Record Stores: Sydney

Record Stores: Sydney

Už to bude nějaký ten pátek od doby, co jsme vám naposled přinesli report o zahraničních recordshopech. Takže napravujeme a přinášíme další lákavou destinaci a to rovnou od protinožců – Sydney. Ve finále je ale vlastně jedno, jestli cestujete po Evropě, Americe či Austrálii. Je tu vždy společný jmenovatel, a sice, že se vždy a všude můžete při objevování nových míst ztratit v zapadlých uličkách a nechat se unášet atmosférou tamních shopů, vůní a melodií. Zároveň máme radost, že naše postřehy a informace doplnil DJ, recordlover a (již několik let) sydneyský rezident Erik aka YaKnowCheck.

Egg Records (3 Wilson St, Newtown)

Když se dva chlápci (navíc rodinní příbuzní) rozhodnou založit recordshop čistě z vášně pro danou věc, je to vždy dobře. Sydneyský shop v cool, vintage čtvrti Newtown hýří 12″, 7″, nejkultovnějšími filmy a dalším „potřebným“ merchem. Navíc je také každoročně hrdým členem velké hudební události a burzy Glebe Record Fair.

Erik: Najdete tu skryté poklady, já tu například narazil na jeden klenot od Isley Brothers.

Repressed Records (413 King St, Newtown)

Nedaleko Egg Records můžete zaskočit také do Repressed Records. Zde jsme viděli snad nejvíce fochů s „New Arrivals“. Čekejte tedy nejčerstvější novinky, ale taky hodně secondhand vinylů těch nejrůznějších žánrů. Během naší návštěvy nám přišlo jako hezké spojení právě hrající album Ghostface Killah a do toho obchod plný postarších týpků, pokyvujících si do rytmu.

Erik: Dá se tu sehnat hip hop za super cenu, protože ho tu nemají zas tak moc, takže majitelé mají celkem na „háku“😊

Halcyon Daze (498a King St, Newtown)

Na první dojem na nás tento obchod zapůsobil nějak zvláštně esotericky, kromě zásob soulu a jazzu nás zaujala i vintage elektronika (gramofony, reproduktory, rádia…).

Erik: Najdete tu hlavně secondhand, já si odtud odnesl australský funk, ale třeba i věci, které samploval J Dilla (např. album od písničkářky Cris Williamson).

 

Mojo Record Bar (73 York St)

Všichni recordlovers už jste určitě někdy někde narazili na spojení recordshopu a kavárny/klubu/zkušebny/studia. Mojo Record Bar je spojením vinylů a skvělých koktejlů či klasického australského piva. A to přímo v samotném downtownu. Na náš vkus trochu tmavé místo, ale stojí za návštěvu, co se atmosféry i vinylů týče. A mezi highlights jsme ho zařadili převážně kvůli super nabídce jazzu a soulu.

Erik: Zase ty poklady, našel jsem tu třeba album Average White Band nebo The Crusaders.

 

Title Store (499-501 Crown St, Surry Hills)

Obchod v oblíbené čtvrti Surry Hills je místem jak pro milovníky vinylů, tak pro knihomoly. A když to říkáme tak to taky tak myslíme – nekonečno originálních knižních vydání všech možných žánrů – tedy zasekání se na několik hodin je úplně normálním jevem.

 

The Record Store (255b Crown St, vchod z Goulburn St)

Tento shop ve čtvrti Newtown je rozdělen na 2 části, přičemž v té první najdete jen secondhand a sale bez absolutně žádné kategorie. V druhé, menší části je trochu hip hopu, ale převážně jazz (i novinky) a hlavně další žánry.

Erik: Majitel se tu z velké části zaměřuje i na prodej elektroniky. 

 

Vintages (kdekoli na King St nebo Enmore Rd)

Možná to bude znít divně, ale ten úplně nejlepší zážitek máme z menšího vintage antiku v Newtownu. To si tak přijdete do obchůdku narvaného vším možným až k prasknutí, z reproduktoru jede zrovna něco od Astrud Gilberto, takže atmosféra na jedničku. Dále pokračuje další song od Astrud, přičemž se nás ujme majitel. Chvíli si povídáme a pak nás bere dozadu, kde někde z jeho tajného úkrytu vytahuje bedny s vinyly. A hned první deska? Samotná Astrud Gilberto, že ani nevěděl, že tu vzadu má další kopii. Odnášíme si spolu s Astrud i pár dalších skvostů a spolu s tím naprosto báječný pocit. Z čehož vyplývá jediné – komunikujte, zajímejte se, ptejte se, poznávejte! Stojí to za to.

Další recordshopy, které stojí za návštěvu by Erik:

Red Eye Records – asi největší obchod s vinyly a muzikou v Sydney, mají naprosto všechno, hlavně jazz, soul, funk, hiphop, r’n’b, rock a mají tak nějak i standart ceny.

Lawson’s Records – nejdéle fungující recordshop v Sydney. Úžasná atmosféra a pro mě zásobárna 7″ a retro nosičů.

Gould’s Books & Video – antikvariát/skladiště v Newtownu – vinyly, knihy, comics, plakáty – hrozná špína, neidentifikovatelné nahrávky, ale kdo hrabe, ten najde. Atmoška jako nikde jinde.

567 King – Graffiti/Hiphop shop – můj nejoblíbenější. Dá se tu sehnat spousta lokálních věcí, častá setkání s hvězdami světového formátu, např. Apollo Brown, Guilty Simpson, Katalyst, Jeru nebo Ghostface. Majitelem je původem polák jménem Mick, už jsem tu i několikrát hrál.

A pokud se taky náhodou brzy někam chystáte, připomeňte si naše předešlé články o recordshopech a dalších zajímavých spotech, třeba se budou hodit:

Los Angeles

New York

San Francisco

Berlin

Hamburg

Amsterdam

London

 

 

Reklamy
Share