DWELE: Řekni svojí holce, jak se cítiš při poslechu těchto skladeb…

DWELE: Řekni svojí holce, jak se cítiš při poslechu těchto skladeb…

Dweleho nemusím doufám dlouho představovat. Takže jen v krátkosti: zpěvák z Detroitu, která má na svém kontě 4 řadová alba, z nichž poslední „W.W.W. (W.ants W.orld W.omen)“ vyšlo letos v červnu. )Úzce spolupracoval s umělci jako J Dilla, Slum Village, Common nebo Kanye West. Dámy a pánové, Andwele Gardner alias Dwele.

Jaké jsou podle tebe hlavní rozdíly mezi „Sketches of the Man“ a „W.W.W“?

Podle mě je „Sketches of the Man“ víc hiphopové. Některé skladby na „W.W.W.“ mají podobný feeling, ale přece jen je zde mnoho dalších nálad a stylů. Je to taková směs „Subject“, „Some Kinda“ a „Sketches of the Man“.

Cítíš po tolika letech na hudební scéně ještě pocit, že se máš kam vyvíjet?

Pořád se hudbou bavím a je ještě spousta dalších žánrů, které jsem nezkusil, takže mám stále chuť se posouvat.

Tvoje nová deska je oběhu teprve několik málo dní. Kdyby si tento rozhovor četl člověk, který tě tolik nezná, jak by si ho teď v několika větách přesvědčil o tom, proč by si měl tvojí novou desku koupit?

Je to smyslná hudba pro tvůj život. Soundtrack tvého života. Audio programu Hallmark. Řekni svojí holce, jak se cítiš při poslechu těchto skladeb … (smích)

Kterou skladbu z nové desky a proč by si …:
… chtěl aby djs hráli v klubech?
„I Wanna“ – Pome! DJ Quick jede! (link)
… chtěl slyšet v hlavním vysílacím čase na MTV?
„Smoke Up The Back“ – Je to taková rozsekaná skladba, která se perfektně hodí jako pozadí do nějaké televizní reality show. (smích) (link)
… je tvoje nejoblíbenější?
„I Understand“ – Myslím si, že každý zpěvák / muzikant, má na své desce takové dítě, ke kterému má nejbližší vztah. A tahle skladba je přesně moje. (link)
… nad kterou si strávil nejvíc času?
„Dim The Lights“ – Tady jsem poprvé použil při nahrávání vokodér a snažil jsem se to použít správně. (link)
… nikdy nepustil svojí holce?
„She a Star“ – Uplně to vidím: „Lepší by to bylo o mně!“ (smích) (link)

Četl jsem, že na novém albu původně neměli být žádní hosté, aby si posluchači mohli vychutnat pouze tebe jako umělce. Nakonec tam však několik hostů je. Bál si se nějaké monotónnosti?

Nikdy jsem na předchozích deskách neměl moc hostů, protože jsem chtěl, aby lidé věděli, jaký jsem umělec a nechtěl jsem lidi mást. Ale po třech řadových deskách jsem cítil, že bych to měl udělat trochu jinak a myslím si, že hosté na „W.W.W.“ přinesli na desku skvělou atmosféru!

Čti dále:
DWELE – W.ants W.orld W.omen. (E1 Music)


Marně jsem hledal nějakou statistiku prodejnosti tvých desek. Zajímá tě vůbec ještě v současné době prodejnost tvých alb, nebo to není důvod, proč by si chtěl někdy přestat dělat muziku?

Samozřejmě, že se zajímám o prodejnost mých alb. Neznám jediného umělce, kterého by se o to nestaral. Nad tím ale přemýšlím třeba přes den, ale když je den u konce, tak spíš přemýšlím nad tím, jestli mě moje vlastní muzika pořád naplňuje. Kdyby to nespňovalo vše, co by mělo, pak bych musel asi zkusit něco úplně jiného, ale teď si zpívám jak Clipse: „I´m good“! (smích)

Ještě v polovině 90. let minulého století si rapoval a až potom si začal se zpěvěm. Máš v plánu ještě nahrát třeba jen jednu skladbu, ve které by si rapoval?

(smích) Nad tímhle vždycky přemýšlím, když jsem doma s přáteli a lítají jeden drink za druhým! (smích) S touhle myšlenkou jsem si už trochu pohrával na tomhle albu, ale uvidíme, možná udělám něco víc někdy v budoucnu.

Detroit je známý především díky svojí hiphopové scéně, nu soul a RNB zpěváků jako ty zde tolik není. Jsou nějaké talenty, které by si nám mohl doporučit?

L´Renee – výborná jazzová a soulová zpěvačka. Má krásný sametový hlas. J Tait – můj background zpěvák, je velice kreativní a připraven hned teď něco udělat. Monica Blaire – hostuje na „W.W.W.“ ve skladbě „Detroit Sunrise“. Má velice silný hlas a hlavně jednu z nejlepších live show, co jsem kdy viděl.

Jakou inspiraci si sbíral od J Dilly? Jaké to s ním bylo spolupracovat?

Dilla byl velice talentovaný hudebník, producent, přítel, prostě to byl opravdu skvělý člověk. Naučil mě toho hodně s MPC a uměl mi odpovědět na cokoliv, co se týkalo hudby. Ve studiu to byl velký perfekcionista.

Jak se ti spolupracovalo s takovou hvězdou současné hudební scény, jako je Kanye West? Jak celá tato spolupráce vznikla?

Je to báječné s ním pracovat. Při práci s ním jsem se naučil, že méně je někdy více.

Čti dále:
Kanye West má první singl z nové desky, hostuje Dwele, produkuje S1!


Vzpomeneš si na Vaše první setkání?

Poprvé jsme spolupracovali na remixu mojí skladby „Hold On“ z mého prvního alba „Subject“ v roce 2003. Od té doby jsem s ní dělal díky Commonovi na „The People“, potom na „Flashing Lights“ a naposledy teď na singlu „Power“ z jeho nové desky.

Lze to nějak srovnat s Dillou, nebo Commonem?

To nejde. Všichni jsou velice rozdílní umělci s rozdílnými postupy, které mají ale vždy stejný konec. Skvělej track!

Kam se ztratil projekt The Breakfast Club, který si tvořil s Elzhim a dalšími?

Myslím si, že jsme šli trochu každý svojí vlastní cestou. Co já vím, tak se všichni se pořád věnujeme muzice. Byli zde nějaké řeči, že bychom to dali znova dohromady, ale už je to těžší než dřív. Všichni jsme teď někde trochu jinde.

Nechystáš k nové desce Evropské turné? Věřím tomu, že by si tím udělal spoustě fanoušků v Evropě velkou radost.

Jo, už to začínám plánovat, jak se vrátím na druhou stranu oceánu. Pro všechny fanoušky v UK a v Evropě: Myslím, že to vyjde tak v únoru.

Mockrát děkuju za rozhovor. Chtěl bys dodat něco závěrem? Nějaké pozdravy či moudro?

Velice si vážím každého, kdo mě podporuje. Víte kde mě můžete najít. Otázky, komentáře, etc mi můžete poslat na twitter.com/therealdwele, na Facebooku hledejte Dwele, myspace.com/dwele, dwele.com, youtube.com/dwele24. Najdete tam moje koncerty, hudbu i obyčejná vtipná videa! Brzy se uvidíme moji lidé! Love!


Reklamy
Share

Napsat komentář