Dee Jackson z 80’s Babies – V současném hip-hopu je málo rovnováhy

Dee Jackson z 80’s Babies – V současném hip-hopu je málo rovnováhy

80’s Babies je hip-hopové duo producenta Tall Black Guy, který pochází z Detroitu a v současnosti žije v UK a rappera jménem Dee Jackson z Chicaga. Nedávno vydali zajímavou soulful desku nazvanou „Searching For Happy“, která nás hodně zaujala a tak jsme se na ni zeptali přímo do Chicaga rappera Dee Jacksona.

Vaše nové album zní skvěle – soulful beaty, opravdovej rap s přirozenou flow, to mi připomíná zlatou éru hip-hopu – devadesátky. Můžeš nám představit vaši kapelu 80´s Babies?

Jsme conscious hip-hopové duo zformované v Chicagu, které ztělesňuje pravou podobu naší kultury.

Proč jste si vybrali zrovna jméno 80’s Babies, asi to chápu, protože jsem taky osmdesátkové dítě, ale je v tom ještě něco víc?

Oba jsme se narodili v 80tých létech, ale 80tky reprezentují taky růst a vývoj hip-hopu. Takže vlastně každej může být osmdesátkový dítě

Tvoje flow je hodně příjemná, texty jsou taky…řekl bych až revoluční, když je srovnám se současnými prázdnými texty v trapu, řekni mi co tě nejvíc ovlivnilo – knihy, rappeři, hudba?

Narodil jsem se sice v 80tých létech, ale nejvíc mě ovlivnily rané devadesátky. Zamiloval jsem se do hip-hopu kvůli rapperům jako Nas, 2Pac, A Tribe Called Quest a spoustě dalších z té doby. Jejich poselství bylo hodně uvědomělé a přistupovali k věci s opravdovou láskou. Moji rodiče hráli samozřejmě také velkou roli, protože mě naučili základním hodnotám jako je morálka atd.

Když poslouchám Vaše album, připadám mi, že je to dospělej rap pro dospělý publikum, kdo tvoří Vaši posluchačskou základu ve Státech? Je mi jasný, že každý umělec říká, dělám hudbu pro všechny, ale přece jenom, jak to je u 80s Babies?

Nechci se přímo zaměřovat na určité skupiny lidí, ale asi mohu říct, že moji fanoušci patří spíš mezi dospělejší publikum. Byl bych ale rád, kdyby se více mladých lidí dostalo k 80´s Babies – k našemu zvuku a poselství.

Musim říct, že celé Vaše album přináší příjemný poslech, track po tracku, jaká byla a je spolupráce s Tall Black Guy, kde jste se vůbec potkali?

Tall Black Guy a já jsme přátelé asi už 20 let. Potkali jsme se ve škole, na basketbalovym kurtě a od tý doby jsme prostě bráchové. Nejdřív jsme se ale stali přáteli, až potom přišla hudba. Myslim si, že naše hudba je tak přírodní a přirozená především kvůli našemu přátelství.

Co si myslíš o současné situaci hip-hopu? Všechny ty hippity trendy, v Čechách to vypadalo hodně rozjetě tak před 10ti lety, ale od té doby to vypadá jako by dneska mladé už hip-hop tolik nezajímal…

Myslím si, že v současném hip-hopu je nedostatek rovnováhy. Většina mainstreamu zní úplně stejně a postrádá jakýkoli obsah. Věřím tomu, že kdyby opravdový hip-hop byl k dispozici v běžných prodejnách, začalo by k němu tíhnout zase víc lidí.

Tvoje texty jsou hodně uvědomělé, co si myslíš o současné situaci ve Fergusonu a dalších amerických městěch, z Evropy je někdy hodně těžké tomu porozumět.

Myslím si, že my černoši v USA jsme teď ve stavu ohrožení. Vypadá to, že pro nás existují úplně jiná pravidla než pro ostatní. Je čas postavit se tomu a bránit se v případě potřeby. Police zabíjí černochy jen tak, bez ohledu na následky, ale hlavně by se z toho měly vyvozovat důsledky.

Zpátky k hudbě – za sebou skvělé album, chystá se tour a co třeba navštívit Evropu?
Zatím ještě nejsou přesné termíny turné, ale řešíme to. Doufáme, že se co nevidět dostaneme po Státech i Evropě.

Na závěr, budoucnost?
Určitě pozitivní a uvědomělá hudba od 80’s Babies a rozhodně světová tour.

Reklamy
Share