, že dříve nebo později můžeme získat další smlouvu, takže jsme nepřestávali pracovat a tvořit.

Zvažovali jste vydat se nezávislou cestou, než jste se upsali Columbii?
Jasně, vlastně teď máme to nejlepší z obou možností. Jsme nezávislí a zároveň upsaní major labelu. Vlastníme 50% Re-Up Gang Records, vlastníme také všechny naše mastery. Využíváme výhod toho mít za sebou vlivný label a zároveň je naše polovina zisku.

Co si myslíš o internetové distribuci hudby a také nelegálním stahování? Může to v budoucnosti nahradit prodej CD?
Má to své klady i zápory. Myslím, že se nejspíš dočkáme toho, že přijde něco nového. Přál bych si, abychom mohli vydělat všechny ty peníze, které jsou ztraceny ve stahování hudby. Děje se to ale každému, je to teď prostě součástí hry. Nemyslím, že vyděláváme nějaké peníze na legálním stahování.

Na obalu alba Lord Willin‘ jste byli označeni jako nejlepší nová hip hopová skupina. Co si myslíš o současných nových skupinách, které jsou populární?

Myslím, že ukazují směr, jakým se hip hop vyvíjí. Respektuju všechny nové skupiny, respektuju vlastně všechny umělce. Myslím, že není jednoduché být umělcem. Být schopný vzít to, co děláš, ukázat to zbytku světa a být na základě toho souzený. Proto opravdu respektuju každého, kdo to dělá.

Můj nejoblíbenější track na Lord Willin‘ je Virginia. Je to pro mě taková hymna tvého státu. Je to tak doopravdy?
Jo, určitě. Když tenhle track hrajeme na koncertě, vždycky to zasáhne naše homies, z publika je cítit hodně energie.

Má velice zvláštní atmosféru. Poslech tohohle tracku mě přenese do Virginie.
Super, super, pak jsme svoji práci udělali dobře. Tak to má bejt.

Slyšel jsi už nové N.E.R.D album?
Ne, neslyšel jsem ho celé. Chad mi pouštěl několik tracků. Myslím, že kluci jsou velice talentovaní, posouvají hranice. Vždycky přijdou s novým, vzrušujícím zvukem, fandím jim.

Měl jsi možnost vidět Glow In The Dark Tour?
Ne, neměl. Slyšel jsem ale, že mají výborné recenze. Že hlavně Kanye ukázal hodně zaujetí a vášně.

Jasně. Lidi ho dříve moc nebrali jako MCho.
Jo, dokázal se s tím vypořádat.

Řekni mi něco o vaší nové módní značce Play Cloths.
Play Cloths je nejnovější a nejvíc fresh značka. Nejde jen o hip hop, ale o celou tu kulturu. Pamatujeme si ještě na časy, kdy jsme přišli domů ze školy a nemohli jsme jít ven ve stejném oblečení, museli jsme se převléknout do oblečení na ven. („play clothes“ – pozn. red.) Snažíme se tak přinést zpátky tenhle pocit, tu dobu a svěžest. Jako Clipse jsme si udělali docela dobré jméno jako ti, co určují trendy v módě.

Na druhou stranu, nemáš obavy z toho, že úspěch vaší značky je přímo spojený s vaším úspěchem a pokud by se vám přestalo dařit, značka by mohla zaniknout?
Ne, protože Clipse sami o sobě jsou spíše hnutí než skupina. Neřekl bych, že je to přímo spojené s námi. Dokud budeme mít dobré jméno a budeme do světa pouštět kvalitní věci, bude to dobrý.

Co si myslíš obecně o lidech, kteří nosí trendy oblečení jen proto, že to je cool? Např. lidi nosící R.I.P. Pimp C trika, přestože nikdy neposlouchali jeho hudbu.
Nemůžu mluvit za tenhle typ lidí. Asi to je docela hloupý. Ale lidi dokáží rozpoznat, co je real a co je fake. Dokáží říct, jestli je přirozený, co máš na sobě. Jestli je to součást tebe nebo se to na sebe snažíš napasovat. To je jedna z věcí okolo módy, vždycky můžeš říct, kdo je přirozený, koho lidi berou a koho ne. Záleží na tom, jak to děláš, jak ty věci skládáš k sobě. Vždycky bys to měl být ty, za všech okolností.

Chtěl jsem původně, abyste se na něco s bráchou zeptali jeden druhého, ale Pusha tu není. Musíš se tak zeptat sám sebe, koneckonců, ty sám víš, co je na tobě nejzajímavější.
Chtěl bych vědět, proč, v mém srdci, opravdu v mém srdci, cítím, že dáváme do hry něco navíc. Chci vědět, proč to někteří lidé dokážou a jiní ne. Cítím, že my jsme jedni z těch, kteří svoji práci dělají opravdu dobře, a chtěl bych vědět, proč to tak je. Nevím, proč. Víš, pořád milujeme hip hop. Pořád, jako když jsme byli malí, jako když jsme byli teenageři, dodnes pořád řešíme: „Slyšel jsi, co Jay-Z řekl? Slyšel jsi, co Jadakiss řekl?“ Stále jsme fanoušci hip hopu. Chci vědět, proč ten oheň v nás pořád hoří tak jako dřív. Pořád to žereme. Pořád si pamatujeme, jaký to bylo dřív skvělý. Zajímalo by mě, jak je možný, že pro nás to takový stále je.

Reklamy
Share

Napsat komentář