DTonate & Martin Svátek – Hele ty vole, prostě hotboy je vyteplený, to tam nedávej

DTonate & Martin Svátek – Hele ty vole, prostě hotboy je vyteplený, to tam nedávej

Na desku od olomouckého producenta jménem DTonate se čeká v našich luzích a hájích jako na bájný Dreho Detox, ale vypadá to, že album nakonec opravdu vyjde a hned podle prvního singlu lze očekávat kvalitu, na kterou tak dlouho čekáme. Neosoul, funk, jazzy
rytmy, tohle všechno tu hrozně moc chybí. DTonate se k tomu na první singl “This Time It´s For Real” spojil se zpěvákem Martinem Svátkem, o jehož kvalitách jsme tu už několikrát psali, takže jsou pro vás pojmy jako třeba kapela Madfinger  dostatečně známé. Šušká se o tom, že by Martin měl nahrávat první sólovou desku s Ondřejem Žatkuliakem, takže tohle
byl ten pravý čas zjistit, jaká je aktuální situace o obou zmíněných pánů.

Martině, jak jsi se seznámil s produkcí DTonate, čím tě oslovila?
M.S.: No, musím trochu víc zabrousit do hlubin svejch vzpomínek, protože uběhlo řek bych skoro moře času od prvního kontaktu s DTonatem. Všímal jsem si jeho beatů na různejch hopovejch deskách, ale daleko víc mi o něm vyprávěl člověk, kterej mi zrovna teď pokládá tyhle otázky. Většina prvotní komunikace probíhala právě přes Panthera a až po nějaký době jsem si vzal na Kubu číslo a prvně slyšel jeho hlas a domlouval se, jak se sejdeme a tak. Poslal mi demo k pecce “This Time It`s For Real” a já doma natočil lehkej náčrt, jak to vnímám a co díky poslechu tohohle beatu cejtim. Bylo to jenom tak, bez textu, jenom melodka. Přišlo mi, že tenhle beat má tlak a sám jsem si ho vybral z toho balíčku, kterej mi DTonate poslal. Párkrát jsme se domluvili na termínu, párkrát nám to nevyšlo, ale pak jsem za ním přijel do Olomouce a začali jsme točit. Je to prostě pan beatmaker. Jenom si tak polehával a odpočíval a čas od času zvednul hlavu a jenom prones: “Hele ty vole, prostě hotboy je vyteplený, to tam nedávej” “No jasně dobrý, ale nahraj to ještě jednou, jo?” Už jsem to určitě psal několikrát, jak moc se mi spolupráce s DTonatem líbila. Děkuju moc za tuhle příležitost a moc se těším na desku. Idea mi říkal, že je to fakt nadupaná bombice. Nemůžu se dočkat.
Text sis psal ty?
M.S.: Text k pecce jsem vymyslel já. Nevím, jestli se tím mám chlubit. Neřekl bych, že je nějak extra, ale v tý rychlosti, protože jsem to vymejšlel během točení, se mi snad podařilo napsat takovej text, kterej rytmizuje a kterej může třeba někoho posunout dál od něčeho,
co ho trápí a ničí k tomu, že je prostě čas na další nádech a pro to něco změnit a zaujmout takovej postoj, kterej bude směřovat už jenom k lepšímu.

V současnosti pracuješ na sólovce, v jakém je to stádiu? Chtěl by si, aby to znělo podobně jako povedená věc “This Time It´s For Real”?
M.S.: No víš co, mě ovlivňuje tolik věcí. V současný době poslouchám tolik muziky a vůbec se to netýká RnB a Hip-Hopu. Možná v současný době vymejšlim pecky, který zaváněj daleko víc popem. Dneska už je tak těžký určit, co je a není pop, co je a není černá muzika. Po pravdě jsem občas trochu zmatenej, co se třeba na itunes považuje za černou muziku, co totálně kosí RnB a Hip Hop charts na Billboardu. Skoro bych řekl, že v současný době poslouchám daleko víc tý jiný muziky, než RnB a Soul a Hip-Hop. Ale abych uvedl nějakej příklad, moc se mi líbí poslední Legendova deska. Líbí se mi, jak díky poslechu tý jeho desky mnou projíždí inspirace. Trochu jsem se zasekl ve svých osobních problémech a v pocitech, který mě trochu svazovaly, ale teď každým dnem pořád víc přemejšlim nad novejma peckama, přemejšlim i nad textama,který jsou tím nejtěžším oříškem pro mne a začínám připravovat první pecky k nahrávání. Bohužel ale stále je to v tý fázi připravování u mne doma a točit jsem ještě nezačal.

)

kup si singl na iTunes http://bit.ly/1giwCLS

DTonate, jak došlo ke spolupráci s Martinem Svátkem ?
DTonate: S Martinem sem se dlouhosáhle seznamoval přes asi 3 lidi nezávisle na sobě dávno před tim, než o něj tuzemskej hip-hop vůbec zakop. Měl jsem najetý jeho věci na youtube v době, kdy jsem poprvé zavrhl mít na desce rap – přirozenost a styl bylo to, čím mě oslovil a oslovuje doteď. Dostat se k němu byl celkem problém, ani nevim proč, ale myslim, že mě měl úplně na háku. Ve skutečnosti je úplně fajn, chvála pánu.

Termín vydání desky asi ještě není, ale můžeš prozradit jestli bude znít podobně, budou na ní spíš zahraniční kolaba nebo jakým směrem se budeš ubírat?
DTonate: Termín vydání desky je, ale zatim si ho nechám pro sebe, protože co kdyby. Můj záměr byl vydat příjemné a zejména trvanlivé album, takže angličtina je jasná věc, stejně tak spousta živých nástrojů. Rapu bude minimálně, ale za to bude stát za to. Rozhodně dám prostor živým nástrojům a zejména scratchům, na který se, mám ten dojem, už zapomnělo.

Co tě v současnosti oslovuje za muziku, nějaká nová jména?
DTonate: Hodně mě ovlivňuje pochopitelně neosoul/funky a instrumentalní hiphop (to zni děsně alternativně, ale faktem je, že je to děsně cool muzika. To se v prostředí nadvlády amatérské lůzy těžko vysvětluje), Namátkou jména jako Reggie B, B. Lewis, B. Bravo, Opolopo, Häzel (Drakeův kámoš, čumíte co) a tak bych mohl pokračovat do aleluja. Začínám ale hodně inklinovat k french discu od lidí typu Breakbot, což má k hiphopu neskutečně blízko, pokud si nesedíte na uších a zcela vážně uvažuju, ze do budoucna zrychlím bpm.


čti také:

Martin Svátek: Muzika je můj život

Martin Svátek z Madfinger – Zkuste někdy zavřít oči a otevřít uši

Cream.cz doporučuje: DTonate – So Delicious prvnŪ singl

 

 

 


Share

Napsat komentář