Joey Bada$$ – All-Amerikkan Bada$$

Joey Bada$$ – All-Amerikkan Bada$$

Joey Bada$$ a jeho pohled na černou Ameriku v roce 2017

Joey Bada$$ oslavil v lednu teprve 22 let, ale na scéně už se pohybuje od roku 2012, kdy vydal první mixtape 1999, více jsem se o jeho kariéře rozepisoval v recenzi na první vydařenou ofiko řadovku B4.DA.$$ (2015). Otázkou bylo, kam se Joey vydá dál, zatím se věnoval svému Pro Era labelu, kde vyšlo pár desek, které ale velkou díru do světa neudělaly, na druhou stranu alespoň placka od Kirka Knighta Late Night Special (2015) nebyla rozhodně špatná a ukázala, že v labelu Pro Era roste zajímavý producent. Jak to tak bývá, Joey zažil mnoho úspěchů a pro mnoho fans už přestal být tak úplně real jak by si představovali, na druhou stranu hudebně se vždycky držel klasického boombap soundu, ale  v hávu současnosti.

První singl desky All Amerikan Bada$$ Devastated pro mě neznamenal překvapení, Joey přišel s radio-friendly zvukem, jak sám řekl, je to první song, který si s ním můžou fans na koncertech od plic zazpívat. Na druhou stranu, tohle není žádná trapová hrůza, které teď vychází jedna za druhou, ale pohodová pecka s textem, který není žádná výplň.

Zásadní singl ale přišel až potom, a to titulní pecka Land of the Free, která ukázala téma, okolo kterého se bude nová deska točit. Joeyho první politická deska, která reaguje na problémy černé Ameriky, zvolení Donalda Trumpa prezidentem, problémy černé komunity, spousta odkazů na legendy jako MLK, Malcolm X nebo Marcus Garvey. Joey se snažil i v rozhovorech působit mnohem víc intelektuálně, nezbytná pro-black kniha v ruce, a ačkoli jeho rap nikdy nepůsobil vyprázdněně, jako by si s přibývajícím věkem uvědomil, že se potřebuje vyjádřit k tomu, co v současnosti trápí jeho a asi i zbytek Ameriky. Za mě určitě uvěřitelná změna, ale samozřejmě nezáleží tolik na jeho rozhovorech ze současnosti, jako na kvalitě téhle desky, protože to bude to, na čem bude i po letech opravdu záležet.

Hudebně album drží hodně při sobě, smooth-boombapové podklady, produkce zůstala doma aka Kirk Knight, Chuck Strangers, Statik Selektah a navíc DJ Khalil. Album se od začátku příjemně poslouchá, ale určitě není na první poslech a navíc tentokrát je opravdu důležité věnovat se textům, které mají hlavu a patu. Už v intru se Bada$$ ptá, co znamená svoboda, kde začíná a končí, což je jedno ze zásadních témat. Hned na další věci For My People, která je jednou z nejpodařenějších na albu, se řeší policejní násilí, brutalita – téma, které se v USA skloňuje hodně často a bohužel tragické případy stále přibývají.

Titulní Land Of The Free je hymna, která se každým poslechem zadírá pod kůži víc a víc, stejně jako Temptation, kde se opět objevuje téma rasismu, proč se dívat na lidi s jinou barvou pleti jinak a mě přitom napadá jak je v Čechách spousta lidí, kteří by „umřeli“ za hip-hop, ale stejně tak přiznávají, že nemusí cigány, protože a bla bla bla…

Tentokrát bych musel vypsat asi všechny věci, které na desce zazní, protože mě tu opravdu baví všechny tracky, ale vyzdvihnul bych smooth věc Y U Don´T Love Me, která má zajímavý hudební vývoj a nabízí mnohem víc než běžný rapový song. Pak následuje rapová boombap morda Rockabye Baby, protože “ if you got the guts, scream Fuck Donald Trump“. Jenom doufám, že tohle nebude jediná hláška, kterou od rappaz z USA další čtyři roky uslyšíme, zažili jsme si Fuck George Bush a to určitě stačilo. Na téhle pecce je to asi poprvé, co mě kdy na nějakém tracku baví Schoolboy Q, který zde nakládá opravdu parádně. Tak se dostávám k featuringům, kterých na desce moc není, nejzajímavější je pro mě pecka Legendary s J. Colem, kterého řadím spolu s Joeym k tomu nejlepšímu, co v současném hip-hopu lze slyšet. Nelze než doporučit J. Coleovo poslední desku 4 Your Eyez Only (2016), která se hodně povedla a nabízí mnohem víc než běžné rapové album.

Joey Bada$$ těžký úkol zvládl, přišel s trochu něčím jiným než co dosud vydával, na All-Amerikkkan Badass je strikně politický, navazuje na to nejlepší z tradice Public Enemy nebo Dead Prez, na druhou stranu není tak radikální, je trochu filozofičtější a spolu s vynikajícími hudebními podklady vytvořil dílo, které drží pohromadě a určitě má smysl.

Can´t change the world unless we change ourselves, die from the sicknesses if we don´t seek the health, all eyes be my witness when i speak what´s felt.

 

 1. Good Morning Amerikkka (prod. DJ Khalil)
 2. For My People (prod. DJ Khalil, 1-900)
 3. Temptation (prod. 1-900, Kirk Knight)
 4. Land of the Free (prod. 1-900, Kirk Knight)
 5. Devastated (prod. 1-900, Kirk Knight, Power Pleasant)
 6. Y U Don’t Love Me? (Miss Amerikkka) (prod. 1-900, Power Pleasant)
 7. Rockabye Baby (prod. Chuck Strangers, 1-900, Jake Bowman, feat. ScHoolboy Q)
 8. Ring The Alarm (prod. Kirk Knight, 1-900, feat. Kirk Knight, Nyck Caution and Meechy Darko)
 9. Super Predator (prod. Statik Selektah, feat. Styles P)
 10. Babylon (prod. Like, 1-900, feat. Chronixx)
 11. Legendary (prod. Statik Selektah, feat. J. Cole)
 12. Amerikkkan Idol (DJ Khalil)

release day: 7.4. 2017, Pro Era – Cinematic

Reklamy
Share