TORAE: Jako malý jsem chtěl Premierovy beaty. Teď je mám

TORAE: Jako malý jsem chtěl Premierovy beaty. Teď je mám

Brooklynský MC Torae za svou kariéru předskakoval jménům jako Clipse nebo Dipset, s nimiž se dodnes kámoší. Začínal klasicky na mixtejpech všemožných DJ’s a teď si vydává mixtapes vlastní. Co ale k jeho jménu přitáhlo nejvíce pozornosti byl track „Get it Done“, který mu vyprodukoval DJ Premier. Od té doby Torae překvapil velmi slušným seznamem jmen, která spolupracovala na jeho nejnovějším mixtapu „Daily Conversation“. Kromě zmíněného Premiera tvoří solidní line-up producenti jako 9th Wonder či Khrysis a výsledkem je velmi slušný mixtape, který vás donutí těšit se na regulerní album.

V našem rozhovoru se dovíte třeba to, jak momentálně vypadají jeho plány na album, jaké to bylo spolupracovat s Premierem, jak často hledá svoje jméno na Googlu nebo jaký má pocit ze stahování hudby.

Před pár lety jsi byl na turné s Ruff Ryders a Cash Money Millionaires. Jaký byl ten nejbláznivější zážitek, který jsi na turné s nima zažil?

Já s nima vlastně na turné nebyl, jen jsem se k nim připojil na jedné ze zastávek v New Jersey, takže ti nemůžu odpovědět.

Máš pořád blízko k Dipset?

Pořád ty kluky čas od času vídám ve městě a na koncertech. Jsme pořád zadobře, neměli jsme mezi sebou žádné hádky nebo cokoliv, co by naše vztahy poškodilo. Takže když se potkáme, chováme se k sobě pořád jako kámoši.

Se svojí skupinou The Coalescence jsi vydal singl na labelu AV8 Records. Jak jste se k tomu dostali?
V podstatě jsme nahráli skladby „Promises“ a „T.I.M.E.“ ve studiu, které bylo hned naproti AV8. Můj kámoš Rich jim to pustil a líbilo se jim to. Dali nám nabídku na vydání jednoho vinylu a my to přijali.

Máš na „Daily Conversation“ neskutečný seznam producentů (Premier, 9th Wonder, Black Milk). Byl tam někdo, od koho jsi chtěl beat ale nakonec to nevyšlo?
Mám na „Daily Conversation“ line-up svých snů, takže bych upřímně nic nezměnil. S každým, koho se mi na „Daily Conversation“ nepodařilo dostat, jsem teď buď ve studiu, nebo v kontaktu a domlouváme spolupráci v blízké budoucnosti. Zdravim všechny co přispěli na můj debut. Bylo mi ctí a potěšením. Let’s keep rocking.

Co chceš, aby si posluchači z alba odnesli?
Většina lidí, co o mě slyšela, mě zná díky mému působení v The Coalescence nebo ze společných pecek se Skyzoo. Takže na „Daily“ jsem chtěl ukázat, že si vystačím sám. Chtěl jsem, aby mě lidi slyšeli s jiným producentem, než je DJ Premier, a aby se rozhodli, jestli jsem rapper, který se jim opravdu líbí, nebo jestli mě měli rádi díky ostatním jménům.

Znáš se a nahrával jsi s Clarkem Kentem. Co s ním je? Zkoušel jsi od něj dostat beat na „Daily Conversation“?
Clark je můj velkej kámoš. Znám ho možná 6, 7 let a pořád si jede svoje. Pořád produkuje, DJuje a tak. Bavili jsme se o tom, že by se do tohodle projektu zapojil, ale měli jsme na práci spoustu dalších věcí, takže se těšte na collabo Clark Kent & Torae v budoucnu.

Jaké to je vydat vinyl v produkci od DJe Premiera?
Neskutečný. Preem je legenda a lidi respektujou co dělá a v minulosti udělal pro hip-hopovou kulturu. Mít dvanáctipalcový singl, kde na straně A i B produkuje chlápek, o kterém jsem vždycky snil, že s ním něco nahraju, je pro mě šílený. Když jsem byl malej, chtěl jsem beaty od Premiera a Pete Rocka a teď jako dospělý můžu říct, že je mám. To je opravdu úžasný.

Daily Conversation je mixtape. Kromě společného alba s Marco Polo, pracuješ taky na sólovce?
Ještě ne. U každého svého projektu se současně nezabývám ničím jiným, abych tomu mohl věnovat veškerou pozornost. S tím, abych dal ven nějaký produkt, nijak nespěchám. Když jsem dal dohromady „Daily“, vrhnul jsem se na projekt s Marcem Polem. Jakmile to bude hotové, vrhnu se na další projekt, ať už to bude cokoliv.

Jako rapper který už má docela reputaci, myslíš že je lepší zůstat nezávislý nebo uzavřít smlouvu s major labelem?
To záleží na tom, čeho chceš v kariéře dosáhnout. Jestli chceš být slavný, tak major label ti s tím může pomoct. Jestli chceš být finančně zajištěný, možná ti s tím taky pomůžou. Já dělám hudbu, abych rozšířil určité poselství, a zasáhnul lidi. Chci, aby si mě pamatovali jako jednoho z kluků, co byli jiný. Peníze přijdou, když následuješ své srdce a seš tomu oddaný, takže pro mě je nezávislá cesta ta, po které jdu. Nechci, aby mě kdokoliv žádal, abych udělal takovýhle a takovýhle song, který by měl za cíl určitou věc. To není pro mě.

Opravdu čteš všechny recenze na svoje věci, jako říkáš v „Click“?
Googluju se aspoň čtyřikrát týdně a koukám na všechny nové odkazy, takže když se o mě něco napíše, většinou si to přečtu.

Pracuješ na nové desce s producentem Marco Polo. Kolik songů zatím máte hotových?
Něco už máme. Netlačí nás žádné datum, nemáme žádný termín vydání, takže pracujeme svým tempem a děláme nejlepší pecky co můžem. Možná použijem všechny songy co zatím máme, možná ani jeden. Záleží na tom, co budeme mít jakmile skončíme s nahráváním. Ale jestli chceš číslo, tak bych řek že máme 5 nebo 6 songů.

Nejseš součástí Rawkus 50, ale budeš na kompilaci Soundbombing 4. Co si myslíš o tom, jak Rawkus udělal comeback a o tom, co u nich v posledních dvou letech vyšlo?
Myslím, že Rawkus je zpátky na dobré cestě, pokud jde o jména, která se rozhodli upsat a desky, které vydali. Nejsem si jistý, co se momentálně děje se Soundbombing 4, ale být na desce, kterou vydává Rawkus, mě vrací zpátky do dnů, kdy jsem běžel do obchodu pokaždé, když u nich něco vyšlo. Byl to super pocit a byla to kvalita, když jsi viděl to logo se žiletkou. Je pro mě čest, že možná budu součástí téhle historie.

Na tvém MySpace profilu jsi promluvil o tom, co si myslíš o stahování. Kdybys měl zázračnou moc zlikvidovat celý internet se všemi plusy a mínusy, udělal bys to?
Ne, rozhodně ne. Internet je hodně mocný nástroj a bez toho internetového rozruchu by žádný velký rozruch okolo Torae neexistoval. Nicméně všechno co žádám je, když máš nějakého oblíbeného umělce, měl bys ho podporovat. Neříkám že nestahuju. Jestli si něco nelegálně stáhneš a líbí se ti to, měl bys taky najít způsob, jak to podpořit. Nahrávat a vydávat hudbu není zadara, takže lidi, co jenom stahujou mp3 a tváří se, jako že je to v pohodě, tak to je špatně. Jestli se ti líbí co stáhneš, přijď na koncert, nebo si kup pár songů z iTunes nebo si kup tričko. Dělej něco, co umělce udrží v byznysu, protože když to neuděláš, spousta z tvých oblíbenců nebude moct pokračovat s nahráváním hudby, kterou miluješ.

Reklamy
Share

Napsat komentář