B-REAL: Jsem west-coast rapper s láskou pro východní pobřeží

B-REAL: Jsem west-coast rapper s láskou pro východní pobřeží

Jen málo rapperů se může s přehledem honosit statusem legendy západního pobřeží. Leader Cypress Hill B-Real po téměř dvou dekádách na hudební scéně přichází s debutovým sólo albem, navíc na tradičním newyorském labelu Duck Down Records. A nejen to, ale i nová deska Cypress Hill byla tématem našeho aktuálního rozhovoru. Nasaďte si kolíčky na nos, a kdyby Vám náhodou nestačil rozhovor, můžete si přečíst i recenzi na desku „Smoke N Mirrors“.

Rappeři většinou vydávají sólo desky tak po 2. nebo 3. albu své kapely. Ty ale vydáváš svůj debut po 8. albu Cypress Hill a po 18 letech na scéně. Kdy se zrodil nápad nahrát sólo?

Vždycky jsem chtěl vydat sólové album, ale mé smluvní povinnosti k Cypress Hill prostřednictvím Sony mi to nedovolovaly. Když kontrakt Cypress Hill se Sony vypršel, dovolilo to nám všem prozkoumat sólové vody.

Jak se budou tvoje texty lišit od desek Cypress Hill? Můžeme se těšit na tradiční témata jako párty a hulení, nebo se chceš na svém sólo debutu otevřít a nahrát osobní desku s vážnějšími tématy?
Určitě jsem využil šance vyjádřit se na mé sólové desce k novým tématům. Samozřejmě na ní najdete i tracky o party a hulení, protože obojí je součást mého každodenního životního stylu. Kromě těchto témat jsem se věnoval i jiným stránkám života, jako jsou rodina, vyrůstání ve východním LA a vyhýbání se tragickému životnímu stylu příslušníků gangů, do kterého jsem tak snadno mohl spadnout. Dokonce jsem se věnoval i tomu, jaké to je být jako rapper dlouho ve hře v kontrastu s rappery, které dneska vidíš, ale zítra po nich neštěkne ani pes. Každý fanoušek, který si koupí celé LP, pochopí pravý význam Smoke N Mirrors po několika posleších.


 

Jak se legenda západního pobřeží, kterou beze sporu jsi, dostala do sestavy Duck Down Records?
Miloval jsem, co Duck Down dělali, a slyšel jsem kladné ohlasy na jejich pracovní morálku. Cypress Hill začali na Ruffhouse/Sony, což byl label z východního pobřeží, takže tímhle se pro mě uzavřel kruh. Vždycky říkám, že jsem west-coast rapper s láskou pro východní pobřeží. Duck Down znal směr, jakým jsem chtěl, aby se moje album ubíralo, a neměl nic proti mým tvůrčím rozhodnutím. Bylo potěšení pracovat s nimi na tomhle projektu.

U desek vydaných na Duck Down Records je zvykem, že na nich hostuje spousta interpretů z onoho labelu. Ty tam ale nemáš ani jednoho zástupce své stáje…
Buckshot rapuje ve skladbě zvané “Everything You Want” a říkal jsem si, že na desce nejde mít nikoho lepšího z rodiny Duck Down než spolumajitele labelu. Byli jsme blízko k tomu dostat na album i Seana Price, ale čas hrál proti nám. Když jsem se rozhodl nahrát Smoke N Mirrors, ani jsem vlastně na desce nechtěl mít moc hostovaček. Jak album postupně vznikalo, objevovaly se příležitosti k mnoha featuringům, jako např. Damiana Marleyho, Kurupta, Too $horta nebo dokonce Xzibita. Bylo pro mě požehnáním dostat všechny tyhle legendární a talentované MCs na moji desku.


 

Desku jsi ohlašoval už na léto 2007. Proč vychází až teď, v únoru 2009?
Jak už fanoušci Cypress Hill pochopili, rád si dávám na čas s projekty, na kterých dělám, a nahrávám TUNY materiálu, než vyberu finální tracky na desku. Nahrál jsem téměř 50 tracků před vybíráním finálních 15 skladeb, které se dostaly na Smoke N Mirrors. Tohle čekání mi pomohlo najít dobré zázemí v Duck Down a vylepšit hudbu tak, že se do světa dostane ten nejlepší možný produkt.

Dalo by se čekat, že část desky bude produkovat DJ Muggs. Proč se na desce neobjeví?
Nechtěl jsem rozostřit hranice mezi albem Cypress Hill a mým sólovým albem. Muggs je velmi talentovaný producent; jsme právě ve studiu a pracujeme na nové nahrávce Cypress Hill. Moje sólové album byla příležitost představit můj tým Audio Hustlaz a dokonce nějaké své vlastní produkce.

Mluvil jsi dokonce o tom, že by se na desce měl objevit will.i.am. Jak tě napadla spolupráce s tímto producentem a zpěvákem a proč nakonec na albu nebude?
Mám dobrý vztah s will.i.amem, ale bohužel se mi nakonec nepovedlo získat od něj track na album. V hudebním průmyslu je někdy hodně byrokracie, kterou většina lidí nevidí nebo ji nechce pochopit.


 

Sám teď děláš beaty. Kdy jsi s produkcí začal?
Produkuju už několik let. Odkoukal jsem to od DJe Muggse, on je génius, když přijde na produkci. Udělal jsem tři tracky ze Smoke N Mirrors (“FIRE” s Damianem Jr. Gong Marleym, “1 Life” se Sen Dogem a ”Mal Verde and Dr. Hyphenstein” se Snoop Doggem).

Za svou kariéru jsi kromě hip-hopu nahrál i skladby ve stylech rock, reggae, metal nebo reggaeton. Jsou ještě nějaké další žánry, které bys chtěl vyzkoušet?
Bylo by super udělat album hodně zaměřené na latinoameričany s většinou skladeb ve španělštině.

Největší hit tvé kariéry je bezpochyby „Insane In The Brain“. Předpokládám, že to hraješ i na svých sólových koncertech. Měl jsi někdy pocit, že potisícáté už tě tu samou pecku nebaví hrát?
Může být únavné hrát věci, které jsou takhle staré, ale každé vystoupení je něčím jedinečné a vzrušující a mohou na něm být moji noví fanoušci, kteří neznají ani ty nejklasičtější a notorický známé skladby jako “Insane In The Brain”. Proto je musím hrát každou noc, jako by to byla moje vůbec první show, tak ostatně každé vystoupení skutečně beru.

 

 

přečti si recenzi  na : B-REAL – Smoke N Mirrors


Co si myslíš o rozmachu auto-tune? Použil bys ho ve své skladbě?
Lidé, kteří mají potřebu znít jako každý jiný, používají auto-tune, protože si myslí, že jim pomůže prodat jejich singl. Nikdy v životě bych nepoužil auto-tune ve své skladbě.

Připravujete další album Cypress Hill. Sen Dog říkal, že to bude hip-hopové album, na druhou stranu se na něm objeví Rage Against The Machine, Linkin Park nebo Guns N Roses, což vypovídá spíš o tom, že chcete dělat rock. Jak to teda je?
Na všech našich albech byl základním stavebním kamenem hip-hop, ale obecně se snažíme zkřížit rockový a rapový svět.  Vyjmenovaní umělci perfektně splňují tohle kritérium. Naše nové skladby znějí úžasně!

Vyjmenuj nám, prosím, 5 věcí, které nejvíce nenávidíš:
Lidé, kteří se s ostatními nepodělí o svoje hulení
DJové, kteří hrají moje staré Cypress Hill skladby v klubu jenom proto, že tam jsem
Nedochvilnost
Studená pizza
Holky, co se snaží sedět na mém klíně v klubu, když je tam moje žena

Související články:
B-Real, Cypress Hill, Duckdown

Reklamy
Share

Napsat komentář